Züleyha Gülüm, MHP Karaburun İlçe Başkanı’nı Tutuklatan Savcı ve Eşinin Şanlıurfa’ya Sürüldüğü İddiasını Divan Gündemine Taşıdı

Benzeri davada fenomen çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’i tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe irsal eden Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve eşi olan Karaburun Esas Ukubet Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın tün yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası Meclis gündemine taşındı. HDP İstanbul Mebus Züleyha Gülüm, konuyla ilgilendiren Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Züleyha Gülüm, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Dikkat’in tutuklanmasının arkası sıra Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmelerle ait Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini bugün TBMM’ye sundu. Gülüm, önergesinde şunları kaydetti:

“Basında yer alan bilgilere göre; Karaburun Esas Ülfet Mahkemesi’nde Meryem K. ile Sinan K. ortada görülen boşanma davası sırasında davranışlar çıkmıştır. Mahkemeli kocanın taşınmazlar malvarlıklarını danışıklı tıpkı şekilde başka kişilerin konusunda geçirdiği iddiası tartışmalara hastalık olurken mahkemeli Sinan K., Meryem K. ile çocukları Emre ve İdris K.’ya saldırmıştır. Sinan K.’ya destek üzere adliyeye mevrut MHP İlçe Başkanı Erkan Ilgi ve beraberindekiler, mahkemede tanık yerine rapor veren Karaburun Belediyesi personeli Mehmet C.’ye saldırmıştır. Emre ve İdris K., sâdır kavgada Mehmet C.’nin yanı sıra olduğu amacıyla MHP İlçe Başkanı ve yanındakiler marifetiyle darp edilmiştir. Karaburun Adliyesi’ne her an yanındakilerle gelişigüzel görüngü çıkartan, bilgili ve savcıyı zılgıt eden MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat tutuklanmıştır. Dikkat’nin avukatları tarafından tutuklamaya yaptığı itiraz talebinin akseptans edilmemesi sonrası, Ilgi’i tutuklamaya gönderme eden savcı Muhammet Miraç Yılmaz ve hakim Cansu Müessis Yılmayan’ın İzmir’den Urfa’nın Siverek ilçesine çımbar edildiği belirtilmektedir.”

Züleyha Gülüm, Vekil Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve hakimi Cansu Kurucu Yılmayan’ın İzmir’den Urfa’ya sürgün edildiği akilane mudur? Mahkeme Kararı mensupları çımbar, görevden alınma, terfiden köylü bırakılma ve başkaca ahbaplık dışı durdurma ve cezalar ile yüz yüze iken yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı pekâlâ olanaklı olacaktır? Bu koşullar altında umum yargıya zahir güvenecektir? İktidar ve iktidara mümasil olan yanlışlık faillerinin cezasızlık ile ödüllendirildiği, yeraltı olanların ise ceza tehdidi ile susturulduğu araçsallaştırılmış hüküm siyasetinizden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?”

Share: