Konya’daki Büyükşen çifti cinayeti davası devam ediyor

Konya’bile, Metin ile Necla Büyükşen çiftinin av tüfeğiyle öldürülmesiyle ait 3’ü mevkuf 4 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına sanık ve şahit anlatımlarıyla devam edildi.

Konya 5. Vahim Ceza Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda görülen davanın duruşmasına, vakfedilmiş sanıklar Ertuğrul Çelik, Abdullah Başdemir ve Esra Taş ile tutuksuz yargılanan Zekeriya O, şahitler ve yan avukatları katıldı.

Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Gaye ve Büşra Büyükşen ile duruşmayı hissetmek isteyen avukatlar ve basın mensupları salonda amade bulundu.

Duruşmada tanık yerine dinlenen, maznun Polat’in eşi G.Ç, “Olayla ilgilendiren hiçbir bilgim yoktur. Tığ kendi yağımızda kavrulan tıpkısı aileyiz. Olay haset tığ kayınvalidemi doktora götürdük ve sonradan eve geldik. Komşumuz olan A.B. dahi bize esbak olsun ziyaretine geldi. Eşimin 21.30-22.00’a büyüklüğünde evde olduğuna şahittir.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Çelik, “Konya’nın tapusunu bana verseler kıya işlemem. Kediye birlikte taş atmam. Olayla hiçbir alakam yoktur.” beyanında bulundu.

Büşra Büyükşen, “Ertuğrul Polat’i teşhisim, bühtan değil, tespittir.” diye niteleyerek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Büyükşen ailesinin avukatı Kazım Turan, sanık ve şahit beyanlarının çatışık olduğunu öne sürerek, “Maznun Ertuğrul Çelik’in 21.30 ile 22.30 arası nerede olduğuna dair farklı değişik anlatımlar mevcuttur. Kaldı kim sanığın kendisi de daha önceki verdiği aynı ifadesinde 23.15’e kadar evde olduğunu iddia etmiş, sonradan ifadesini değiştirmiştir. Ayrıca o bölüm annesini doktora götürdüğünü söylemesine rağmen şifahane kaydı olmaması de çelişkiyi ortaya koymaktadır. Bize göre sanıkların suçları sabittir. Arz ağır sıklet şekilde cezalandırılmalarını temenni ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

Abdullah Başdemir’in avukatı Musa Doğan ise “Dosyada sanıkların cezalandırılması amacıyla tam sayılabilecek, gelişigüzel nev şüpheden uzak tıpkısı konkre tutamak yoktur. Anlatılanlar tıpkısı gülgûn dizinin ayrıntıları gibidir. Müvekkilimin tahliyesini ve beraatını dilek ederiz.” dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bulunan halinin devamı ve tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Merkez Karatay ilçesi İsmil Mahallesi’nde 3 Eylül 2018’dahi evlerinde maskeli benzeri sevimli yoluyla av tüfeğiyle vurulan Mütehammil (55) ile Necla Büyükşen (54) hayatını kaybetmiş, pencereden atlayıp kaçan kızları yaralanmıştı.

Esra Taş, Abdullah Başdemir, Mustafa Okşen, Ertuğrul Polat, Zekeriya O, Afganistan tabiiyetli A.U. tutuklanmış, benzeri süre sonra A.U. ile Zekeriya O. adli kontrol neredeyse tahliye edilmişti.

Tutuklu sanıklardan Mustafa Okşen ise cezaevinde rahatsızlanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

İddianamede, Ertuğrul Çelik, Abdullah Başdemir ve Esra Taş hakkında 2’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası istenmişti.

İddia makamı, evi cani zanlısına tarif fail Zekeriya O. hakkında bile “tasarlayarak adam öldürmeye yardım ika” suçlamasıyla 2 yol 20 yıla büyüklüğünde hapis cezası rica etmişti.

Share: