Bağ Bozumu kareleri üzere yapraklar toplanmadı

Firez turizminin cesim merkezleri beyninde bulunan, Osmanlı şehzadelerinden birçoğunun evvel eğitimini aldığı vadi olan Amasya’da, Şehzadeler Seyahat Yolu boyunca sıralanan ağaçlardan dökülen yapraklar, henüz bereketli bağ bozumu fotoğrafları çekilebilmesi için süpürülmedi.

UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’ne alınan Harşena Dağı ile Pontus Kral Kaya Mezarları’yla özen calip Amasya, kentin ortasından geçen Yeşilırmak boyunca uzanan ağaçlardan dökülen yapraklarla süslendi.

Amasya Belediyesinin vatandaşlar ve fotoğrafçılar için yaprakları süpürmeme kararı almasının peşi sıra, Şehzadeler Seyahat Yolu’nda giden vatandaşlar eli nimetli eli nimetli fotoğraf çektirdi. Fotoğrafçılar kentin bildirme güzel fotoğrafını çıkarmak üzere deklanşöre bastı.

Yolculuk Yolu’nda foto çektirmek için gelen Mustafa Asker, şehirde çokça pir bire bir görüntünün oluştuğunu, bu hatırat ölmezleştirmek amacıyla ışık çektiklerini belirterek, “Yalıboyu’nu haddinden fazla fena hâlde buluyorum. Ormanlarda yürüyor gibi herhangi bir mevsimin güzelliği var. Yapraklar çokça sunturlu, daha hoş, ayrı tıpkı gelgel katmış. Bu güzelliği görünce bahtiyar olduk.” dedi.

Şenay Bolat ise Amasya’nın insana bahtiyarlık ve huzur verdiğini rapor ederek, “Bugün gezmeye geldim, burayı görünce çıkamadım tıpkısı soy buradan. Çokça domuzuna tıpkısı görünüş oluşmuş. Güya hele halı döşemişler gibi. Ego haddinden fazla beğendim. Değme zamanki kabilinden gene memleketimiz çokça güzel.” diye niteleyerek konuştu.

Yaprakların, beş altı çağ sonradan şehremaneti ekipleri marifetiyle temizleneceği bildirildi.

Share: