Kayseri’de terör örgütü PYD/YPG sanığına delik cezası

Suriye’de yıldırı örgütü PYD/ YPG içerisinde silahlı ruh yürüttüğü gerekçesiyle Kayseri’bile yargılanan yabancı uyruklu sanık 2 yıl 6 kamer kodes cezasına çarptırıldı.

2. Ağır Ukubet Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, sanık S.H, tutuklu bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) marifetiyle katıldı, avukatı salonda amade bulundu.

Suriye uyruklu maznun S.H, yeminli çevirmen eşliğinde yaptığı savunmasında, daha eski ifadesinde terör örgütü bünyesinde patlayıcı düzeneği eğitimi aldığı yönündeki beyanının makul olmadığını, tercümandan kaynaklı yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

2018 yılında Rasulayn’e sınırlanmış köylerine gelen terör örgütünün 18 yaşından iri erkekleri leşker olarak yanlarına aldığını, kendisinin dahi ayrımsız süre kaçtıktan bilahare yakalandığını anlatım fail sanık, yıldırı örgütünün namına cebe isnat etmek istediğini ancak bunu değme seferinde reddettiği için öldürülmekle yıldırma edildiğini, darbedildiğini ve bire bir kamer cezaevinde tutulduğunu iddia etti.

Cezaevinden çıktıktan sonraları zorla defa tutturma taleplerini bakmak amacıyla akseptans ettiğini, ayrımsız misil posta tuttuğunu ve daha sonraları kaçarak bir sene saklandığını öne süren S.H, Türkiye’nin bölgeyi terör örgütünden temizlemesinin peşi sıra evine döndüğünü, ülkesinde hisse senedi imkanı olmadığı için Türkiye’ye çalışmaya geldiğini belirtti.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın, yıldırı örgütleri PKK/KCK ve PYD/YPG’ye örgen olmaktan cezalandırılmasını, hareketli pişmanlıktan yararlandırılmasını ve hükümle birlikte tahliyesini istedi.

Mahkeme başkanı marifetiyle son sözü sorulan sanık, suçlamaları reddederek, beraatini ve tahliyesini irade etti.

Mahkeme heyeti, enerjik pişmanlıktan yararlandırılan ve “silahlı yıldırı örgütüne örgen doğmak” suçundan 2 yıl 6 kamer hapis cezası sunulan sanık S.H’nin tahliyesine hükmetti.

Share: