Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle aynı araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bire bir araya geldi

MARDİN – Mardin’dahi gençlerle mülaki Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Yegâne tümen faşizminden başlayarak 27 Mayıs’tan 28 Şubat’ta kadar cemiyet hafızamızda koyu yaralar açan acıları iyileştirmenin çabasında olduk. Bozuk Türkiye’nin inkarcı, dışlayıcı, kısıtlayıcı o kaba yaklaşımını parçalanmamış izleriyle ortadan çalmak amacıyla çalıştık” dedi.

Dün, Mardin’de toplu açım törenine katılan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra gençlerle buluştu. Gençlere hitap eden Cumhur Reisi Erdoğan, “Binlerce almanak tarihiyle medeniyetler hafızası olan Mardin’imiz Türkiye’nin adeta tıpkısı özeti gibi. Türk’ün Kürt’ün, Arap’ın, Süryani’nin, Ezidi’nin benzeri arada yaşadığı Mardin, İstanbul ve Hatay ile birlikte, hoşgörü başkentlerimizden birisidir. Çarçabuk yanı başımızda Süryani vatandaşlarımızın 1600 almanak şah eseri Dayru Zaferan Manastırı var. Müstacelen baş döndürücü Nasrani vatandaşlarımızın binlerce yıldır yaradana dua ettiği Kırklar Kilisesi bulunuyor. Kısaca 8.5 asırdı minarelerinde ezanı Muhammedilerin eksilmediği Ulu camimiz tam zarafetiyle bu iki ibadethaneye komşuluk yapıyor” dedi.

“Lafa gelince sürekli herif doğruluk ve özgürlüklerinden içki vurulur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendileri dışında kimseye maltalık hakkı tanımayanları buradaki hoşgörü ikliminden tuhaf almaya çağırma ediyorum. Güya ilmek hesabına ibadethanelere saldıran gözü dönmüş canilerinde yabanıl eylemlerine bahane özlemek hesabına Mardin’in mandepsi ettiği insanca ve İslami değerlere ongun bakması gerekiyor. Türkiye yüzyılı, bu vatan toprakları üstünde hayatını sürdüren ona sadakatle mecbur olan, geleceğini burada göre beher insanımızın yüzyılıdır” diyerek konuştu.

“Bu ulus imdi bunları yutmaz ve 2023 bunun cevabı olacak”

“Birileri helalleşmeye gelecekmiş” diye eleştirilerde mevcut Cumhur Reisi Erdoğan, “Sen helalleşmeye gideceksen ilk gel Diyarbakır anneleriyle helalleş. Helalleşmeye geleceksen, evvel 10 yaşında, 11 yaşında, 12, 13, 14, 15 yaşındaki kızları Kandil’e kaçıranlar var ya onlarla kol kolalama gezmeyi bırak. Onlarla bu arada olmayı bırak. Aynı taraftan onlarla makas temasında olacaksın, ayrımsız taraftan onlarla bu arada seçime girmenin hazırlığında olacaksın. Benzeri taraftan 6’lı masanın altına bile onları sokmaya çalışacaksın. Bu bittabi helalleşme. Bazı aldatıyorsun, bazı kandırdığını zannediyorsun. Bu ulus imdi bunları yutmaz ve 2023 bunun cevabı olacak” şeklinde konuştu.

“26 havalimanıyla yola çıktık, şimdi 57 pare havalimanımız var”

“Ülkemizi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizden beri milletimizle bütün arzu dilliyle konuşabilmemizi, bu birikime ve tecrübeye borçluyuz” ifadelerinde mevcut Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Yarar kimsenin etnik kimliğiyle alakadar değildir. Kazanım, ancak takva iledir. Bu kardeşiniz bütün hangi dedi? Batı’birlikte ne varsa Doğu’bile o olacak. Bunu yaptık mı? Yaptık. Yapıyor muyuz? Yapıyoruz. 26 havalimanıyla yola çıktık, demincek 57 pasaj havalimanımız var. Şu anda Ağrı’üstelik, Kars’ta, Hakkari’birlikte havalimanlarımız var mı? Var. Bizden önce neden yoktu? Onlar neden bu ülkeyi yönetmediler? 6 bin 100 kilometre mukassem kere vardı. Şimdi, 28 bin kilometre mukassem yol var. İnanıyorum ki bu gençlik 2023’te sandıkları çökertecek. Biz, gençlerimizle, kadınlarımızla, temel derece ile gümbür gümbür geliyoruz ve geleceğiz. 85 milyonunun bilcümle fertlerini samimilik ile bağrımıza bastırdık.”

Tüm dünyada zir yapısı ve ense yapısıyla emsal bir Türkiye olduğunu kaydeden Reisicumhur Erdoğan, “Bir Tane öğür faşizminden başlayarak 27 Mayıs’tan 28 Şubat’ta büyüklüğünde topluluk hafızamızda yoğun yaralar açan acıları iyileştirmenin çabasında olduk. Sakat Türkiye’nin inkarcı, dışlayıcı, baskıcı o cahil yaklaşımını mecmu izleriyle ortadan iletilmek için çalıştık. Bunun namına mehabet-yurttaş ilişkisinde henüz kucaklayıcı, elan etraflıca daha okkalı ayrımsız sağ açıklık ikame ettik. Cemaat vakıfları konusunda 2003 ve 2008’dahi kabul edilen kanuni değişiklerle koca iyileştirmeler getirdik. Bu kapsamda şimdiye kadar 1015’ten çok araziyi ve 21’den fazla gayrimenkul malı gayrimüslim cemaatlerine ilgili kurumlara devir ettik” şeklinde konuştu.,

Vakit Kaybetmeden Mardin’de 4 ayrı Süryani Vakfı’nın 55 gayrimenkul mülkiyetine yeniden kavuşturduklarını hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, “Ermeni Cemaatti Vakfına iadeli ettiğimiz gayrimenkullerin sayısı 400’ü aştı. Barman Gercüş’te 100 yıldır ibadete vabeste vaziyette duran Ermiş Aho Manastırı’nın restorasyonunu gerçekleştirerek 2018’de baştan hizmete girmesini temin ettik. Trabzon Sümela Manastırında 95 yılın ardından baştan dini tapınma yapılabilmesini tığ sağladık. Van Akdamar Kilisesini 2010 yılındaki restorasyonunun ardından kullanıma açtık. Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesinden bayılmak yoluyla ütün masrafını yaptık. Avrupa’nın arz iri sinagogu olan Edirne Nazik Sinagogunu 46 yıl sonraları restore ederek Hileci vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Aralarında Aya Yorgi Kilisesi bölücü örgütün saldırıları sonucu kötülük gören Surp Giragos ve Mar Petyun Keldani Kiliselerinin dahi bulunduğu 100’den aşkın kilise ve sinagogu restore ederek yeniden ibadete açılmasını temin ettik” ifadelerine düz verdi.

“Mardin’e bu yıl mevrut seyyah sayısı 3 milyon”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kullanılmamış kiliselerin birlikte düz yazı edilmesi amacıyla bütçe ayırdık. Bir şekilde 2012 yılında 50 yıllık aradan sonraları benzeri Rum fihrist faaliyete başladı. Evkaf Umumi Müdürlüğü idaresindeki kilise, havra gibi ibadethanelerin ekalliyet vakıflarına bedelsiz adına tahsis imkanı sağladık. Gayretlerimiz neticesinde İstanbul Taksim’deki mübarek Kad Kilisesi, Süryani Katolik Kilisesi 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi. Ayrıca Hatay’daki Mar Yuhanna Kilisesi bile Arsuz Anadolu Ortodoks Kilisesi Vakfına bedelsiz kendisine verildi. Mardin’e bu sene gelen turistlerin sayısı 3 milyon. Şu anda Mardin, benzeri cazibe alanı oluşturuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mardin’de gençlerle buluşması, konuşmasının peşi sıra soru cevap şeklinde devam etti.

Share: