“Akademide Üç Poyra, Veri Ekin ve Konferans Sempozyumu” yapıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Terbiye Enstitüsü Müdürlüğü vasıtasıyla “Akademide Üç Gömlek, Olgun Firez ve Nutuk Sempozyumu” düzenlendi.

Enstitüden yapılan açıklamaya bakarak, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen sempozyum, Öğretmenler Haset birlikte dikkate alınarak 23-25 Kasım’da, 28 oturum şeklinde devre içi yapıldı.

Yurt içindeki 16 üniversiteden akademisyenlerin katıldığı sempozyumda mühendislik, hikmet, kült bilimleri, domuzuna sanatlar, sıra, ekonomi, biyoloji, toplum bilimi, amme idaresi başta olmak üzere sağlam çokça alanda bildiriler sunuldu.

Türkiye’bile tıpkısı geçmiş olma vasfını haiz sempozyumda oturumlar, üçüncü gömlek akademisyen, üçüncü kuşağın danışman hocası olan ikinci gömlek öğretim üyesi ve ikinci kuşağın danışman hocası olan birinci poyra akademisyenin ayrımsız oturumda buluşmaları şeklinde gerçekleştirildi.

“Akademide kuşaklar arasında vefa duygusunu geliştirmeyi amaçlıyoruz”

Açıklamada görüşlerine saha sunulan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, sempozyumun, bilimin gelişmesine ve bilginin paylaşılmasına hizmet edeceğine inandığını kaydetti.

Uysal, “Akademide torunlar ortada vefa duygusunu geliştirmeyi, bilimi ve vukuf insanını heveslendirme etmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lisansüstü Yetişek Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Arif Yalın Kat ise sempozyumu yüz yüze gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Düzenlenme amaçlarımızdan biri üstelik ‘vefa’ konusu. Cemil Meriç’in ‘Kıymet bilmeyen milletlerde kıymet yetişmez ve denk yetiştirmeyen milletlerin kıymeti olmaz.’ sözü çok önemlidir. Sempozyumumuz haddinden fazla artağan geçti. Katılımcılara teşekkürname ediyorum.”

Anne amacı akademiye emek vermiş, mektepli yetiştirmiş ve ömrünü bilime adamış bilim insanlarına vefa duygusunu yayımlamak ve bilcümle diri burulmak olan sempozyumun gelecek yıllarda üstelik geniş katılımlarla bitmeme etmesi öngörülüyor.

Share: