Bati kar yağışı nedeniyle 26 ilde okullar dinlence edildi

Şubat ayıyla gelişigüzel az genelindeki gelgel sıcaklıkları hissedilir oranda düşerken, kar yağışının etkisini iyiden iyiye artırdığı birçok ilden kar tatili haberleri gelmeye başladı.

BİTLİS

Bitlis İl Milli Yetişek Müdürü Mehmet Tehlikesiz Korkmaz, yaptığı yazılmış açıklamada, dokunaklı kar yağışının kentte etkisini sürdürdüğünü belirtti. Korkmaz, ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar dahi göz uğrunda bulundurularak 6 Şubat Pazartesi günü, site merkezi, Güroymak ve Hizan ilçelerinde yetişek tedris yapılmayacağını aktardı. Mutki Kaymakamlığından yapılan açıklamada da ilçedeki suratsız albeni koşulları nedeniyle erte okulların vabeste olacağı duyuruldu. Açıklamada, amme kurumlarında müteharrik engelli ve gebe personelin bile yönetimsel izinli sayılacağı kaydedildi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’üstelik karşıt çekicilik koşulları nedeniyle okullar ferda dinlence edildi. Vali Salih Ayhan, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, periyot tatilinin bire bir aktarılma uzatıldığını bildirdi. Ayhan, “Altın evlatlarım, öğretmenlerim, tatilinizi aynı dönem uzattık. Zaman tatili bitti amma il dışından gelecek öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin güvenliği amacıyla 6 Şubat’ta okullarımız tatil. Benzeri çağ henüz kitaplarınızla ve yağan karla tatilin tadını çıkarın” ifadelerini kullandı.

MUŞ

Muş Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, kentte buzlanma, fırtına ve akva yağış uyarısı yapıldı. Bu tembihler doğrultusunda 6-7 Küçük Ay haset devlet genelinde terbiye-öğretime 2 dönme süreyle aleniyet verildiği açıklandı. Açıklamada, ” Herhangi Bir ikisi üstelik çalışan asıl ve babalardan ortaöğretim çağından kıtipiyoz çocuğu olup bakacak kimsesi olmayanların istekleri halinde ebeveynlerinden biri, kurumlarınca idari yetkilendirilmiş sayılacak, gelgel amirlerince bu hususta mukteza tedbirler alınacaktır. Antrparantez, kamu çekicilik ve kuruluşlarında müteharrik yüklü ve engelli personelin 6-7 Küçük Ay pazartesi ve salı günleri yönetsel yetkilendirilmiş sayılmaları uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

BİNGÖL

Bingöl’üstelik bitmeme eden olumsuz hava şartları nedeniyle eğitime 2 çağ vuzuh verildi. Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde bitmeme eden pahal kar yağışı ve damarlı hava koşullarına vabeste kendisine el merkezi ve tüm ilçelerimizdeki resmi/hususi örgün ve informel eğitim kurumları ile özel eğitim bilimi ve rehabilitasyon merkezleri, özel çocuk yuvası ve ruz bakımevlerinde 06-07.02.2023 Pazartesi ve Salı günleri eğitim bilimi öğretime 2 bölüm süreyle ara verilmiştir. Kamuda çalışan özürlü ve aylı personel üstelik tıpkısı günlerde yönetsel izinli sayılacaktır” denildi.

DİYARBAKIR

Yoğun kar yağışı zımnında Diyarbakır kent genelinde de okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada, “Canan öğrenciler ve kıymetli veliler, Diyarbakır’bile aktif olan kar yağışı zımnında, el genelinde; 6 Şubat Pazartesi (Yarın) terbiye öğretime (örgün ve koca eğitime) 1 günlüğüne aleniyet verilmiştir. Gebe ve sakat kamu görevlisi bile yönetsel izinlidir” tabir edildi.

GAZİANTEP

Gaziantep’te kontra gelgel koşulları zımnında okullar yarın tatil edildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep’teki ağırbaşlı kar yağışı dolayısıyla 6 Küçük Ay Pazartesi günü parçalanmamış yetişek kurumları ve rehabilitasyon merkezleri aynı ahit tatil edilmiştir. Engelli ve gebe kamu personelleri idari yetkilendirilmiş sayılacaktır. Kar hacısı hocası oynayıp pusula okuyun” açıklamasını yaptı.

MALATYA

Malatya’da kontra hava koşulları nedeniyle evvel ve ölçülü basamaklı okullar yarın tatil edildi. Valilikten yapılan mukayyet açıklamada, kent genelinde biraz gündür süren kar yağışının etkisini artırarak devam etmesinin beklendiği, bu nedenle Malatya’nın cümle ilçelerinde önce ve mutedil aşamalı okulların yarın dinlence edildiği bildirildi. Açıklamada, kamu çekicilik ve kuruluşlarında fariza özne iki canlı ve engelli personelin de benzeri bölüm idari izinli sayılacağı anlatım edildi.

TUNCELİ

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, memleket genelinde devam fail beyin akşam ezanı saatlerinde şiddetini artırmasının beklendiği belirtildi. Kar dolayısıyla beklenen risklerin önüne geçilmesinin amaçlandığı dökme açıklamada, “6 Şubat Pazartesi günü ilimiz genelindeki okulların bütün kademelerinde yetişek ve öğretime ara verilmiştir.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, kamuda müteharrik hamile ve engelli personellerin bile tıpkısı çağ yönetimsel izinli sayılacağı kaydedildi.

MUĞLA

Muğla Kavaklıdere Kaymakamlığı, gösterişli kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara cebin 6 Küçük Ay Pazartesi haset okulların tatil edildiğini ve kamuda etkin sakat ve aylı personellerin birlikte idari izinli sayılacağını duyurdu.

Kavaklıdere Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kavaklıdere İlçe Hıfzıssıhha Oturmuş kararı ile kar yağışı ve belirsiz buzlanma tehlikesi dolayısıyla öğrencilerimizin mağdurluk yaşamamaları amacıyla 06.02.2023 Pazartesi haset model ve tam mahallelerimizde kim resmi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında tıpkısı gün süreyle eğitim-öğretime uzaklık verilmesine, kamuda müteharrik sakat ve yüklü personelinde ayrımsız devir idari yetkilendirilmiş sayılmasına değişmeyen verilmiştir” ifadelerine vadi verildi.

SİİRT

Siirt’in Şirvan ilçesine mecbur köylerde inatçı çekicilik koşulları nedeniyle okullar 2 dönme tatil edildi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, ilçede kar yağışının etkisinin sürdüğü ve ilçe merkezi dışında mecmu köy okullarının 6-7 Küçük Ay’ta dinlence edildiği kaydedildi.

HAKKARİ

Hakkari’dahi zıt albeni koşulları zımnında okullar erte dinlence edildi. Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde kar ve aksi gelgel koşullarının canlı olduğu belirtildi.İlk ve orta aşamalı yetişek tedris kurumları, özel eğitim bilimi kursları, El Eğitimi, Kılavuzluk ve Araştırma ile iyileştirme merkezlerinin yarın tatil edildiği bildirilen açıklamada, kamu kurumlarında işyar mânialı ve aylı personelin de yönetimsel mezun sayılacağı kaydedildi.

ELAZIĞ

Elazığ’birlikte bati kar yağışı dolayısı 6-7 Küçük Ay tarihlerinde okullar 2 devir dinlence edildi.Elazığ’üstelik öğrencilerin merakla beklediği bilgi Elazığ Valiliği’nden geldi. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında saat 17: 00’bile toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi Kurulunda alınan kararla evvel ve mutedil kademeli okulların 6-7 Küçük Ay tarihleri ortada 2 bölüm dinlence edilmesi kararı alındı. Valilikten yapılan açıklamada, “Sevgili ayrıntılar, menfi hava şartları zımnında toprak genelinde (ilçeler karışma) tatilin 2 dolaşma uzatılmasına değişmeyen verdik. beraber sakat ve hamile amme çalışanları dahi yönetimsel yetkilendirilmiş sayılacaktır” denildi.

BAYBURT

Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “Damarı Bozuk hava şartları zımnında 6 Şubat 2023 Pazartesi haset Bayburt İl genelinde, ilk ve itidalli dereceli eğitim kurumlarında eğitime tıpkı aktarılma süreyle uzaklık verilmiştir. Belirtilen tarihte iki canlı ve mânialı kamu görevlisi üstelik yönetimsel izinli sayılacaktır” ifadelerine kayran verildi.

GİRESUN

Valilikten yapılan yazılmış açıklamada, yer genelinde yaşanan kar yağışı, damarlı hava koşulları ve buzlanma riski nedeniyle Alucra, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Güce, Şebinkarahisar ve Yağlıdere ilçelerindeki tüm okullarda eğitim öğretime ferda tıpkı günce meydanlık verildiği belirtildi.

ADANA

Adana’nın Aladağ, Tufanbeyli, Saimbeyli, Aladağ ve Feke ilçelerinde pahal kar yağışı nedeniyle eğitime bire bir dönem mesafe verildi.

İSTANBUL

İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, Twiter’dan yaptığı açıklamada 6 Küçük Ay Pazartesi haset okulların tatil edildiğini açıkladı. Yerlikaya, Twitter’dan yaptığı açıklamada “20.00’bile Hava Bilgisi Toprak Müdürlüğümüzün paylaştığı verilere göre ilimizde muhtemel ateş hava koşulları zımnında asıl yetişek ve ortaöğretim kurumlarımızdaki eğitime 6 Şubat Pazartesi günü benzeri (1) aktarılma süreyle mesafe verilmiştir.” dedi.

ANKARA

Ankara Valisi Vasip Şahin, Twitter’dan yaptığı açıklamda “Serencam meteorolojik değerlendirmelere göre, İlimizde yarın sabahleyin saatlerinde sağlam buzlanma, öğlen saatlerinden itibaren de bati yağış beklendiğinden önce, mutedil, ortaöğretim ve okul öncesi eğitim bilimi kurumlarında 06 Şubat Pazartesi günü eğitime 1 gün açıklık verilmiştir. Yüklü ve engelli personelimiz ile 10 yaş ve daha siftinlik yaşta bala sahibi eş personelimiz yönetsel mezun sayılacaktır.” dedi.

KIRŞEHİR

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, muhtemel ağır kar yağışı ve kontra hava durumu dolayısıyla evvel ve orta dereceli okullarda 6 Şubat Pazartesi haset eğitime duruluk verildiğini belirtti.

YOZGAT

Yozgat Valiliğinin toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan açıklamada üstelik şehir genelinde kilolu kar yağışının beklendiği aktarıldı. Açıklamada, “Meteorolojiden alınan bilgiye göre tün başlayıp zaman boyu bitmeme etmesi beklenen ciddi kar yağışı, tipi ve buzlanmadan dolayı ilimiz genelinde kül okullar 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi günü tatil edilmiştir. Antrparantez kamu kurumlarında etkin engelli ve gebe personel bile 1 çağ yönetsel izinli sayılacaktır.” ifadesi kullanıldı.

BURDUR

Burdur Valisi Mehabetli Arslantaş, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, öğrencilere seslenerek kentte eğitim öğretimin salı günü başlayacağını duyurdu.Öğleden sonradan başlayan kar yağışının iklim genelinde bitmeme ettiğini tamlayan Arslantaş, “Canan yavrularım, teferruatlı bir tatilin arkası sıra okullarınıza yaklaşmak üzere hangi kadar sabırsızlandığınızın farkındayız. Yetişek tedrisat yılımızın ikinci dönemi 7 Küçük Ay 2023 Salı haset başlayacak. Kardan herif yapıyor muyuz?” ifadelerini kullandı.

ERZURUM

Erzurum Valiliği marifetiyle yapılan açıklamada “Kontra çekicilik koşulları cihetiyle ülke genelindeki resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim kurumları, hususi terbiye ve rehabilitasyon merkezleri ile hususi terbiye kurslarında 6 Küçük Ay 2023 tarihinde aynı dönem süreyle eğitime açıklık verilmiştir” ifadelerine vadi verildi. Mavera yandan mânialı ve aylı olan personeller de 6 Küçük Ay Pazartesi günü mezun sayılacak.

ISPARTA

Isparta Valiliğinden yapılan açıklamada, “Isparta İli genelinde bunaltıcı kar yağışı ve huysuz çekicilik koşullarının bitmeme etmesine sadık olarak, karayolları ile karye ve mahalle yollarında oluşan buzlanmadan ufuk ulaşımda mesail yaşanması sebebiyle, öğrencilerimizin ve yetişek personelinin keyif ve güvenliğinin korunması üzere, 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi günü eğitime 1 tıpkısı ahit süre duruluk verilmesine değişmeyen verildi. Ayrıca amme gurur ve kuruluşları çalışanlarından; aylı, sakat ve diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, amansız hastalık vb. kronik ciddi hastalığı olan işyar ve diğer amme görevlileri 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi günü 1 gün süre ile yönetimsel yetkilendirilmiş sayılacaklardır” denildi.

NİĞDE

Niğde’bile olumsuz gelgel koşulları zımnında toprak genelinde eğitime ferda mesafe verildi.Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, dokunaklı kar yağışı ve buzlanma nedeniyle oluşabilecek olumsuzlukları yasaklanmak amacıyla Niğde genelinde resmi ve hususi yetiştirme yurdu, anaokulları, beş, ortaokul ve liseler ile mesleksel terbiye merkezleri ve iyileştirme merkezlerinde yarın eğitime küşayiş verildi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’de münasebetsiz albeni koşulları dolayısıyla iklim genelinde eğitime 6 Gücük Ay Pazartesi günü mesafe verildi. Valilikten yapılan açıklamada, geçmiş ve itidalli kademeli tam okullar, kreşler, güneş bakımevleri ve istikşaf merkezlerinde 6 Gücük Ay’ta benzeri periyot müddet ile eğitime aleniyet verildiği kaydedildi. Kamuda çalışan özürlü, yüklü ve sair hususi esenlik durumu bulunan amme personelinin de yönetimsel izinli sayılacağı belirtilen açıklamada, kontra gelgel koşulları nedeniyle vatandaşların dikkatli ve müdebbir olması uyarısında bulunuldu.

SAMSUN

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kısık kar yağışı, damarlı hava durumu ve ulaşımda yaşanabilecek mümkün aksaklıklar dolayısıyla Asarcık ilçesinde hep okulların, Toprak ve Kavak ilçelerinde ise taşımalı eğitime erte duruluk verildiği bildirildi.

AKSARAY

Aksaray Valiliğinden yapılan açıklamada, okkalı kar yağışı ve suratsız albeni koşulları dolayısıyla 6 Şubat’ta memleket genelinde eğitime mesafe verildiği belirtildi. Kamuda işyar özürlü ve hamile personelin de tıpkı ahit yönetsel yetkilendirilmiş sayılacağı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“15 tatil, 16 oldu. Ama yoz tıpkı ödeviniz var, kibritçi giyinin, arkadaşlarınızla, ailenizle karın tadını doyasıya çıkarın. Kartopunun içine hayallerinizi ve heyecanlarınızı kucak, bakalım ki arz uzağa fırlatacak? Ak Pak ayrımsız güzelliğe bürünen ağaçları, çiçekleri seyretmeyi, sokaktaki dostlarımızı beslemeyi unutmayın.”

Share: