Akıbet dakika haberi! Bakan Karaismailoğlu: “20 yılda ülkemizin erişim ve haberleşme sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon teklik yatırım yaptık”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, birbirine bütünleşmiş eriştirme ve altyapı sistemleriyle Türkiye’yi adeta yeniden başa ördüklerini, 20 yılda ülkenin ulaşım ve danışma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon teklik yatırım yaptıklarını belirtti.

Programlara karışmak amacıyla Bitlis’e gelen Bakan Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü şantiyesini ülfet etti, incelemelerde bulundu.

Daha sonradan Bitlis- Baykan arası Viyadük Birleştirme Segmenti Esas Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, iblağ ve altyapı yatırımlarının okunabilen bitmeme ettiğini söyledi.

Yatırımlarla ülkenin ciharıyek köşesini entegre aynı altyapıyla birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini vurguladı.

Ülkenin değişik illerinde bir nice yatırım ve hizmeti devreye aldıklarını belirten Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Yemeden Içmeden ekimde İstanbul’de Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattını hizmete aldık. 11 Ekim Salı haset Çanakkale’üstelik Asos ve Troya tünellerini içinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Saftirik Dağları’na dem aldırdık. Cumartesi haset toplanmış 104 kilometre uzunluğa topluluk, içre 14 köprü ve 8 tünel bulunan, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, seyahat süresini 35 dakika kısaltan Malatya- Hekimhan yolunu, veriş günü dahi toplam 30 kilometrelik uzunluğa cemaat, Diyarbakır’ı bölgenin sunma yetişkin muvasala akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Belde Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk.”

“Ülkeyi doğu-batı diye ayırmadan bir bütün adına ele alıyoruz”

Yayın ve bakım şölenlerinin durmadan devam edeceğini nâkil Karaismailoğlu, “Ne bahtiyar bizlere kim sizlerle değme görüşmemizde binlerce almanak kadim medeniyetin izlerini haiz Bitlis’e yıpranmamış benzeri hizmetimiz oluyor.” dedi.

Karaismailoğlu, 20 almanak hükümetleri döneminde, ülkeyi doğu-mağrip diye ayırmadan benzeri bütün kendisine ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Birbirine entegre iblağ ve altyapı sistemleriyle Türkiye’mizi adeta yeniden başa örüyoruz. 20 yılda ülkemizin erişim ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 milyar 580 milyon teklik yatırım yaptık. Ülkemizdeki bölünmüş el uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden aldık, 5 katına çıkararak 28 bin 770 kilometreye ulaştırdık. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğu sadece 50 kilometreydi, bunu 13 katına, 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve viyadük uzunluğunu 311 kilometreden alıp 732 kilometreye yükseltiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde devlet genelinde yaptığımız yüce yatırımlardan bittabi Bitlis de adalet ettiği payı almakta. Bugüne büyüklüğünde Bitlis’in erişim ve bildirişim yatırımları için 12 bilyon 520 milyon liraya andıran masraf yaptık. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis genelindeki bölünmüş yol uzunluğunu 19 kilometreden alıp 302 kilometreye çıkararak 15 katına yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis’e ayrılan eriştirme bütçesini tahminî 40 mezuniyet artırdık. Akıbet 20 yılda Bitlis’te, 359 kilometrelik bir tane kere imal ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. 2 bir tane tombul, 3 bile koşa tombul tutmak için bütün uzunluğu 5 bin 850 kilometreye vasıl 5 tünel nesir ettik. Tarihi Gazi Koca, Ulucami, Edvar, Ciddi Hamamı, Şerefiye 1 ve 2, Pamukçular, Hatuniye ve Önder köprülerinin restorasyonları bitmeme ediyor. Bu restorasyonları yıl böylelikle bitireceğiz. Bitlis’te yapımı bitmeme eden 10 ayrı kara yolunun toplam proje bedeli 5 milyar 720 milyon liradır.”

“Burada geçer not polat ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bitlis-Baykan ortada yapımı süren viyadüğün önemine değinen Karaismailoğlu, “Bitlis Çayı Viyadüğü, bölgemizdeki Yıldız-Cenup aksını oluşturan, Habur, Esendere, Gürbulak, Kapıköy çizi kapıları ile birlikte, şarki illerinin cenup illerine ulaşımını sağlayan tıpkısı kavşaktadır. Tarihi İpek Yolu konumunda olan Bitlis-Baykan yolu güzergahında. Bitlis Çayı Viyadüğü 900 metre ve 2 bin 100 metrelik bağlantı yollarının yapılması sayesinde selis, tehlikesiz ve konforlu gezi etme imkanına kavuşacağız. Projemiz bire bir zamanda bölgenin tarım ve hayvancılığı ile birlikte sosyoekonomik gelişimine de gösterişli katkılar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis Çayı Viyadüğü’nün “en”lerin projesi olduğuna dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki çelik tabliyeli teknolojik köprüdür. Ayrımsız zamanda ilk kez, yüzde 3,82 eğimde, sübvansiyon-rastık yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda, 15 bin 600 ton çelik beğenilen biricik parça köprüdür. Burada mergup çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Zaman gerçeklik törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz, domestik mühendislik, dizayn ve yapımıyla yüzdelik 100 evcil ve millidir. Bu yanıyla da hepimiz üzere, Bitlis’imiz için ayrı benzeri gurur kaynağıdır. Ulaşım ve tanıtma yatırımlarımızda maşrık-gün batısı ayrımı yoktur. Önceliklerimiz gerekseme ve kalkınmadır. Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle alay malay, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü birlikte teknolojik köprüler sınıfında nesir ettik. 2020 yılında Türkiye’nin sunu faziletkâr köprüsü olan Beğendik, Botan Köprüsü’nü üstelik ortamında barındıran Küçüksu-Hizan- Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide Bitlis, Siirt ve Van illerimiz başta olmak için ülkemiz adına çokça kocaman bire bir muvasala projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin şalter intikal yaptı. Bir Botan Köprüsü ve bağlantı yolları üzere Bitlis’te yaptığımız bölünmüş yollar sayesinde, sıla ve sevdiklerimize daha çok şen, tehlikesiz ve acul tıpkı şekilde kavuşuyoruz. Ne mutlu ki sizlere türe ettiğiniz hizmetleri sunmak bizlere felek oldu.”

Konuşmanın peşi sıra, Icra Vekili Karaismailoğlu, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, AK Öğür Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar, Ünite Kiler ve alım amirleri ile birlikte Bitlis-Baykan arası Köprü Yol Organize Segmenti’nin kaynağını yaptı.

Share: