Kızılay, Ahbap’a otağ mı sattı? Gürültülü getiren iddiaya Haluk Uzun ve Kızılay cephesinden arka arkaya yanıtlar

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık iki zelzele 11 ilde balaban yıkıma bozukluk olurken, asrın felaketi namına nitelendirilen depremde 44 binden fazla emanet hayatını kaybetti.

İDDİA ŞIŞMAN SES GETİRDİ

Depremin peşi sıra barınma sorunlarına ilişik istihbarat alelhusus sosyal medyada sık sık gündeme gelirken, ortaya atılmış bire bir iddia ise şişman ağız dalaşı yarattı.

“46 MİLYON LİRAYA ÇADIR SATILDI”

Oba üstüne eleştirilerin hedefi olan Kızılay’ın depremin 3. gününde ünlü hanende Haluk Uzun’in kurucusu olduğu Ahbap’a 46 milyon lira karşılığında otağ sattığı öne sürüldü.

“YAPTIĞIMIZ SEÇME İŞLEM KANUNİ VE MAKUL”

Kamuoyunda degaje aksiseda uyandıran iddiaya evvel karşılık veren Haluk Levent oldu. Twitter hesabından Ahbap’ın yaptığı açıklamayı alıntılayan Levent şu ifadeleri kullandı; “Tığ o akşam hep duygusal derdinde soğuktan donarken ‘bu çadırları satın almalı mıyız ya birlikte almamalı mıyız?’ lüksüne ehil değildik olamazdık dahi. Ve satın alıp bölgeye gönderdik. Yaptığımız herhangi bir muamelat kanuncu ve akla yatkin. Sonradan öğrendik. Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay’ın ast iştiraki olan hukuksal kişilikmiş. Kızılay de bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış Ahbap dahi benzeri yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Doğrusu sitelerinde izah bulunuyor. Ve Kızılay yetkilileri bana ‘bu toplanan paralarla tor husus ve kumaş satın alınıp esasen Deri üretilip vatandaşa ücretsiz namına dağıtılıyor’ dediler.”

AHBAP: YERYÜZÜ ER 1 HAFTA İÇİNDE YETİŞTİRECEKLERDİ

AHBAP’ın açıklamasında ise şu ifadeler meydan aldı; “6 Şubat 2023 haset ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplanmış on ili etkileyen hareket zımnında depremden kötülük gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için cümle mutluluk seferber ergin, Derneğimiz üstelik bütün mutluluk çapında oba üreten firmalar ile temasa geçmiştir. Fakat; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın alışılmadık düzeyde olması dolayısıyla ülkemizdeki cümle keçe üreticilerinin bulunan stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır. O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda derhâl o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. Genişlik er 1 hafta süresince yetiştireceklerdi.

“SÖZLEŞMEYİ TEZELDEN YAPTIK”

Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Otağ ve Oluşum A.Ş ile mülakat gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 sayı olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini süratle yaptık ve ertesi sabah 2050 kesim çadırı sarsıntı bölgesine gönderdik. Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 sayı (8 tır) deri öncelikle bildirme andıran şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara’dan dahi 918 adet (8 tır) otağ Hatay’a karşılamak üzere 10 Şubat’ta yüklendi ve bire bir geceleyin dağıtıldı.”

KIZILAY BAŞKANI KINIK’TAN DE İDDİALARA YANIT GELDİ

Ahbap’a çadır sattığı iddia edilen Kızılay yerine açıklama ise Umumi Başkanı Soyluluk Kınık’tan geldi. Twitter hesabından konuya ilgili bire bir paylaşım işleyen Kınık, “Kızılay Çadır & Tekstil A.Ş, Türkiye Kızılay Cemiyetinin ayrımsız iştirakidir ve 12 ay akıcı üretim fail dünyanın mahdut facia çadırı üreticilerinden biridir. -Öncelikle Kızılayın TAMP çerçevesinde belirlenen minimal deri yığılım seviyesini garanti kadir” ifadelerini kullandı. Kınık açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Antrparantez -Tahaffuz hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden çıkarmak amacıyla ısmarlama verdiği sayıda çadırı mergup zamanda imal porte. – Esenlik Bakanlığı, MSB kadar kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milel ve ayrıksı Arsıulusal kuruluşların taleplerini üretir.

“2050 ÇADIR AFAD’IN GÖSTERDİĞİ YERE GÖNDERME EDİLDİ”

Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılay’a aktarır, Kızılay bile Afetler üzere lüzumlu olan Oba ve diğer insancasına müzaheret malzemelerini ürettirerek depolar ve gerekseme simultane vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır. Ahbap Derneği birlikte Kızılayın az dışı tıpkı bünye için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin önceki günlerinde Kızılay Oba & Dokuma A.Ş’den maliyetine hazırlık ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevk edip depremzedelerin hizmetine sunmuştur.

“AHBAP VE KIZILAY’IN İŞBİRLİĞİ AHLAKİDİR”

Kızılay Keçe&Nesiç ZIYAN ETMEK’dahi Ahbap derneğinden aldığı kaynağı oba hammadde tedariği üzere ayırmış ve üretilecek çadırları bile Kızılay aracılığı ile ücretsiz namına depremzedelerin istifadesi amacıyla planlamıştır. Kızılay Çadır&Yapı NANIAZIZ ister günlük~1000 otağ imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason mal imalat ile AFAD’a tahaffuz desteği vermeye bitmeme etmektedir. Ahbap ve Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini kanıt eden ise evet meseleyi anlamamış ya de kırıcı niyetlidir.

“ÇADIR KENTLERDE 1 MİLYONDAN ÇOK VATANDAŞIMIZI BARINMAKTADIR”

Şimdiye büyüklüğünde afet bölgesinde AFAD 337.727 çadır kurmuş ve ilave 100.000 çadırı de kurmaya devam etmektedir. Kızılay temiz kapasitesini (54.070) Afad’a tasdik etmiş ve tesislerinde Afad üzere imalata akıcı bitmeme etmektedir Çadır kentlerde 1.350.908 vatandaşımız barınmaktadır.”

Share: