Kırıkkale haberi! Özgür Hususi: Mehmet Ali Çelebi’ye, Yerel Seçimleri Kaybedeceğini Görünce Abdullah Öcalan’a Kitap Yazdıranların Partisinde Başarılar Dilerim

ZEHRA DEĞİRMENCİ – SİBEL KAHRAMAN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, AKP’ye katıldığını açıklayan Özgür İzmir Saylav Mehmet Uca Çelebi’ye, “Vahdettin savunucularının partisinde, domestik seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a tezkere yazdıranların partisinde başarılar dilerim” dedi.

Bağımsız Milletvekili Özel, Mudanya Mütakeresi’nin 100. Yılı nedeniyle planlı törenlere akmak üzere bugün Bursa’evet geldi. Hususi, CHP Bursa İl Başkanlığı’na yaptığı ziyaretin ardından öğür müzesini gezdi. Hususi, partisinin devlet başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Özel, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’ın beraberinde İl Başkanı İsmet Yağız ve ilçe başkanlarının de katıldığı matbuat toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“BURSA’NIN HAKKINI ANKARA’DAN KABUL ETMEK LAZIM”

Özel, Bursa’nın hakkının yendiğini belirterek, “Bursa, bu büyüklüğünde türe ettiğini alamayan, Türkiye’ye veren, ama verdiği kadarını değil, hak ettiğinin haddinden fazla altında olanı alabilen ve hep emeği sömürülen ve kudret aracılığıyla çokça ince yıldır görmezden gelinen tıpkı devlet pozisyonunda. Haddinden Fazla mahdut aynı istimara var; Bursa, resmi rüşvet sıralamalarında beşinci sırada ama Bursa’daki bilcümle şişman firmalar filhakika vergilerini İstanbul’daki büyük algı dairesine ödüyorlar. Kurumsal rüşvet dairesine, çarkıt adıyla Boğaziçi Rüşvet Dairesi, güncel Nazik Kurumlar Idrak Dairesi’hangi ödüyorlar. Türkiye’nin yer haddinden fazla vergi veren ikinci ili olduğu halde, haddizatında resmi rakamlarda dahi beşinci ili olduğu halde yatırımlarda onuncu, on bir numara, on ikinci sıralarda vadi alıyor Bursa değme yıl. Bu açıdan tıpkı misil Bursa basını, ne görüş, hangi siyasal yönetimde olursa olsun bu meseleyi anne ruzname düzenlemek geçişsiz. Bursa’nın hakkını Ankara’dan kabul etmek lazım. Bunun üzerinde muhakkak ara vermek geçişsiz. Burada, Bursa’nın aynı evladı, Bursa’nın aynı evladının eş namına iktidarımızda; devlet başkanımızın, genel başkan yardımcımızın, milletvekillerimizin bulunduğu tıpkı ortamda buradan Bursa’evet söz veriyoruz. Bursa’nın yıllardır yenen hakkını Ankara’dan size konfirmasyon edeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BUGÜN GELDİKLERİ YERDE YASAKLARIN DANİSKASI VAR”

AKP’nin 20 yıl önce iktidara ‘3Y ile mücadele’ diye geldiğini belirten Özel, “Politik muhataplarımız ne konuşuyor? Tıpkısı tanesi kudret olmaya gözünü dikmiş. İktidar olacak tıpkı partinin siyasal umumi başkanı diyor ki ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yokluğun, yoksulluğun olmadığı, Allah’ın izniyle olmayacağı bire bir Türkiye’yi biz düz yazı ederiz’ diyor. Bunu duyunca, evvel kurulmuş bire bir politik partiyi ya de etraflı süredir iktidarda sıfır birini düşünüyorsunuz. Bu saraka, Recep Tayyip Erdoğan’a ilişik. Milletin gözünün içine baka baka bu sözleri söyledi. 20 yıldır iktidardalar. ve 20 geçmiş iktidara ‘3Y ile savaşım’ diyerek geldi bunlar; fukaralık, yöntemsizlik ve yasaklarla. Zaman geldikleri yerde yasakların daniskası var. en son sonuncusunu sıkı denetim yasasıyla getiriyorlar” dedi.

Özel, “Hangi diyordu Süleyman Aristokrat? ‘Tıpkısı siyasal, Sedat Peker’den 10 bin dolar rüşvet alıyor.’ ‘Siyasal ağıt, kesin söyle’ dedik, ‘Saylav’ dedi. Hepimiz namına başvurduk. ‘Bu ahit değil’ dedi. Çıka çıka tıpkısı geçmiş dönüş milletvekilleri, şimdiki kâin MKYK’birlikte artık” diye niteleyerek konuştu.

“MADEM HAKEZA BİR KAYGI VARDI, UMUMI BAŞKAN’IMIZ DEDİ Kİ ‘GELİN BUNUN YASASINI ÇIKARALIM'”

Hususi başörtüsü ile ilişkin namına, “Genel Başbuğ’ımız, geçtiğimiz hafta, hep bire bir gökçe yazın sonunda, namına ve bizlere zoraki tıpkı talebin gereğini yaptı. Bozuk oturup akla yatkın konuşalım. Bütün yaz Anadolu’yu gezdik… Bize söylenen, kanaat önderleri toplantısında şu; ‘Bıktık. Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, hayat pahalılığından bıktık. Bunları göndereceğiz ama bizi korkutuyorlar’. ‘Ne yapıyorlar?’ ‘Efendim, CHP gelirse başörtüsünü yasaklar, başörtüsünü çıkarttırır.’ CHP, onların söylediği dönemde ne iktidardaydı hangi bile onların söylediği dönemde o şeyleri işleyen tümen değildir. Amma CHP, aynı tartı üstlendi. Mademki hakeza aynı gaile vardı, Umumi Başkanı’mız dedi ki ‘Gelin bunun yasasını çıkaralım. Ego samimiyetimi göstereyim’. Bu ihvan, döndüler dediler ki ‘Kanunuesasi’da elhak garanti var. Hastalık kanun olsun?’ Meğerse Kanunuesasi’mızda ‘Basın hürdür, sıkı denetim edilemez’ yazıyor. Kızıl matbuat mensupları, ego sorayım, siz söylemeyin. Seçimden sonraları konuşuruz şen bayındır amma Türkiye’de basın bağımsız mü? Sıkı Denetim edilemiyor mu? Söylemek ki Esas’birlikte gâh şeylerin yazması, kanuncu güvenceye, yani uygulamaya yönelik kanuna engel değil. ‘Amma efendim yasa gayrimümkün, ego oraya fikir vermem’ ‘Bozukluk?’ ‘CHP önermiş.’ Zira Rize’deki, Ardahan’daki, Kayseri’birlikte, Konya’de, Edirne’bile, Antalya’dahi, Urfa’dahi ayrımsız endişeli AKP seçmeni varsa ‘Ha bak, CHP’nin kanunu geçti’ demesin diye ‘Gel Temel yapalım, ama içine olmadık şeyler bile tıkıştıralım’… Bugüne kadarki hesap bu. Haddinden Fazla net söylüyoruz; bir fırsatçılığa, bire bir şeytanlığa ayakkabı bırakmayız” dedi.

“BURSA ŞEHİR HASTANESİ, ŞEHİR HASTANELERİ FİYASKOSUNUN DANİSKASIDIR”

Hür Özel, ” Etlik Kent Hastanesi’ni açmış, 6 bin sökel hastaneye dökülmüş. Diyor ki ‘Önce açalım, sayımız arttıkça kadroları tamamlarız diye planladık’ diyor. Marazlı var, yeterince kimesne yok. Onkoloji Hastanesi’ni kapatacaklardı. Tepkiler üzerine ‘Kalsın’ dediler. Bu kere oraya yollayacakları afiyet çalışanlarını yollayamadılar. Personel namevcut. Yarısını yolluyorlar, amansız hastalık hastaları bakılamıyor. Bursa Site Hastanesi, şehir hastaneleri fiyaskosunun daniskasıdır. Illet? Dört devam hastane kapattılar. Demincek diyor ya ‘Hiçbir sayrılarevi kapatmayacağız’ diyerek Keyif Bakanı. Bursa Şehir Hastanesi amacıyla doğumevini kapadılar mı? Bala hastanesini kapadılar mı? Mehabet hastanesini kapadılar mı? Döş hastanesini kapadılar mı? Hepsi gitti. Nereye? Şehrin yeryüzü dışına” diye konuştu.

MEHMET ALİ ÇELEBİ’YE, VAHDETTİN SAVUNUCULARININ PARTİSİNDE, YERLI SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİ GÖRÜNCE ABDULLAH ÖCALAN’A MEKTUP YAZDIRANLARIN PARTİSİNDE BAŞARILAR DİLERİM”

Hususi, Bağımsız İzmir Mebus Mehmet Büyük Çelebi’nin AKP’ye katıldığını açıklamasına ilişik birlikte şunları söyledi:

“İzmir Mebus Mehmet Ali Çelebi, bugün AKP’ye katıldığını açıkladı, car etti. Hatırlayın; bu Mehmet Ulvi aynı parti değiştirince basın mensubu bana istifham sormuştu. Ben da demiştim ki ‘Saray operasyonlarıyla CHP’nin önünü kesiyor’. O dönemde tepki gösterdiler, ‘Hangi saray operasyonu’ diye. Nereye geldik günün böylelikle? Al sana saray operasyonu. Haddinden Fazla incitici. 3 aydır RTÜK’te tıpkısı üyelik yersiz. Milletvekili sayısına göre dağıtılıyor. Düne kadarki sayılara göre o örgen İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı olacak saray zebanisi, Meclis’e alfabe yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin’ demiyor. Dese İYİ Parti’ye gidecek. bu arada birileri mezada derkenar arıyor, ‘Acaba’ diyor ‘şöyle dolgun bir şey bulup da partiye kazandırabilir miyim, tıpkı RTÜK üyesi üzere’. O hesabın, o pazarlığının adı, zaman Mehmet Mualla Çelebi ergin arkadaşlar. Erte yazıyı üdeba RTÜK üyeliğine, gider. Bire Bir RTÜK üyeliği için, birlikte mücadele ettiği, görev yaptığı, kumpaslarla mahpushane yattığı bazıları hayatını kaybeden arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Mualla Çelebi’ye, Vahdettin savunucularının partisinde, yerli seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a betik yazdıranların partisinde başarılar dilerim.”

Share: