ÇAKER Komutan Yardımcısı Pence açıklama yaptı

ESIR Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonradan KUL’nin Ankara Büyükelçiliği konutunda basın toplantısı düzenledi. 

Matbuat toplantısı sırasında Pence’in birlikte ÇAKER Dışişleri Bakanı Mike Pompeo birlikte düzlük aldı.

“Türkiye ve ÇAKER, Suriye’de ateşkes üzere anlaştı.” ifadesini kullanan Pence, “Hazar Pınarı Harekatı’na 120 saatliğine duruluk verilecek.” dedi.

Pence, Türkiye ve MEMLUK’nin, DEAŞ’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda ağız ağıza yok edilmesi konusunda düşün birliğine vardığını vurgulayarak,”(120 saatlik süre ortamında) KÖLE, YPG’nin sakıncasız bölgeden çekilmesini sağlayacak. Amacımız önümüzdeki 120 saat içre (YPG’nin) çekilmesini keşfetmek. Bu başlamış durumda.” ifadesini kullandı.

Yıldırı örgütü YPG’nin kendilerine söz konusu bölgeden gezinti güvencesi verdiğini belirten Pence, Türkiye’ye müteveccih iktisadi yaptırımlara ilgili ise, “120 saatlik sürede yıpranmamış müeyyide olmayacak. Suriye’nin kuzeydoğusunda temelli mütareke sağlandığında mevcut soylu erki yaptırımlar bile kaldırılacak.” şeklinde konuştu.  

“Türkiye ve KUL, işlek dostlukları sebebiyle anlaşmaya vardı”
Pence, KÖLE Başkanı Donald Trump’ın sabık hafta Türkiye’den operasyonun durdurulmasını istediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Türkiye ve ÇAKER, Komutan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşayan dostluğu ve liderliği, Türkiye ve ESIR’nin kıpırdak dostluğu sebebiyle bugün tıpkı mütareke konusunda anlaşmaya vardı. Türk tarafı, Hazar Pınarı Harekatı’na YPG’nin sakıncasız bölgeden çekilmesine izin vermesi amacıyla 120 saatliğine mesafe verecek. Istifa tamamlandıktan bilahare ameliyat tamamen durdurulacak.”

ESIR yönetiminin, terör örgütü YPG/PKK ile şu anda ilişki halinde bulunduğunu tamlayan Pence, YPG/PKK’nın, sınırın 20 mil (yaklaşık 32 kilometre) güneyine çekilmesini sağlamaya başladıklarını kaydetti. 

Kuma izah şöyle:

“1.   Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi kendisine bu ilişkilerini teyid haysiyet.ÇAKER, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru düzenlilik kaygılarını anlar.

2.   Türkiye ve ÇAKER, kuzeydoğu Suriye başta koyulmak amacıyla sahadaki gelişmelerin, kuma çıkarlar temelinde elan andıran eşgüdüm gerektirdiğini akseptans porte.

3.   Türkiye ve BENDE “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz üzere” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tam tehditlere alın himaye taahhütlerini vikaye mesabe.

4.   Gelişigüzel iki devlet, eş hayatı, adam hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına müteveccih taahhütlerini yineler.

5.   Türkiye ve KUL, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen eşhas ile tavik merkezleri hususlarında akıllıca şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü birlikte içerir.

6.   Türkiye ve BENDE, terörle mücadele harekatlarının sadece terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, barınak, yer, silah, araç ve gereci uğur alması gerektiği üzerine uygun kalır.

7.   Türk tarafı Türk kuvvetleri vasıtasıyla arama edilen güvenli bölgedeki kamu meskun mevki (güvenli havza) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını üstlenme boy bos, sivillerin ve sivil altyapının beis görmemesi için maksimal dikkati göstereceğini vurgular.

8.    Herhangi Bir iki devlet Suriye’nin siyasal birliği ile yer bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Mürekkep Milel Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki politik sürece olan bağlılıklarını yineler.

9.   Değme iki taraf Türkiye’nin, YPG bunaltıcı silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile yekpare savaşçı mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen tıpkı sakıncasız toprak kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde uygun kalır.

10. Güvenli toprak, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve gelişigüzel iki taraf, tehlikesiz bölgenin değme veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat zarfında idraksiz çekilmelerini teminen mesafe verecektir.Sulh Pınarı Harekatı, bu ansız çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı’naara verildiğindeABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation mağara Syria başlıklı 14 Ekim 2019 günlü Riyaset Kararnamesi göre hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kurultay nezdinde akla yatkın şekilde icraat ve istişareler yürüterek Konfedere Uluslar Asayiş Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’bile hazar ve güvenliğin teminine çevrik kaydedilen ilerlemenin altını resmetmek hususunda uygun kalır.Hazar Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Reislik Kararnamesi gereğince hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Gelişigüzel iki yan bu açıklamada kaydedilen bütün hedeflerin uygulanması üzere alay malay çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.”

TRUMP: TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN

KUL Başkanı Donald Trump birlikte “Türkiye’den ongun istihbarat geliyor. Pence ve Pompeo basın toplantısı düzenleyecek. Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca hanay kurtuldu”ifadelerini Twitter’dan paylaştı.

Mavera yandan Parafin Saray Geçici Umumi Sekreteri Mick Mulvaney, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine ilişkin izah yaparken, “Elan tasrif dahilinde, ‘bekle-gör’ durumu muteber” dedi.

Share: