Aydemir TBMM’de Bar Şiiri’nin verdiği mesajı paylaştı

Saylav Aydemir, ‘Milli ve manevi değerlerimizi yüreğimizde, başımızın üzerinde taşırız. Değerlerimizle Dünyada, milletler camiasında hususi benzeri pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye bitmeme edecek. ‘ dedi.

Mebus Aydemir, ‘Bir Tane budun yani milletimizi seçkin unsuruyla, herhangi bir rengiyle, seçme kimliğiyle, gelişigüzel ismiyle yüreğimize koymuşuz evet, başımızın konusunda almışız evet, bari bu değerleri bile yaşatmamız lazım.’ kaydını düştü.

‘Biricik kavim ve kültürel değerlerimiz’

DOĞRU Tümen Mebus İbrahim Aydemir, Dadaşlık duruşu ve Amerikan Bar Motifini, Bir Tane Budun gerçeği ve vurgusu kaydında gündeme taşıdı, Merhum Sadettin Akatay’ın ‘Amerikan Bar ‘ şiirini seslendirdi. TBMM Umumi Kurulu’nda ‘Tek Budun ve Kültürel değerlerimiz’ başlığı altında bir sunum eden Saylav Aydemir, ‘Dadaştan Gakkoş’a Zeybek’e, Seymen’den Efe’ye kâffesi bizim şerefimiz, onurumuzdur. ‘ dedi.

Aydemir’den Tek Budun İmanı Vurgusu

Saylav Aydemir, ‘Kültürel değerlerin bir tane kavim gerçeğine katkısı ve Türkiye’de yaşanan içtimai gelişmeler… Kültürel değerler o büyüklüğünde hayati önemde ki ve biricik millet gerçeği… Doğrusu şayet buradaysak, yüreklerimiz benzeri atıyorsa işte bu gerçekten çevre atıyor, kültürel değerlerden ekolojik ortam atıyor ve onların yüzyıllara sari, bizi etle kemik haline getirmesinden belde atıyor.’ diye konuştu.

Aydemir Serdengeçti’nin Tespitini Paylaştı

Türk Milletine ilgilendiren Kültürel değerlerin güçlü ve kıyamda tutulması, canlı nesillere aktarılması gerektiğine bel eden Milletvekili Aydemir sunumunda, ‘Osman Yüksel Fedai -Cenabıhak gani gür yağmur eylesin- bire bir ekin sohbetinde Mevlana’ya atıfta bulunuyor, Mevlana hazretlerinin bir benzetmesini kayda geçiyor ve diyor kim: ” acun, mülk, mal; bunlar su gibidir, kayırıcı ise sefine. Akarsu olmadan o geminin yürümesi olabilir değil ancak su gemiye sirayet ederse gemi zatürre.” Öyleyse, gemiye sirayet etmemesi üzere, geminin batmaması için, salimen yüzmesi amacıyla olması müstelzim nedir? O kültürel değerlerle tezhip edilmek, donanmaktır.’ ifadesine düzlük verdi.

Kardeşlik Bağı ve Istem Birliği

Türk Milletine ilişik bütün unsurların. yegâne millet kaydında, el birliği büyü ve gönül birliği içinde olduğunu tamlayan Mebus Aydemir, 30 Ağustos Utku Bayramında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği etkinliği, yegâne budun gerçeğinin tarifi noktasında kusursuz bir örnek adına gösterdi.

Aydemir Erzurum Büyükşehir Yaklaşımını Eş Gösterdi

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değer demişken, bunu haddinden fazla mütenevvi arkaç getirebiliriz, sayabiliriz ama ego tıpkı şeye hususen göstermek istiyorum. 30 Ağustos törenlerinde, Erzurum’dahi, törenler esnasında Erzurum Büyükşehir Belediyemizin bire bir etkinliği oldu; etkilendim, yüreğim kabardı, haddinden fazla hoşuma gitti. Büyükşehir Belediyemizin mehter takımı var, onlar çok mükemmel benzeri biçimde apayrı illerimize üstelik gidip oralarda üstelik gösteri yapıyorlar amma onun dışında Belediyemiz tıpkısı başka çatı oluşturmuş. Belediye Başkanımıza teşekkür ettim orada. Neydi o? Değme bölgeye ait, aceleten hemencecik seçkin İl’e ilgilendiren halk oyunlarını tabir eden benzeri çatı oluşturmuş. Orada izledik, seyrettik, izleme ettik. Içten söylüyorum kim, takkadak Erzurum’a değil; Ege’den, Şarki Anadolu’dan, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Güneydoğu’dan el oyunlarını izleme ederken baktım kim kelimesi kelimesine dadaş barları kadar benim yüreğimde kıpırtı oluşturuyor. Bingöl oyunları öyle, Bitlis oyunları öyle – işte ” İzmir’in efesi var.” diyoruz ya, Ankara’nın seymeni; hepsi ayrımsız şekilde bizim kodlarımıza bulaşma etmiş, yüreğimize işlemiş. Onun üstüne şurası hikâyelemek istiyorum: Yegâne kavim yani milletimizi her unsuruyla, değme rengiyle, seçkin kimliğiyle, seçkin ismiyle yüreğimize koymuşuz evet, başımızın üstüne almışız ya, bari bu değerleri birlikte yaşatmamız lazım.’ dedi.

Aydemir Genel Kurul’bile Akatay’ın Bar Şiirini Seslendirdi

Umumi Kurulda, Tek Kavim imanı ve Kültürel Değerlerin verdiği mesajı Erzurumlu Âşık Rahmetli Sadettin Akatay’ın Amerikan Bar şiirini okuyarak vurgulayan Saylav Aydemir, ‘Bakın, Erzurum barları üstüne Sadettin Akatay isimli bire bir dadaş -1904’te doğmuş, 1944’te memat etmiş, tıpkısı hoca- türkü yazmış, barı tanım fail bire bir türkü yazmış -küşayiş meydanlık düğünlerde terennüm ediliyor, dinlerken izlem ediyoruz- emniyetli olun ki Erzurumlu olması şart değil, Erzurum’un dışında olanların üstelik “Amerikan Bar” şiirini dinlerken yüreği kopup genişliyor; çok ant şahit olduk, gördük. Ego dahi burada sizinle onu paylaşmak istiyorum yani bu değerleri yaşatalım diyerek. Ne diyor Sadettin Akatay:

“Yüzyılların peşi sıra kopup mevrut bir ciddilik/ Alplık, kahramanlık, yiğitlik destanıdır amerikan bar/Bu oyunda gör bizi, mürur sakın ıraktan/ Gözün varsa seçersin amerikan bar birlikte karayı aktan.”

Şanlı ayrımsız benzetme.

Tıpkı diğeri:

“Tıpkısı çarpışma seyri vardır, dadaşın her barında/Görünce kanın kaynar, o zaman damarlarında/Kanaat gayrimümkün bire bir görsen görme engelli oğlunun barını,/Güvenirsin gücüne, düşünmezsin yarını/ Dumlu’dan ta Basra’evet çağlayan selimiz var/Bahtımız yağız değil bu dönüş Karasu büyüklüğünde/Bingöl yaratmadı mı, koku çağlayan Aras’ı/Hazar çalkalanırken kanar Türk’ün yarası/Aman Aras, han Aras, Bingöl’den koruyucu Aras/Al başımdan sevdamı, hazarda çalkan Aras.”

“Dadaş polat ayrımsız yaydır, onu germeye gelmez/ Edvar aynı hâkim tamam, dağlara de başlangıç eğmez/Yayla bulutu üzere yükselir adım adım,/Sonradan apansızın başat evet, köpürür çoşar dadaş../Doğunun cızık taşı Erzurum’un dadaşı/Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.”

Bu büyüklüğünde lezzetli ayrımsız rapor türlü mi? Erzurum barlarını anlatıyor, dadaşları anlatıyor,. ‘ diye konuştu.

‘Değerlerimiz ve kardeşliğimiz şerefimiz, onurumuzdur’

Milletvekili Aydemir, ‘Bunları yaşatalım istiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz, burada kardeşlerim var, Veca Mebus Abdullah kardeşim burada, bu arada özümsemişiz bir tane millet hakikatini. Bunun için diyoruz ki: Hepimiz içselleştirelim ve bu millet potası altında dünyada haddinden fazla özel aynı noktaya gidelim. rastgele etnik kimliği kimsenin inkar ettiği namevcut, bunların hepsi bizim şerefimiz, onurumuz…

Bunları biz başımızın üzerinde taşırız hepsini ama “tek budun” kavramı derken Türk Milleti potası altında hepsini meczediyoruz, hepsiyle bu arada dünyada, uluslar camiasında hususi benzeri pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye devam edecek, hepinizin buna katkısı birlikte olacak.’ dedi. – ERZURUM

Share: