Depremzede voleybolculardan oluşan Kilis Gençlikspor’un hedefi 1. Yığın

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde yakınlarını kaybeden Kilis Gençlikspor Koca Uçan Top Takımı oyuncuları, Çorum’bile planlı 2. Loda play-off karşılaşmalarını kazanarak 1. Küme’e yükselip maneviyat bulmayı hedefliyor.

Depremlerin arkası sıra çalıştırıcı Asabil Akdere yönetiminde 6 Mart’ta Çorum’a gelerek çalışmalarını sürdüren Kilis Gençlikspor, 2. Takım Nısıf Final’dahi Fenerbahçe, Siirt Belediyespor ve Konya Büyükşehir Belediyespor’un bulunduğu grupta yer aldı.

A Grubu’ndaki evvel maçında Çorum Atatürk Spor Salonu’nda karşılaştığı Fenerbahçe’ye 3-1 yenmiş olan Kilis Gençlikspor, Siirt Belediyespor’un peşi sıra Konya Büyükşehir Belediyespor ile yüz yüze gelecek.

Grup mücadelelerinde kalburüstü olup önce 21- 23 Mart’ta yapılacak bitiş müsabakalarına çıkmayı hedefleyen Kilis Gençlikspor, buradan de 1. Öbek’e geçmek için maçlarında vadi almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Takımın antrenörü Asabil Akdere, AA muhabirine, depremden sonraki süreçte yarı finale katılabilmeleri üzere haddinden fazla fazla bindi gördüklerini söyledi.

Sarsıntı zımnında takımı ligden çekmeyi düşündüğünü ama sporcuların bitmeme etmekte kararlı görüntüsü konusunda bundan vazgeçtiklerini belirten Akdere, “Sporcularımızın çoğu hareket bölgesi çocuğu. Mental durumlarının hangi olduğunu bilmiyordum. Füru, ‘devam edelim hocam’ dediler, biz dahi devam ika kararı aldık.” dedi.

Deprem zımnında teferruatlı süre kamp yapamadıklarını, nısıf finalden bir hafta ilk Çorum’a gelip antrenmanlara başladıklarını vurgulayan Akdere, “Farklı takımlar bu konuda bizden daha ak yazılı. Çorum Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğümüz bize apotr oldu, Kredi ve Yurtlar Kurumu mektepli yurdunda bize düz verildi. Orada kalıyoruz.” diye konuştu.

“Nereye gitsek bize şok yardımcı oldular”

Çorum’de beden terbiyesi öğretmeni adına fariza yapan Kilisli Mustafa Göktürk ile iletişime geçtiklerini anlatan Akdere, şöyle bitmeme etti:

“Mustafa hocam bizi karşıladı, burada birçok insanla tanıştırdı. Burada servis şoföründen manavına, mütenevvi kurumlarda görev eden hocalarımız bize çok havari oldu. Biz Çorum halkından çokça kıvançlı kaldık. Nereye gitsek bize beklenmeyen koruyucu oldular. Yemeğimizi, servisimizi karşıladılar. Sunma önemlisi da bize gülümsediler, ‘Hoş geldiniz, başımızın üzerinde yeriniz var.’ dediler. Bundan çokça bahtiyar oldum. Sarsıntı bölgesinden gelmişiz, hepimiz dağılmışız, burada birleştik bilcümle gelişigüzel.”

Şampiyona sürecinde hem maddesel hem dahi manevi yardım gördüklerinin altını çizen Akdere, “Psikolojik desteğin birlikte bize maddesel bindi üstelik sağlandı. Çorum halkı bugün suyumuzdan çayımıza, muzumuza kadar tıpkı sporcuya ne lazımsa hepsini karşıladı. Bu konuda minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Gördükleri destek nedeniyle kendilerini henüz aktif hissettiklerini vurgulayan Akdere, şunları kaydetti:

“Buraya gelirken sahipsiz tıpkı takımdık. Kulüp başkanımız ve yöneticilerimiz birlikte depremzede, Valimiz birlikte depremzede. Kilis Vakfı bize bu süreçte destek oldu. Oyuncularımızın hepsi depremzede. Benzeri küskünlük içinde geldik buraya. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk, bu kadar gür ağırlanacağımızı de bilmiyorduk. Bu da bize ayrı yürek kattı. Şu anda burada tığ familya sahibi gibiyiz. Burada Çorum’u dahi olta ediyoruz, zira artık yarı Çorumlu olduk. Buradan böke yerine boşanmak istiyoruz.”

Mustafa Göktürk ise Çorum’de yardımseverlerin Kilisli sporcular için ellerinden gelen imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Share: