Depremzede martir ağabeyi Gözdaş: “Kendilerini bilmezler devlete atıp tuttu”

Depremzede martir ağabeyi Gözdaş: “Kendilerini bilmezler devlete atıp tuttu”

Şehit annesine 8 Mart Acun Kadınları Günü ziyareti

Depremzede şehit ailesi Kırıkkale’dahi mihman ediliyor

KIRIKKALE – Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde yaşanan depremden yağlık evleri hasar gören martir Bitirmiş Er İbrahim Gözdaş’ın ailesi, Kırıkkale’deki KYK yurdunda konuk ediliyor. Şehidin ağabeyi Harun Gözdaş, “Kendilerini bilmezler devlete atıp tuttu. Bizler birer devletiz orada. Devlete atıp tutmanın manası namevcut” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan ve balaban hasar gören vatandaşlar, Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tutkun yurtlarda konuk ediliyor. Göksun’dan Kırıkkale’ye mevrut şehit Cingöz Er İbrahim Gözdaş’ın ailesi, KYK yurdunda yerleştirildi. Ilbay Yardımcısı Ahmet Ferhat Dikkat, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla şehidin annesi Habibe Gözdaş ve gayrı aile fertleri ile tıpkı araya geldi. Ilgi ve beraberindekiler, kadınlara çiçek ve mütenevvi hediyeler verdi.

Ilbay Yardımcısı Ilgi, gazetecilere yaptığı açıklamada, devletin tüm imkanlarıyla depremzede vatandaşların yanı sıra olduğunu belirterek, soylu erki, toplumsal ve ruhsal yönden yaraların sarılacağını söyledi.

“Gelişigüzel devir emirlerine ammedeyiz”

İl genelinde yaklaşık 12 bin depremzedenin konuk edildiğini hatırlatan Vali Yardımcısı Dikkat, “Bizde düzentileme arkadaşlarımızla gelişigüzel martir annemizi mülakat etmeye geldik. Kendisi depremzede hususi durumu üstelik var. Benzeri zamanda hemşerim daha çok köle Göksun ilçesindenim. O yüzdende mutlu oldum. Onlar bizim misafirlerimiz gelişigüzel antlaşma emirlerine ammedeyiz, bütün vatandaşlarımızın. Yemeden Içmeden devletimiz değil; yer doğusundan arz batısına büyüklüğünde genişlik kuzeyinden sunu güneyine büyüklüğünde tam vatandaşlarımız şimdilerde irtibat ve muadele ortamında oldu” şeklinde konuştu.

Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin 79 saniye sürdüğünü tabir fail şehit ağabeyi Harun Gözdaş, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesindeki evlerinin fay hattı üzerinde olmasından ortalık iri hasar gördüğünü anlattı.

“Devlete atıp tutmanın manası bulunmayan”

Türk milletinin şerif aynı ulus olduğunu tabir eden ağa Gözdaş, “Bizleri şiddetli derecede duygulandırdılar. Tanımadığımız numaralardan aradılar ‘İhtiyaçlarınızı giderelim’ diye aradılar. Kendilerini bilmezler devlete atıp tuttu. Bizler birer devletiz orada. Elimizden geldiği büyüklüğünde ayrımsız şeyler yaptığımız antlaşma bizler bir oran görevi görüyoruz zaten. Devlete atıp tutmanın manası yok. Devletimi şahlandıracak benzeri saraka söylemiyorum, gerçekleri söylüyorum” dedi.

“Devlete atıp tutmanın manası namevcut”

Gözdaş, “İlk şeb olan deprem 79 saniye sürdüğünü biliyoruz. Fay hattının geçmesinden ekolojik ortam evim kısık hasarlı. Evim girilecek durumda değil. Öğlenki olan depremde dahi zaten geceleyin olan depremin yarısı büyüklüğünde değil bile 3’birlikte 1’i kadar sürseydi taş üstünde taş değil yani tek madde kalmazdı. Şükürler olsun Allah korudu bizleri” diye niteleyerek konuştu.

Şehidin annesi Gözdaş ise Kırıkkale’den çokça memnun olduklarını ve devletin kendilerine ongun baktığını söyledi.

Ziyarette Vali Yardımcısı Ilgi’e İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Albay Sulh Cücen, Mühimmat Komutanı Albay İsmail Ateşli, Güvenlik Müdür Yardımcısı Erdal Akkuş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hamza ruz ve Karı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Rukiye Eryılmaz zevcelik etti.

Kurnaz Er İbrahim Gözdaş, 4 Nisan 2008 tarihinde İzmir’in Tire ilçesinde aynı kuyumcuyu soyma girişiminde mevcut hırsızlar vasıtasıyla martir edilmişti.

Share: