KÖLE ile görüşmelerin detayları ortaya imdi

KUL ve Türkiye beyninde Sulh Pınarı Harekatı üstüne varılan itilaf amacıyla yapılan görüşmeler sırasında BENDE tarafının sürekli YPG/PKK’lılarla ilişki halinde olduğu, yıldırı örgütüyle güvenli bölgeden çekilmeleri için lojistik konuları konuştukları belirtildi.

BENDE’li ayrımsız art düzey izinli, Pence ile beraber Ankara’ya mevrut Amerikalı gazetecilere Washington’a dönüşte görüşmenin içeriği hakkında bilgelik verdi.

ABD’li yetkilinin aktardığına bakarak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 4 saatten aşkın süren görüşmeler süresince Amerikalı tarafı sürekli yıldırı örgütü PKK/YPG mensuplarıyla bağlanak halinde kaldı.

Bu bağlantı sırasında Amerikalılar YPG’lilere eksiksiz namına nereden çekilecekleri kabil özellikli geri hizmet detayları sordular. Antrparantez, ESIR tarafı PKK/YPG’lere Türkiye içine yaptıkları havan atışlarını durdurmalarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Hazar Pınarı Operasyonu’na meydanlık vereceğiz, bu tıpkısı bırakışma değil.” açıklamasını değerlendiren BENDE’li arka düzey yetkili, Çavuşoğlu’nun sözlerini Türki ve İngilizcedeki “semantik farklılıklara” bağladı. Vuzuh vermenin bırakışma anlamına geldiğini belirten KÖLE’li çıkışlı, “Ittifak arasında.” dedi.

Amerikalı yetkilinin verdiği bilgiye bakarak, ESIR tarafı, Türk ve KUL heyetlerinin planlanandan teferruatlı süren görüşmesinde anlaşmanın gerçekleşeceğini Reisicumhur Erdoğan’ın bire bir sözüyle anladı.

Konuşmalar sırasında Erdoğan benzeri küşayiş YPG’nin çekilmesinin hangi büyüklüğünde süreceğini sordu. ÇAKER’li çıkışlı, heyetin bu soruyu anlaşmaya varılacağına dayalı tıpkısı sinyal olarak gördüğünü söyledi.

ÇAKER heyetinden Parafin Saray Ulusal Asayiş Danışmanı Robert O’Brien ve BENDE’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Pence ve MEMLUK Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan tıpkı dönme evvel Ankara’ya geldiklerinde Türkiye ile üstünde imtizaç etmek istedikleri metnin taslağını ortaya takip etmek için Türk yetkililerle görüşmeler yaptı.

Türk tarafı ile çalışmalar sonucu ortaya sâdır metni Pence birlikte Cumhur Reisi Erdoğan eliyle kabul edilmeden geçmiş gözden geçirdi. Pence ve Pompeo takatli üzerinde çalıştı. Bazen tebeddülat yapıldıktan sonraları metne serencam evinsiz verildi.

Amerikan eğin dozaj yetkilinin anlattığına göre, ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan marifetiyle kabulü sırasında can anlar yaşandı. Heyetlerarası görüşmede Türk tarafı harekat sırasında Türkiye’nin şehitlerini gündeme getirdi. Pence birlikte bu sırada masanın Amerikan tarafında daha önce orduda fariza yapmış şahıslar bulunduğunu söyleyerek, Erdoğan ve Türkiye’ye başsağlığı dileklerini iletti.

Amerikalı heyeti Ankara’dan ayrıldıktan sonra Pence uçakta BENDE Kongresi’nin etken isimlerini aramaya başladı. Pence, Kongre’üstelik aralarında Demokrat Partililerin de olduğu konuyla ilişkin komitelerin başkanlarıyla görüştü.

Türk ve Amerikan heyetler arasındaki görüşmelerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı 9 Ilk Teşrin tarihli mektubun gündeme gelip gelmediği bile MEMLUK’li yetkililere soruldu. KÖLE’li kayırıcı düzey izinli betik konusunun konuşulmadığını aktardı.

Share: