Büyükkılıç, Doğu Türkistanlı çocukların sünnet heyecanına ortak oldu

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, Maşrık Türkistan Ekin ve Dayanışma Derneği marifetiyle, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen sünnet törenine katılarak, Maşrık Türkistanlı çocukların heyecanına ortak oldu.

Şarki Türkistan Hars ve Tesanüt Derneği’nde planlı törene, Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, geçmiş dönüş Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlarından, YANLIŞSIZ Tümen Kayseri Saylav Taner Talih, Kocasinan Belediyesi çarkıt başkanlarından Bekir Yıldız, Doğu Türkistan Milli Sedir Başkanı Seyit Tümtürk, sünnet olan Şarki Türkistanlı çocuklar ve aileleri katıldı. Dernek binasında gerçekleşen, Doğu Türkistan’dan mevrut ve kentte eğleşme fail çocukların anadan görme sünnet merasimi Kur’an-ı Ahi tilaveti ile başladı. Törende konuşan Komutan Büyükkılıç, “Ayrımsız söz havasında bu yavrularımızın sünnet organizasyonunda bulunmaktan esenlik alıyor, sevinme duyuyoruz. Tığ bu yavrularımızın, ayrımsız doktor amcaları kendisine, anlından öpüyor, sünnet olanlara müstacel şifalar diliyor, zinde bire bir variyet sürmelerini rica ediyoruz” dedi.

“ALAY MALAY, FERT CANA, ZAMAN KANA”

Büyükkılıç, insanı yaşat kim heybet yaşa felsefesi ile temas tip tilmiz içten şekilde cevap verdiklerini vurgulayarak, “Bittabi tıpkı ten tırnak gibiyiz, bunun farkındayız. Bu gök bayrakla ay belirgin bayrağımız pekâlâ bile birbirine yakışmış. beraberinde, fert cana, dem kana elhamdülillah, Allah ayırmasın. Bu telakki içerisinde Kayseri’mizde başımızın tacı olan siz kardeşlerimizin seçme kalem talebine ilgiyle tıpkısı şekilde erbap geçmek bizim olmazsa olmazımızdır. Zira bizim felsefemiz insanı yaşat kim devlet yaşasın. Kimseyi ayrıştırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, kimsesizin kimsesi olma anlayışı içerisinde 16 kaza belediye reisi halk ele, abileri kendisine üstelik tığ başlarında, değerli bakanlarımızla, milletvekillerimizle bilcümle bu arada kez alıyoruz, bütün beraber çalışıyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde başta çoluk çocuk ve füru koyulmak amacıyla birçok alanda bindi müjdelerini hatırlatan Başbuğ Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Çokça şükür Kayseri’miz ongun aynı noktada. Yaptığımız icraat herkesin takdir edeceği, üste imreneceği çalışmalar. Birkaçını sıralayacak olursak, içtimai tesislerimizden, spor tesislerimizden gençlerimiz yüzde 25 indirimli faydalanacak. Üniversite bile okuyan, kirada oturan yavrularımızın akarsu paralarının yarısı Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden. Diyoruz ki ihtiyacı olan canlarımıza süt desteği Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden. Diyoruz ki 10 bin darülfünun öğrencisine eğitim yardımı inşallah gene Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden. Şu söylediğim serencam tamlık 40 milyon TL. Elhamdülillah, imkanımız da var, ekibimiz dahi var. Mevla’m bereketlendiriyor. Kayseri’mizin yeri benzeri apayrı. Çünkü bu coğrafya mağdur, mazlum herkesin sığındığı ayrımsız coğrafyadır.”

“GÜRE DOSTU BİR ŞEHİR, ÖĞRENCİ DOSTU BİR ŞEHİR”

Büyükkılıç, Kayseri’nin hayırseverler şehri olduğunu belirterek, “Yavrularımızı, ailelerini tebrik kartı ediyor, üzerimize hangi düşürse ‘biz varız’ diyoruz. Mevla’m mahcup etmesin. Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden canli dostu bir site, öğrenci dostu bir site kendisine ihsan almış ayrımsız Şehremini yerine, Mevla’m bizi sizlere müstahak kılsın. Kamer açıkça Türk bayrağımızın altında umum ele, rağbet gönüle hep bu arada henüz birçok yıllara diye, hakeza aynı organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şarki Türkistan Milli Sedir Başkanı Seyit Tümtürk de, muhacir Gün Doğusu Türkistanlılar adına Türkiye Cumhuriyeti’hangi teşekkürname ederek, temas, kardeşlik mesajı verdi.

Kocasinan Belediyesi eski başkanlarından Bekir Kader ise sünnet merasiminin hayırlara açkı olmasını diledi. Törende, benzeri süre dinleti veren Mehterler takımı, davetlilere ve sünnet olan çocuklara hararetli anlar yaşattı.

Davetliler, sünnet töreninde Doğu Türkistan’ın dernekevi yemeklerinden bile tadarken, törende 60 Şarki Türkistanlı yavru dualarla sünnet oldu.

Tören böylelikle, Komutan Büyükkılıç’a desteklerinden kontekst teşekkürname plaketi ikram edildi. – KAYSERİ

Share: