“Biz Ayrımsız Takımız Projesi” farklı kültürlerden aileler ve çocuklarını dost yapıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Biz Aynı Takımız Projesi” kapsamında ayrımsız araya mevrut Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem birlikte pir zaman geçiriyor hem bile eskimemiş dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Yetişek Araştırı ve Koordinasyon Umumi Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin değişik yerlerinden 24 il eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda tahsil gören 44’er gence, tevakkuf ettikleri illerde 14 hafta boyunca spor ve içtimai uzlaşma eğitimi verildi. Elan sonraları iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Mersin Akkum Deneyimsizlik Kampı’nda dinlenme kampı yaparak, birbirlerini tanışıklık fırsatı buldu.

Ardından öğrenci ve velilerden oluşan 70 nefis Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü personeli yoluyla aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle bacanak olan iki kentin mektepli ve velileri, Kastamonu Toyluk Merkezinde, sadakat evlerinde mütezayit füru üzere alay malay verip çaput çağa yaptı.

“Bu proje eskimemiş arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan mevrut velilerden Emine Saika, AA muhabirine, etkinliği çok anlamlı bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Sebep, “Seçkin sabahleyin ‘Acaba bugün hangi göreceğiz?’ diye ateşli ve canlı şekilde uyandık. Iyicene bir aktiflik, oğlum üstelik ben dahi çok mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Sazak’deki kampta Kastamonu’dan arkadaşlar edindiğini tamlayan Yıldırım, “Başta tedirginmiş ama ayrılırken ağlamışlar. Burada dahi Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Çok güzel yoldaş olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Urfa’dan mevrut öğrencilerden Muhammed Tasavvur Koyuncu üstelik Sazak kampından bilahare ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler de eğleniyoruz. Bu proje yeni arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar bile içtimai olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Aziz Yıldızoğlu ise projenin çok düzenli ve çalkantı donör olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diyerek konuştu.

İmran Özdemir bile Kastamonu’üstelik Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları için bahtiyar olduklarına belen ederek, “Çocukların değişik kültürden farklı insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, münezzeh güveninin gelişmesi açısından gür ayrımsız proje. Elden çocuğum değil biz dahi kullanılmamış dostluklar edindik.” dedi.Share: