Kırşehir’deki adap cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer el ağırlaştırılmış hapis cezası

Kırşehir’deki töre cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer defa ağırlaştırılmış mahbes cezası

UŞAK – Kırşehir’birlikte öldürülüp gömülen sülale kayırıcı cinayetinde değişmeyen davası görüldü. Eski duruşmalarda cinayetleri işlediğini kabul fail kadının vaktiyle alay malay yaşadığı amcaoğluyla, 3 kardeşi ve babası hakkında ikişer sefer ağırlaştırılmış hapishane cezası verildi.

Edinilen bilgiye göre, Osman Çelik’ten haber alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar üzerine say başlatan bitirmiş ekipleri Osman Çelik’in en üst Kaman ilçesine kapalı Bayramözü köyünde olduğunu belirleme etmişti. Köyde serbest çapta taharri eden ekipler, Osman Çelik ve yıpranmamış evlendiği karısı Vildan Çelik’i toprağa gömülmüş halde ölmüş kendisine bulmuş, olayla ilgili gözaltına alınan 9 kişi tutuklanmıştı.

29 Sülale günü ise vakfedilmiş sanıklardan M.S., adli arama üzere serbest kalırken, 26 Orak Ayı haset ise Vildan Çelik’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin takas ihtimali ve mevkufiyet sürelerini ayn önünde bulundurarak adli taharri neredeyse erkin kalmıştı.

Uşak 1. Gösterişli Ukubet Mahkemesi murafaa salonunda tanıdık davaya 5 tutuklu şahısla birlikte tutuklanmadan yargılanan 4 kişi Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi ile davaya katıldı. Duruşmada savunmasını fail ağababa Vildan Polat’in babası V.İ., cezayı doğruluk ettiyse idam cezası edilmesine birlikte razı olduğunu, suçlamaları akseptans etmediğini ve hakkındaki suçlamaların dalavere olduğundan kaynaklı beraatini kâm ettiğini söyledi. Vildan’ın mortocu nikahlı eşi ve amcaoğlu olan R.İ. ise Vildan ile 6 senelik önder nikahlı evli olduklarını, 6 senede temas şeyini ona verdiğini, olay haset ise evde delilik getirmesinden kaynaklı evdeki herkesi dahi öldürmediğine şükrettiğini söyledi.

Savunmalar sonrasında açıklayan kararda Vildan’la imam nikahlı eşi olan, ve öncesinden kesinleşmiş 46 yıl kodes cezası kâin R.İ.’ye “Töre sakiyle kanlı” ve “Kişiye yönelik azap çektirerek adap sakiyle kanlı” suçundan iki posta ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Cinsî saldırıya girişim” suçundan 10 sene 6 kamer, Vildan’ın kardeşleri R.İ. ve R.İ’ye “Kardeşe yönelik adap sakiyle kanlı” ve “Kişiye yönelik işkence çektirerek yol yordam sakiyle cani” suçlarından iki el ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Eşeysel saldırıya girişim” suçundan 10 sene 6 ay, ayrıksı kardeşi R.İ.’ye “Kardeşe müteveccih adap sakiyle katil” ve “Kişiye müteveccih işkence çektirerek töre sakiyle cani” suçlarından iki kere ağırlaştırılmış müebbet cezası, Vildan’ın babası V.İ.’ye “Yol Yordam sakiyle kızını öldürme” ve “Damada müteveccih azap” suçlarından iki misil ağırlaştırılmış müebbet cezası bırakılmış olup takdir indirimi ise kullanılmazken Vildan’ın tutuksuz yargılanan eniştesi M.S. “Yanlışlık delillerini bulunmayan ika ve gizleme” suçundan 5 yıl delik cezasına çarptırıldı.

Vildan’ın annesi K.İ. ve kuzeni B.İ’nin ise beraatlerine değişmeyen verildi.

Share: