ZOOP: Elektrikli scooter’dan bilahare şimdi üstelik paylaşımlı araba

Dünya genelinde kalan paylaşımlı dil teknolojileri Türkiye’da bile sonuç yıllarda bağ görüyor. Ağırlıklı adına scooter tipi araçlarla mezkûr paylaşım ekosistemine otomobiller dahi ekleniyor.

Şehir içi ulaşım teknolojilerine müteveccih elektrikli mini anahtar imar etmek üzere iş örümcek İzmir’deki uygulayım bilimi firması KODECO de imtihan süreçlerini başarıyla geçen araçlarını paylaşım sistemiyle kullanıcıların beğenisine sundu.

Araçların kullanımı için ZOOP isimli tıpkısı aplikasyon geliştiren müşareket, Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle Mavişehir semtindeki 5 aracıyla ulaşıma yardım sağlamaya başladı.

ENERJİSİNİN BİR KISMI GÜNEŞTEN

Biricik şarjla yaklaşık 100 kilometre gidebilen aracın anahtarı, internet üzerinden indirilen ZOOP isimli müteharrik uygulama. Aracın kapısı bu uygulamayla açılıyor. Vesile içinde bulunan dokunmatik ekran üzerinden etkin araçta, ileri-düşüncesiz vitesler da tekrar bu dokunmatik görüntülük üzerinden ayarlanıyor.

Trafik sicil kaydı yapılan ve plakası kâin araçların kullanımı için yeryüzü az 1 almanak B sınıfı ustalık gerekiyor.

ZOOP, elan ticarileşmediği amacıyla ücretsiz kendisine kullanılıyor.

Lityum iyon bataryalarının bulunduğu kurgu, evlerde birlikte beğenilen 220 voltluk akımlarla şarj edilebiliyor ve üstündeki panelleri yoluyla enerjisinin önemli tıpkı kısmını güneşten alıyor.

Akıllı beyyine ve navigasyon özelliğinin dahi bulunduğu araçlar 2 kişinin kullanımı için akıllıca.

”YURT DIŞINDAN DA BİZİMLE İRTİBATA SABIK YATIRIMCILAR OLDU”

KODECO Umumi Heyet Başkanı Kerem Odabaşı, şu anda 5 araçtan oluşan kıtipiyoz ayrımsız filoyla kullanıcılarla buluştuklarını, uçucu uygulamanın ardından çabukça yaygınlaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının bire bir parçası adına ürünü kullanmaya başladıklarını tamlayan Odabaşı, “Bizi toplumsal medyada görenler var. Bölgede durma edip ilgisini çekenler var. Aracı sevimli görüp demet gösteren var. Onlar bize ulaşıyor ve biz dahi üyeliklerini yapıyoruz, kullanıyorlar. İlk aşamada ücretsiz. Günce 45 dakika sınır var. Ayrıca tığ bile kol yerine kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak iyileştirmeler yapıyoruz.” diyerek konuştu.

ZOOP’u dünya geneline ifşa hayallerinin bulunduğunu, bu yolculuktaki yer galeyan donör adımı attıklarını belirten Odabaşı, “Sesimizi dünyaya açıklamak ayrıntılı bir koşu ve bu bile onun evvel adımı. Burada talebin olduğunu gördük. Türkiye’nin tıpkısı çok noktasından ilişki var. Yurt dışından üstelik bizimle irtibata sabık yatırımcılar oldu.” dedi.

Türkiye’nin üretim ast yapısının bu alanda çok tüvana olduğuna bel fail Odabaşı, envestisman teşrikimesai alarak ZOOP’un araçlarını hızlıca üretmenin planları beyninde olduğuna değindi.

Henüz kısa aynı müddet olmasına karşın Mavişehir bölgesinde oturan haddinden fazla sayıda kişinin bu araçları günce hayatının benzeri parçası haline getirdiğine bel fail Odabaşı, “Bizi heyecanlandıran bile günce yaşamın tıpkısı parçası haline mevrut olması. Kızını okula bırakan bile var, pazara gidip alışverişin fail de. ZOOP aynı mobilite çözümü ama bununla merbut değil. Zira otomotivde muhteşem bir dönüşüm var. Biz de ZOOP’la bu dönüşümün bire bir parçası oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

”ARKADAŞLARA TAVSİYE EDİYORUM”

ZOOP kullanıcısı 23 yaşındaki Beliz Koçbay bire bir arkadaşının tavsiyesiyle paylaşımlı araçla tanıştığını dile getirdi.

Aracın trafikte özellikle gelişmemiş mesafelerde çok faydalı olduğunu vurgulayan Koçbay, bagajı yardımıyla alışverişte da iri kolaylık sağladığını anlattı.

Koçbay, “Trafikte tek sorun yaşamıyorum. Komütatör siftinlik olduğu üzere park sıkıntısı da yaşamıyorsunuz. Araba kadar olduğu üzere emniyetli de hissediyorum. Beğendiğim üzere arkadaşlarıma dahi referans ettim.” diye niteleyerek konuştu.

KIZINI OKULA ZOOP’LA GÖTÜRÜYOR

Tıpkı başka kullanıcı Gazi Akkel da toplumsal medyadan ZOOP ile tanıştığını aktardı. Paylaşımlı araçlara olan ilgisinden bahseden Akkel, ZOOP’u çevreci olmasından dolayı kullandığını ve tavsiye mektubu ettiğini belirtti.

ZOOP’la kızını okula götürdüğünü, alışveriş yaptığını belirten Akkel, “Yolda gören vatandaşlar gülümseyerek araca bakıyor. Yolda durduran birlikte oluyor iptila edip. Böyle araçların yaygınlaşması elan yeşil tıpkı acun için çokça oylumlu.” ifadelerini kullandı.

Share: