Altıntop, şita mevsiminin süper meyvesi

Altıntop, şita mevsiminin süper meyvesi

AKSARAY – Alelhusus şita mevsiminde gerekseme duyulan C vitaminin yer haddinden fazla olduğu kış meyvesi greyfurt pazar tezgahlarında vatandaşlardan dokunaklı bandaj görürken, tagaddi uzmanları greyfurtu “süper besin” kendisine tanımlıyor.

Aksaray’da ahzüita alışverişine sâdır vatandaşlar C vitamini içeren meyvelere demet gösteriyor. Tezgahlarda kilosu 5 TL’den satışa sâdır greyfurt ahzüita tezgahlarının gözdesi oldu. Beslenme uzmanlarının ‘süper azık’ yerine tanımladığı greyfurtun faydasını alim vatandaşlar kilogram kilogram altıntop alırken, tezgah başında greyfurtun suyunu sıkan esnaflar birbirileri ile yarışıyor. Esnaf Mersin’den mevrut mahsullerin acilen satıldığını anlatırken, beslenme uzmanları kâh hastalıkları mevcut vatandaşların doktor kontrolünde altıntop tüketmesi gerektiğini, günde muallel greyfurtun gerginlik ve kolesterole gani geleceğini anlattı.

“Greyfurt süper tıpkısı azık”

Greyfurtun şita mevsiminin süper gıdası olduğunu, ara sıra hastalıklarda insanların hekim kontrolü altında tüketmesi gerektiğini belirten Tagaddi Uzmanı Diyetisyen Ayşe Göktaş, “Greyfurt şita mevsiminin elzem tıpkı meyvesidir. Aslında süper bir besin olarak isimlendiririz. Haddinden Fazla iyicene tıpkısı C vitamini kaynağıdır bizim için. C vitamini kaynağı olmasından kaynaklı çok iyicene tıpkısı antioksidan özelliği gösterir. Vücutta biriken radikallerin, azade radikallerin atılmasına havari evet. Bire Bir zamanda tansiyonu, kolesterolü düşürür. Kanserin önüne mazbut. Faydaları vardır ama kâh hastalarda, tılsım kullanan kişilerde altıntop alınmasına özen edilmesi gerekiyor. Özellikle potansiyel farkı hastaları, kolesterin hapı kullanan eşhas ve amansız hastalık ilacı kullanan şahıslar kesinlikle altıntop kullanımını doktor kontrolü altında yapması gerekiyor. Değme bölüm eksik greyfurt tüketmesi ehliyetli peki kişinin” diyerek konuştu.

Kilosu 5 TL’den tezgahlarda

Akdeniz Bölgesinden hafta başında getirdikleri greyfurtu tezgahta 5 TL’den satışa sunduklarını anlatan veriş esnafı Mustafa Şakar (54), “Greyfurtu Mersin’den getiriyoruz. Kanlı altıntop eli nimetli iz, tezgahımızda kilosunu 5 liradan yansıtmaya çalışıyoruz. Şita olması sebebiyle ilkin altıntop, portakal, mandalina hızlı tıpkı şekilde müşterilerimiz alıyor. Greyfurt çepel olması ve onma olması sebebiyle şuan istek çok. 5 TL’den şuan için satıyoruz. Hastalıklara cebin mevrut ve portakaldan, mandalinadan daha faal olan greyfurtumuz fazlasıyla saygınlık görüyor. Doktorlarımız üstelik, sağlıkçılarımız üstelik greyfurtu öneriyor. Önümüzdeki soğukların çökmesi sebebiyle, biraz daha artmasıyla greyfurtlarımız tezgahlarımızda elan fazla yerini takanak. Acul aynı şekilde müşterilerimiz temenni gösterecek” dedi.

Doktorların tavsiyesini dinleyerek vatandaşlara da tavsiyede bulunan Halil Ergün (66), “Kış günleri greyfurt yiyeceksiniz. Bütün vitaminler bundadır. Diri var olmak için şifadır. Herkese tavsiye mektubu ederim” dedi.

Duran Çelen ise “Altıntop çokça hayır tıpkısı sonuç. Şita aylarında vazgeçilmeyen tıpkı yemiş, etibba birlikte çokça referans ediyor. C vitaminiyle gribe falanca çok bol mevrut bir sonuç, başvuru ediyoruz. Greyfurt dışında mandalina ona eş elma hurma kabilinden hep meyvelerden faydalanmamız lazım. Zira bunları yersek, meyve yersek ilaca de icap kalmaz” ifadelerine meydan verdi.

Share: