Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Ermenistan’ın zulmüne şahsen tanık olduk”

– Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: ” Ermenistan’ın zulmüne bizzat şahit olduk”

ŞUŞA – Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Şuşa’ya gerçekleştirdiği ziyarette, “Ermenistan’ın zulmüne bizzat şahit olduk. Bugüne büyüklüğünde değme şeyle biliyorduk ama gözlerimizle zaman ilk defa gördük” dedi.

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan’dahi temaslarını sürdürüyor. Reisicumhur Yardımcısı Oktay başşehir Bakü’den uçakla, Ermenistan işgalinden kurtarıldıktan sonra inşasına başlanan ve 26 Teşrinievvel 2021’de açılışı gerçekleştirilen Fuzuli Havalimanı’na geçti. Oktay’ı burada Azerbaycan Başbakanı Büyük Asadov karşıladı. Oktay ve beraberindekiler, Boşuna’den karayolu ile Karabağ’ın incisi, Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’ya geldi. Şuşa’bile incelemelerde mevcut Reisicumhur Yardımcısı Oktay’a ziyaretinde Şuşa Özel Temsilcisi Görgülü Kerimov bölgenin tarihi ve kültürü karşı vukuf verdi. Oktay ve ayrıksı yetkililer Şuşa’de şehir meydanını, kaleyi, restorasyonu devam fail Fevk Gövher Koca Camii’ni, Saz Şairi Hurşitbanu Natavan’ın evini, Şair Molla Penah Vagif’in türbesini ve Cıdır Ovası’nı mülakat etti.

“Ermenistan’ın zulmüne bizzat şahit olduk”

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, ziyaretinin arkası sıra Azerbaycan Başbakanı Asadov ile gelişigüzel eş basın açıklaması üzere azrail karşısına geçti. Azerbaycan’de, Şuşa’de yegâne ulus olmanın hangi emreylemek olduğunu benzeri sefer henüz hissettiklerini belirten Oktay, “Sevinciyle sevindik, acısıyla acılandık, üzüldük. Şehitler verdik Şuşa’birlikte. Şehitlerimize bilcümle beraber rahmet okuduk, sabırlar diledik yakınlarına, Cenabıhak yağmur eylesin gelişigüzel birine, ruhları ferih olsun. Amma tıpkısı ayrıksı şey elan gördük. Ermenistan’ın zulmüne şahsen tanık olduk. Bugüne kadar seçme şeyle biliyorduk ama gözlerimizle zaman ilk kez gördük. Çabucak Şuşa’da değil. Abes’den Şuşa’ya büyüklüğünde olan her bir köyde, Fuzuli dahil beher yerleşim yerinde, Şuşa karışma ayrımsız yerleşim durumunda 30 yıl içerisinde lacerem mezalimler yapıldığına şahsen tanık oldum. Ermeni mezalimlerini, lacerem toprakların, şehirlerin ve köylerin yerle bire bir edildiğini, yemeden içmeden bu serbestlik döneminde değil, cenk döneminde değil, öncesinde şehirlerin, köylerin elbette tamamen bulunmayan edildiğini ve yerle ayrımsız edildiğini ve 30 yıldır burada nehiy altındaki topraklarda az daha mal da bitmesine cevaz edilmediği, bırakın Azerbaycanlı, bırakın burada oturan yaşayan insanların soluk almasına izin edilmesini, onlar elhak buradan sürülmüş amma onun yerinde birlikte bir otun da bitmesine cevaz edilmediği bir 30 yıllık zulmün işaretlerine tanık olduk” ifadelerini kullandı.

“Buradaki âdemiyet zulmünü görmeleri üzere aynı zaman evvel cemi sivil sosyete örgütleri, tam gençleri, kadınlarımızı buraya çağırma ediyorum”

Türk dünyasındaki gençlerin ve umum sivil sosyete örgütlerinin, koca haklarından bahseden sivil topluluk örgütlerinin koca haklarının pekâlâ yerle tıpkısı edildiğine şahitlik etmek istiyorlarsa Karabağ topraklarını geç kalmadan sahne olmak zorunda olduklarını söyleyen Oktay, “Çünkü yarın buralar tamamen yeniden inşa ve ihya edilmiş olacak. Bu proses üstelik zaten çoktan başlamış, bu sürecin başlamış olduğunu görmekten bile antrparantez mutluluk duydum. Cumhurbaşkanımız seçme fırsatta doğrusu Azerbaycan’la ve Azerbaycan Oran Başkanı Sayın Aliyev ile değme fırsatta alay malay, seçkin fırsatta fikir birliği halinde ve meşveret halindeler. Herhangi Bir fırsatta dahi Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Türkiye’dahi, bizim Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan da Azerbaycan’üstelik hem gelişmeleri yakından izleme etmekte ama hem kavga dönemi, işgalinden kurtuluş dönemi hem de sonrası ihya ve nesir döneminde de yeniden kontak beraberliğimiz dayanışmamızı parçalanmamış gücüyle bitmeme ettirmektedirler. Buradaki insanlık zulmünü görmeleri amacıyla ego bire bir zaman evvel tamam sivil sosyete örgütleri, birlik gençleri, kadınlarımızı Şuşa’ya ve Karabağ topraklarını görmeye çağırma ediyorum” diyerek konuştu.

“Türk milleti engelleme etmez”

Türk milletinin girdiği yeri ihya ve inşa ettiğini tamlayan Oktay, “Türk milleti obstrüksiyon etmez, tek yerde işgalci değildir, tek yerde kolonyalist olmamıştır. rastgele yerde ayrımsız savaşım vermişse de o mücadelesini genişlik alıngan şekilde sivile uymazlık azaltmak üzere, canlıya, bambaşka tıpkı canlıya beis ayırmak için temas tip tedbiri alır ve seçme soy hassasiyeti gösterir. Ne yazık ki, görüyoruz ki Ermeni mezaliminde, Ermeni zulmünde insanlıktan iz kalmamış” dedi.

“Ülkelerimiz ve bölgemiz amacıyla kebir kararlara imza attık”

İki ülkenin hareket insanlarını buluşturan İş Forumu ve Sıkıntılı Kapsamlı İstişare Toplantıları ile aksiyon dünyasına kulak verdiklerini ve düet ticari ilişkileri henüz birlikte canlandıracak unsurları müzakere ettiklerini belirten Oktay, “Heyetlerarası toplantımızda enerjiden ulaştırmaya, tarımdan dijitalleşmeye ilişkilerimizi masaya yatırmış olduk. Toplantımız neticesinde ikili ilişkilerimizin soylu erki ve ticari altyapısını ve aksiyon birliğimizin el haritasını düşünüm birliğiyle güncelledik, ülkelerimiz ve bölgemiz amacıyla majör kararlara imza attık. 86 eylemden oluşan Kompozit Ekonomik Alt Kurul Protokolümüzün milletimize ve cömert Azerbaycan halkına kırnak olmasını diliyorum. Aldığımız kararlar ortada Azerbaycan’ın deniz alanlarında SOCAR- TPAO ortaklığı ile gerçekleştirilebilecek hidrokarbür çalışmalarında iş birliği yapılması, Yeşil Enerji Konseptinde eş akılla hareket edilmesi, maden arama ile ait adına Ortak Hamle oluşturulması yönünde adımların atılması, Türkiye-Azerbaycan elektronik izzet hizmetlerinin rastgele iki ülkede dahi kullanılabilmesi üzere bili paylaşımı çalışmalarının başlaması. Böylece Türkiye’birlikte okuyan Azerbaycanlı gençlerimizin, iki ülke arasında yolculuk eden vatandaşlarımızın, ticaret eden hisse senedi insanlarımızın elektronik heybet sebebiyle hayatlarının kolaylaştırılması, yani sizin tabirinizle asanlaştırılması. Kullanılmamış çocuk teknolojilerden biri olan blok zinciri kullanarak iki mutluluk arasında sakıncasız bili iletişiminin sağlanması. Yine Azerbaycan’ın Bileşimli Zeka Stratejisinin hazırlanması konusunda ortak hareket edilmesi, Azerbaycan şirketlerinin Borsa İstanbul’de kotasyonuna yönelik bir modelin tasarlanması, iki mutluluk arasındaki ticarete ivme kazandırılması için nakil maliyetlerinin düşürülmesi, kota her iki ülkenin de lojistik kapasitesinin güçlendirilmesine ve transit geçişlerinin geliştirilmesi” ifadelerini kullandı.

“Alınan kararların hayata geçmesini, Azerbaycan Başbakanı Sayın Asadov ile pir izleme edeceğiz”

Oktay, “Muvasala üstüne alelhusus Türkiye’den mevrut yine araçlara mesail olduğunu birlikte gördük. Zımnında kızıl kardeşim Büyük Asadov sıhhatli olsunlar, esasen teşekkür ediyorum. Serencam derece kolay ve nezaket gösterdiler. Türkiye’den gelecek araçlarla dayalı artık kota uygulaması, neye ihtiyacınız varsa bildirin biz onu karşılayacağız. Tarımsal istihsal, su yönetimi ve ormancılık alanında hisse senedi birliğinin güçlendirilmesi kadar hem mevcut aksiyon birliğini yükselten hem da hisse senedi birliğimizi eskimemiş alanlara bihaber maddeler bulunmaktadır. Savunma sanayi sektörü ve şu anda bile zarfında bulunduğumuz, işgalden azat olan toprakların kalkındırılması konularında çalışmalarımızı da ilerletiyoruz. Milletimizin ezeli kardeşliğini ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Reisicumhur Sayın İlham Aliyev’in kalbi dostluğunu, talimatlarını, kurumlararası iş ve işleyişlere kamu namına yansıtmaya çalışıyoruz. Alınan kararların hayata geçmesini, Azerbaycan Başbakanı Sayın Asadov ile hoşça izlem edeceğimizi birlikte buradan hikâyelemek isterim. Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 15 bilyon dolarlık tecim hacmi hedefi başta almak üzere belirlenen hedefleri aşarak ilişkilerimizi beraberlik hukukumuzu yansıtacak seviyelere taşıyacağımıza inanıyor ölçülü çalışmalarda emeği sabık herkese içten teşekkür ediyorum” dedi.

“Hedefimiz, kalımlı barışın tesisi”

Geçkin Türkiye-Azerbaycan 10’uncu Karma Ekonomik Komisyonu toplantımız kapsamında alınan kararlarda üstelik ekincilik, şehircilik, yerelden kalkınma ve altyapı kadar alanlarda Karabağ bölgesini canlandırma etme yönündeki kararlılığımızı teslim ettiklerini belirten Oktay, “Türkiye ile Azerbaycan, bölgede iki şişman soylu erki güçtür. Bu gücün çokça daha dal seviyelerde hisse senedi birliğine dönüşmesinin oluşturacağı sinerji, iki ülke halklarının refahının artmasına ve bölgenin istikrarına katkı sağlayacaktır. Hedefimiz, mihman barışın tesisi, güvenin ve dolgunca komşuluk ilişkilerinin kurulması, kalkınmanın hızlanmasıyla bölgemizde istikrarın perçinlenmesidir. Bir Tane kavim, iki büyüklük, iki dost, iki gardaş devlet adına rastgele alanda ilişkilerimizi elan ilerilere taşıyacağız. Bu vesileyle hele gençlerimiz başta kalkışmak için tüm vatandaşlarımızı alelhusus Şuşa’yı, Karabağ’ı müzakere ederek burada tarihi etkili etkin yaşamaya davet ediyorum. Bir şekilde Azerbaycanlı kardeşlerimizi üstelik Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliğini keşfetmeye davet ediyorum. Cumhurbaşkanlarımızın öncülüğünde herhangi bir alanda ilerlettiğimiz çalışmaların bölgemizde sulh, dirlik ve istikrarın güçlenmesine açacak olmasını diliyor, Azerbaycanlı kamu gardaşlarımı tıpkı kat daha bağlılaşım, tevakki etmek ve muhabbetle selamlıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: