İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te keçi hitit ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te dikbaşlı hitit ile hazırlanıyor

Adana’dahi Büryan kebabı tartışması eden Siirtli ve Bitlisli rüfeka, “Bitlis’te daha çok Siirt tescili aldı” diyerek konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan üzere tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde de tescile kavuşmasına karşın aradaki tatlı rekabet bitmedi. Adana’üstelik büryan yiyici Siirtli ve Bitlisli arkadaş grubu geçmiş atıştı arkası sıra “Bitlis’te artık Siirt tescili aldı” diye konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te muannit hitit ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya bitmeme ediyor. Kebabın başkenti Adana’dahi bire bir araya gelen Siirt ve Bitlisli refik grubu Büryan kebabı tattılar. Arkası Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye niteleyerek atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu ifade ederek, “Coğrafi işaret belgesini da alan Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor ara sıra ama şöyle ayrımsız kapsam var. Siirt daha ilk Bitlis’ vabeste aynı ilçeymiş ondan bilahare Siirt iklim olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın önce büryancısı biziz. Büryan birde kendinden yağlı olduğu üzere Adana halkıda yağlı eti haddinden fazla seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan üzere tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sıhhatli Yakın, Aksakal Çelebi’nin seyahatnamesinde dahi büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada bile yazıldığı gibi Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı türe etti. Bünye şekli itibariyle üstelik Siirt büryanı ve Bitlis büryanı ayrımlı. Büryanımız tasdiklenmiş onayı alınmış Siirtindir” diyerek konuştu.

“Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik üstelik, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan ilk Bitlis’te çıktı. Daha ilk Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Sonra ayrılınca patentini aldılar. Tığ başlattık. İlk Bitlis’te bundan sonra. Şuan Siirt’e kapalı. Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık” diye niteleyerek konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın arkası sıra Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: