Bilecik bu sene 36 bin ton şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu sene 36 bin ton şeftali ihraç edilirken, sezonun son hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde sonuç şeftali hasadı yapıldı. Bu yıl 4 ile 7 liradan global satışı yapılan şeftali üreticiyi mutlu etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin akıbet hasadı yapılırken, üreticiler bu sene rekolte ve fiyatlardan oldukça memnun kaldı. Osmaneli’ne ilişkin Beşevler köyünde yılın son şeftali hasadına Kaymakam Yüksel Ünal ve Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Hempa, Hisarcık Beşevler Köy Muhtarı Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Allah çiftçilerimizin emeğini fos etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında konuşan Ilçebay l Ünal, “Cenabıhak çiftçilerimizin emeğini tehi etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza üstelik şiddetli, iyi, artağan olsun diyoruz. Darısı özge sebze ve meyvelerimize olsun. Mümasil zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak verimli fazlalaşan sezon olması dileğimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği zaman Osmaneli akla gelmeye başladı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş ise, “Hele geçmiş yıllarda Bursa şeftalisi bütün anılırdı. Şuan şeftali denildiği antlaşma Osmaneli akla dirimsel. Vatandaşlarımıza zaman elde etmiş oldukları ürünleri yalabık, güzel ve fazlalaşan olmasını diliyorum” dedi.

Köy Muhtarı Mustafa Canbaz bile Ilçebay Yüksel Ünal’a ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Yâren’a ziyaretlerinden muhit teşekkürname etti. – BİLECİKShare: