Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Zor, işporta ziyaretinde bulundu

Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye Yemeni Eserler Kurumu Başkanlığı yoluyla Konya’da düzenlenen “Anadolu Arifleri ve Alimleri” çeper ürün sergisini konuşma etti.

Müşkül, Meram Tantavi Firez ve Sanat Merkezi’nde açılan sergiyi gezdi, Türkiye Yemeni Asar Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit ile Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay ve sergiye karı sahipliği işleyen Amaç Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’tan, eserlere ilişkin hikmet aldı.

Türkiye Yemeni Asar Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, 18 Aralık’a kadar ziyarete kemiksiz olacak sergiyi tamlık Konyalıların görmesini istediklerini söyledi.

Serginin manevi bir atmosfere ehil Tantavi Hars ve Konuşma Merkezi’nde düzenlenmesinin düşündürücü olduğuna değinen Macit, “Tantavi Kültür Merkezi, özellikle Konya’da yaşamış, Konya’ya gezi etmiş, Konya’dan seyahat etmiş 13. yüzyılın çokça büyük mütefekkirlerinin, mutasaffıvlarının, ariflerinin günümüze ulaşmış eserlerinden benzeri seçki yaparak belli tıpkı telakki etrafında oluşturduğumuz bu yazma kitap sergisinin sunumu için ideal bire bir mekan yerine karşımıza çıkıyor.” diyerek konuştu.

Macit, acun standartlarında haddinden fazla nadir yapılan tıpkı işporta düzenlediklerini vurgulayarak, “Özellikle bile bu balaban alimlerin, İbn-i Arabi’nin, Hazreti Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Sadreddin Konevi’nin, Sıraceddin Urmevi’nin eserlerinin bizzat orijinallerinin meydan aldığı bu çeper iz sergisine halkımızın ziyaretleriyle bu manevi üstatlarımızı ruhlarını keyifli edeceklerini düşünüyoruz. Bu eserlerin seçkin birisi çok faziletkâr kalifiye ve spesifik, biricik nüshalardan oluşuyor.” ifadesini kullandı.

Share: