Çin’den bakir peyk fırlatma merkezi

Çin medyasında meydan düzlük haberlere bakarak, ülkenin 5. uydu fıtlarma merkezinin inşası için çıkılan ihale sonuçlandı. Cıciang eyaletinin 2021-2025 yıllarını havi 14. dönme kalkınma planı çerçevesinde Ningbo kentinin Şiangşan ilçesine inşa edilecek merkezin envestisman bedeli 3 milyar dolar civarında.

Bire Bir mühendislik firmasının kazandığı ihale layıkıyla, kısaca 67 kilometre karelik arazi konusunda düz yazı edilecek fırlatma merkezi, kumanda merkezi, roket ve uydulara yönelik Ar-Ge, test ve montaj tesislerinden oluşacak.

Şiangşan (Fil tepesi) adı verilecek uydu merkezinden seçkin sene 100 uydu fırlatılması planlanıyor.

Çin’mağara 5’inci fırlatma merkezi olacak Şiangşan Peyk Fırlatma Merkezi ticari havacılık sektöründe cümbüş açıklamak amacıyla kullanılacak.

Çin’birlikte geçen sene 39, bu sene ise Merih görevi karışma 40’dan fazla peyk fırlatma işlemi yapıldı. Ülkede ati beş altı sene içre binden çok uydunun sakil yörüngeye fırlatılacağı oranlama ediliyor.

Ülkede ilki 1958’üstelik Gansu eyaletinde “Ciuçüen” gelmek için 1967’dahi Şanşi eyaletinde “Taiyüen“, 1970’te Sıçuan eyaletinde “Şiçang”, 2009’birlikte Haynan eyaletinde “Vınçang” peyk fırlatma merkezleri inşa edilmişti.

Share: