Bedri Serter: Akıbet Düzlükte, Ankara-İzmir Erdemli Acul Şimendifer Hattı Projesini de Tutkun Listelerine Eklemiş Durumdalar

CHP İzmir Saylav Bedri Serter, “Doğruluk ve Kalkınma Partisi iktidarı sona gelmiştir. Akıbet düzlükte, Ankara-İzmir Faziletkâr Aceleci Şimendifer Hattı projesini de tutkun listelerine eklemiş durumdadırlar. Tek öngörüsü olmayan AKP iktidarı, 2007’den beri bu projeye dayalı bölüt dolma söylemekten bıkmadı. İzmir’in Halkapınar metrosu için 3 bin TL ayırmayı veri sayan bu iktidarın İzmir milletvekilleri ise yaptıkları açıklamalarda, projenin maliyetinin geldiği noktayı söylemektense ‘Aceleci katar hattı üzere 2023 yılında 13 bilyon TL ayırdı’ diye münasebetsiz ve halkla kolpo geçen açıklamalarda bulunmaktadırlar” dedi.

Bedri Serter, zaman yaptığı açıklamada, 2007 yılından bu yana envestisman programlarına alındığı halde Ankara-İzmir Efdal Çabuk Katar Hattı projesinde tıpkı gelişme olmadığını belirtti. Serter, şunları söyledi:

“2007 yılından bu yana uzun hayvan hikayesine dönen ve saylav olduğum 2018’den bu yana henüz birlikte yakından değme adımını izleme ettiğim Ankara-İzmir Faziletkâr Aceleci Tren Hattı projesinde, 2023 yılına gelindiğinde dişe derece ayrımsız adımın bile atılmadığını görmekteyiz. 2007 yılında 3 milyar TL’lik aynı bütçe ile yatırım programına sokulan Ankara-İzmir Çabuk Tren Hattı projesinin son ihalesinin 2020 yılında yapıldığını ve 2 milyar 163 milyon avro değer ile ERG İnşaat firmasına kesit usulü verildiğini bilmekteyiz. 2021 yılına gelindiğinde, 23,2 milyar TL’lik dış yüreklilik karışma, proje bedelinin altyapı, sinyalizasyon ve üstyapı karışma kalkmak için 39 bilyon TL’ye ulaştığını, 2022 yılında ise envestisman programına göre proje bedelinin 47 milyar TL’ye ulaştığını gördük. 2023’e geldik. 15 Eş 2023’te AKP iktidarının açıkladığı akıbet yatırım programında, Ankara-İzmir Hızlı Şimendifer Hattı proje bedelinin 96 bilyon 960 milyon TL’ye yükseldiğini görüyoruz. İktidara soruyorum; ihaleler pekâlâ tıpkı formata bağımlı oluyor kim her yerde karşılık artışını yüzde 100 olarak görüyorsunuz?

“HİÇBİR ÖNGÖRÜSÜ OLMAYAN AKP İKTİDARI, 2007’DEN BERİ BU PROJEYE DAİR HALKA HILE SÖYLEMEKTEN BIKMADI”

Doğruluk ve Kalkınma Partisi iktidarı sona gelmiştir. Son düzlükte, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesini de hastalıklı listelerine eklemiş durumdadırlar. Tek öngörüsü olmayan AKP iktidarı, 2007’den beri bu projeye dair bölüt domates dolması söylemekten bıkmadı. İzmir’in Halkapınar metrosu amacıyla 3 bin TL ayırmayı vukuf sayan bu iktidarın İzmir milletvekilleri ise yaptıkları açıklamalarda, projenin maliyetinin geldiği noktayı söylemektense ‘Çabuk katar hattı için 2023 yılında 13 bilyon TL ayırdık” diye uygunsuz ve halkla numara geçen açıklamalarda bulunmaktadırlar. İktidara soruyorum; bugüne büyüklüğünde bu projeye hangi kadar harcadınız? Halkapınar Metrosu üzere tıpkısı zahmet ayrılan 3 bin TL’lik rakamın metronun 15 dakikalık neşelilik bedeline derece olduğunu kendilerine anımsatmak isterim. Savruk kasap hangi hasat bırakır hangi masat.

“BU ZİHNİYETİN TÜRKİYE’NİN 1 KURUŞUNU DAHİ HEBA ETMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Temas antlaşma söylediğimiz üzere; bunlar, giderayak herhangi bir soy projeden nemalanmaya atiklik verdiler. Türkiye’yi konuşu namına yaşanmaz aynı arkaç ifade etmek için her çeşit adımı atıyorlar. Şurası bilsinler kim Umumi Başkan’ımızın dahi söylediği kabilinden, bu zihniyetin Türkiye’nin 1 kuruşunu dahi heba etmesine ayn yummayacağız. İktidarın yandaşlara verdirdiği 418 bilyon doları de ölümümüz pahasına olsa dahi, tüyü natamam yetimlerin hakkı olan bu parayı, çalanlardan alıp bölüt dağıtacağız.”

Share: