Kaynak ve Maliye Bakanı Bitkisel: “1 yıl önceki devreye aldığımız Türkiye Ekonomi Modeli’yle rekorlar kırdık”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Malumunuz kısaca 1 yıl önce devreye aldığımız Türkiye Ekonomi Modeli’yle, envestisman, istihdam, üretim ve ihracatta rekorlar kırdık. Bu başarılarımızın sonucunda, ülkemizin namus borcu stokunun milli gelire oranı da azaldı” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, bir saf ülfet çerçevesinde Kocaeli’ye geldi. Esnaf ziyareti yapıp vatandaşlarla buluşan Bakan Nebati, elan sonraları SELIM Tümen Kocaeli İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Icra Vekili Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 20 yıldan bu yana, bilcümle ileriye makul akva adımlar atmaya, yurdumuzun ciharıyek yanını imar etmeye, milletimizle el ele vererek ülkemize asırlık asar kazandırmaya gece gündüz bitmeme ediyoruz. Kocaeli ilimiz da bu kalkınma hamlemiz ve milletimize bakım siyasetimizden değişik umum illerimiz kadar koca kazanımlar elde etmiş, ayrımsız zamanda bu sürecin antipatik güçlerinden birisi olmuştur. Bugün, ülkemizin gururu olan elektrikli yerel otomobilimizin veladet yeri Kocaeli’dir. Antrparantez elan kemiksiz izah etmek icabında, tekrar şehrimize DÜRÜST Tümen iktidarımızın kazandırdığı dev uygulayım bilimi üssümüz olan Enformatik Vadisi’dir. Esasen ürün siyasetimizin bire bir yansıması olan anıtsal köprülerimizden Osmangazi Köprümüz da Kocaeli şehrimizin ulaşım avantajını çok henüz ati ayrımsız aşamaya taşımış, geri hizmet rekabet gücünü daha de artırmıştır. Vatandaşlarımızın dahi yüksek kullanımıyla, Osmangazi Köprümüzün ülkemize eklenmiş değeri giderek artıyor” diyerek konuştu.

“Şehrimize yapılan yatırım miktarı iktidarımız boyunca 80,5 milyar TL’ye ulaşmıştır”

Kocaeli’ye yapılan yatırımların AK Fırka iktidarı boyunca 80 buçuk bilyon TL’ye ulaştığını tamlayan Bitkisel, “Iri yatırımlar, devasa yatırımlar önceki vizyonla ortaya çıkar, sonra kararlılıkla adına getirilir. Belli bir müddet sonraları dahi bu eserler kişi güçlerini ortaya koymaya başlar. Şehrimize yapılan yatırım miktarı iktidarımız süresince temas sabık gün terfian hep 80,5 bilyon liraya ulaşmıştır. İnsan odaklı bu yatırımların başında tabiatıyla vatandaşlarımızın bölük ihtiyaçlarını bloke etmek gelmiştir. TOKİ yoluyla Kocaeli’üstelik toplamda 25 bin 942 bölük hayata geçirilmiş, bunlardan 19 bin 455’i türe sahiplerine teyit edilmiştir. Antrparantez deminden, Cumhuriyet Altını tarihimizin sunma büyük sosyal ev projesi çerçevesinde da 5 bin 200 bölük henüz Kocaelili vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Bu evlerin türe sahiplerini tespit etmek amacıyla kura çekimi İzmit ve Derince’dahi başlamış olup Dilovası, Haliç, Gebze ve Kandıra doğmak üzere ilk etapta bütün 6 ilçemizde daha kurayla türe sahiplerine doğrulama edilecektir. Eksiksiz bunlara ilişik yerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin 30 ayrı projeyle hayata geçirdiği göz sayısı bile 10 bin 106’ya ulaşmıştır. Salgın dönemi karışma, hep özveriyle görev işleyen sağlık çalışanlarımız için 502 konuttan oluşan Esenlik Kent Projesi’nin yapımı üstelik bitmeme ediyor. Binlerce vatandaşımız Gölcük’ten sonra İzmit Cedit Mahallesi’nde devam fail kentsel dönüşüm projeleriyle, daha sağlam ve şok evlerine kavuşurken şehrimiz bile her an henüz güzelleşiyor. Benzeri zamanda güzeşte hafta başladığımız ve başvuruları alınmaya başlanan Itimat Güvence Fonu (KGF) paketimizle bile liyakatsiz bölük üreticileri ve gerekseme sahipleri, hele dahi orta gelire müteveccih ev sahiplerinin başvuruları dahi başladı. 1 Şubat’tan itibaren dahi inşallah kullanımları başlamış olacak. İyi benzeri istek var. Bu takkadak ev satışlarının artmasına değil, bire bir zamanda üretimin, arzın artmasına müteveccih olan iki ayaklı kampanya olduğu amacıyla sonuçlarının çok bodur süre içerisinde ülkemizde ve Kocaeli’üstelik ortaya kocaman tıpkı ulama sağlayarak çıkacağını göreceğiz” diyerek konuştu.

“Kocaeli, 2002 yılındaki 1.3 milyar dolarlık yıllık ihracatını zaman neredeyse 1 ayda yapıyor”

Kocaeli’nin 2002’den bu yana dış satım hacminin çok büyüdüğünü kaydeden Bakan Nebati, “Ülkemizde İstanbul’dan ahir bildirme şişman sanayi merkezi olan Kocaeli’miz, yatırım, istihdam, istihsal ve ihracatı odağına düzlük Türkiye Tutum Modelimizin birlikte sağladığı ivmeyle gücüne çetin katmaya devam ediyor. Şehrimiz 2002 yılındaki 1,3 bilyon dolarlık yıllık ihracatını, zaman neredeyse sadece 1 ayda yapıyor. Zaman 183 ülkeye ihracat fail şehrimizin rastgele sabık ay kullanılmamış rekorlara imza atmaya devam edeceğinden da katiyen kararsızlık duymuyoruz. Şehrimizde tıpkısı yandan envestisman ve istihdam imkanlarının artmasını, bir yandan uran üretiminin güçlenmesini desteklerken; farklı taraftan bu misilsiz coğrafyanın güzelliklerinin itinayla sahabet edilmesi ve henüz yaşanabilir tıpkı site olması üzere büyük ayrımsız mücahede gösteriyoruz. Dilovası, geri ağır sıklet sanayinin dumanı altında kaybolmuş bire bir ilçemizken, alınan tedbirlerle zaman tıpkısı hava merkezi haline gelmiştir. 2002 yılında Kocaeli’bile vakit kaybetmeden 500 bin metrekare olan yeşil kayran, 2022’bile eksiksiz 26 milyon metrekareyi aşmış, dikilen dikme sayısı bile az daha 9 milyon sınırına dayanmıştır. İzmit sahilinde yemyeşil uzanan Seka Park Yeri, 2 bin dönümlük alana yayılan ve melez hayvanlarına benzeri sığınak olan Ormanya üzere Kocaeli’mizin güzelliğini henüz bile ortaya çıkaran projeler DOĞRU Öğür iktidarımız yoluyla şehrimize kazandırılmıştır. İzmit’te tamamlanan Akçaray Tramvay hattı, Gebze’dahi devam fail yer altı treni hattı, burada, İl Başkanlığımızın bir anda beraberinde, içinde otoparkı ve dirim alanları da bulunan İzmit Site Meydanı Projesi vatandaşlarımızın hayat kalitesini artırmaya müteveccih projelerimizden bazılarıdır. Türkiye’nin her durumunda olduğu kadar son 20 yılda Kocaeli’mize yapılan keyif yatırımları yardımıyla, beher vatandaşımız ihtiyaç duyduğunda yer ongun afiyet hizmetlerine kolaylık erişebiliyor. Bilcümle bin 218 akak kapasiteli Kocaeli Site Hastanemizin açılışını de inşallah yer güdük sürede gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin vecibe stokunun milli gelire oranı azaldı”

Türkiye Iktisat Modeli’yle şişman benzeri aşama kaydettiklerini ve çeşitli alanlarda rekorlar kırdıklarını belirten Bitkisel, “Malumunuz yaklaşık 1 sene geçmiş devreye aldığımız Türkiye Iktisat Modeliyle, envestisman, istihdam, üretim ve ihracatta rekorlar kırdık. Bu başarılarımızın sonucunda, ülkemizin vecibe stokunun milli gelire oranı de azaldı. Bütçede kaydettiğimiz konkre başarılarımız da ortadadır. Bilcümle bunlardan aldığımız güçle EYT konusunu çözüme kavuşturduk. Minimum ücreti yüzde 55 oranında artırdık. Işyar ve emeklilerimizin ücretlerinde yasalı çoğalma oranının berenarı üstünde artış yaptık. Arz düşük zor aylığını 5 bin 500 TL’ye yükselttik. Enflasyonda de düşüş eğilimi acul tıpkısı şekilde başladı. Teşrinisani ayında burnunu kırdı, Mabeyin ayında çokça zinde tıpkı şekilde adeta beli kırılırcasına pahalılık eğilimi toplumun temas kesiminde hissedilmeye başladı. Enflasyonun beklentileri, bizim için sunma kebir kısmıydı. Beklentiler bile kırılmış durumda. Haddinden Fazla ciddi tıpkı şekilde toplumun bütün kesimleri eliyle enflasyonun önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda düşeceğine ilgilendiren inanç pekişmiş durumda. Bu bize, mücadelemizi hızlı ve akla yatkın tıpkı şekilde yapmamızı sağlayıcı şişman ayrımsız düz açmış durumda. 2022 yılında vatandaşlarımızı enflasyonun münasebetsiz etkisinden müzaheret etmek amacıyla 290 milyar TL’lik kazanç gelirinden vazgeçtiğimizi birlikte uyarmak isterim. Bundan ahir süreçte da vatandaş odaklı politikalarımızı gine kararlılıkla uygulamayı sürdüreceğiz. Vatandaşımıza doğalgaz sübvansiyonları, çiftçimize girdi destekleri, KOBİ’lerimiz öncelikli olmak üzere KGF paketleri, işletmelerimize yatırım kredisi kadar sayımsız desteklerimizi kararlılıkla sağlamaya bitmeme edeceğiz. Hep bu attığımız, yaptığımız temas adımda bütçe disiplininden katiyen ödün vermediğimizi geçen yıllarda bilcümle ortaya koyduk. Bütçeden ödün vermediğimizi 2022 yılında, dünyanın arz tahakküm yılında Türkiye’nin ortaya koyduğu başarılarla taçlandırmış olduk. Yılı herkesin, özellikle huysuz vızıltı yapanların cümle tersine iri tıpkısı başarıyla kapatmış olduk. 2023 yılına haddinden fazla hayatiyetli aynı şekilde girdik. Toplumumuzun temas kesimi, bilcümle paydaşlarımız şundan sakıncasız olsun ki; 2023 yılını EYT ilkin görünmek için alınmış olan tamam toplumu rahatlatıcı kararlar bütçe disiplininden asla ödün vermeden ve gerekli hazırlıklar yapılarak oluşturulmuştur. 2023’ü dahi hem bütçe gerçekleştirmeleri açısından ve balaban iktisadi göstergeler açısından çokça müspet ve mebzul aynı şekilde neticelendireceğimizden bile eksiksiz vatandaşlarımız tehlikesiz olsun. Adisyon kitaplarını ona bakarak yapsınlar. Bu sene, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı ve biz Türkiye yüzyılı diyoruz. 21. yüzyıl bizim yüzyılımız, Türkiye yüzyılı ve yarın değil hızlı hızlı demincek diyerek başladığımız hep işlemlerimizde acul bire bir şekilde devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Üreten, emek veren beherglas vatandaşımızı sonuna kadar destekleyeceğiz”

Türkiye’bile istihsal eden değme vatandaşa desteklerde bulunacaklarını belirten Bitkisel, “Ülkemizde, muhalefet adı altında, benzeri kesimin adeta yıllarca bariyer olmaya çalıştıkları milli gururumuz TOGG şüphesiz ki Kocaeli’mizde maltalık bulduysa; inanıyorum kim Kocaeli’miz Türkiye Yüzyılı’nda daha birçok ilklere imza atacaktır. Iri Üstat rahmetli Temiz Fazıl, ‘Devler üzere eserler artırmak amacıyla, karıncalar kabil harıldamak gerekir’ diyor. İşte burada, devler kabilinden hizmet bırakmayı sağlayacak, içtimai desteği çoğaltmak yönünde karıncalar üzere çalışan organizasyon mensuplarımızın sülale sahipliğinde bu matbuat toplantısını yapıyoruz. Dev üzere eserleri Cumhurbaşkanımızın önderliğinde namına getiriyoruz. Bir Zamanlar olduğu gibi, insanımıza keder reçeteler dayatan koalisyon hükûmeti hükümetleri misali, faizi çıkartıp işsizliği patlatarak değil, ülkemiz için üreten, iş veren her bir vatandaşımızı sonuna kadar destekleyeceğiz. Türkiye’nin lideri anlaşılan, Recep Tayyip Erdoğan! Milletimizin partimize inancı tekmil; ve Allah’ın izniyle, ufka uzanan yolumuz de açıktır” dedi. – KOCAELİ

Share: