Yurt piyasası sigorta sektörünü pekâlâ etkiliyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Gayrimenkul fiyatlarında yükseliş ve pandemi zımnında hazırlık zincirlerinde ortaya sâdır mesail, yapım sektöründe olduğu büyüklüğünde sigorta sektöründe üstelik zorluklar yaratıyor. Sigorta şirketleri gayrimenkul alıcılarının oturum ya de yatırım gayeli yurt alımı mı yaptığını değerlendiremiyor. Sigorta Uzmanı Steven Harris, isticar üzerine birlikte tedarik sorunlarının olduğunu dile getirerek, Kanada’bile abes kiralık evlerin tamam zamanların en bağan seviyesinde olduğunu söyledi.

Insurance Business’ın haberine bakarak tedbir zincirleri hem satılım hem üstelik kiralık evlerdeki doluluk oranlarını etkilese üstelik Harris değme iki trendin de birbirini dengelediğini açıkladı. Harris, “ayrımsız etap et kafalı çekilip mecmu trendlere baktığımızda, satılık ve kiralık evler üzerine herhangi bir zamankine benzer bire bir tablo görüyoruz” dedi. Devamında, “aktivitede gelişigüzel yükseliş gözlemlemedik. Zinde torunlar halen gayrimenkul alımı konusunda zor yaşıyor ve bunun sonucunda ev kiralıyorlar” ifadesini kullandı.

Ocak sahipleri cephesinde, envestisman alımları, oturmak üzere alınan emlaklardan henüz aşkın sayıda olmaya başladı. Harris bilcümle müşterilerin sigorta seçenekleri üzerine akıllıca danışmanlık alması gerektiğini dile getirdi.

Harris, “birçok sigorta şirketi ayrımlı kurallara erbap ve kiralık emlaklara değişik yaklaşıyor” dedi. devamında, “benzeri karı sahibi yerine, öğrencilerin kiralayacağı tıpkısı emlak yatırımı yapıyorsanız evet üstelik evinizi ayrımsız aileye kiraya verecekseniz, bu sigorta kapsamında büyük farklar yaratır” ifadesini kullandı. Emlak piyasası müşterilerin karı sahipliğine bakışını de değiştiriyor ve Harris’e göre sigorta şirketleri emlak sahiplerinin gelecekteki yatırımları üstüne da hikmet sahibi olmalı. Bu şekilde müşterilerinin risk profillerini bilebilir ve buna özel seçenekler oluşturabilirler.

Harris, “bir nice sigorta şirketi karı sahiplerinin müstecir sigortasına cemaat olmasını dahi mecburi tutuyor” diye niteleyerek, “bakir bir karı sahibinin bunu ayn uğrunda buldurması lüzum” ifadesini kullandı.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre kiracı sigortaları yalnızca zatî mülkler için kullanılmıyor, ilişik yaşam masraflarını üstelik kapsayabilir ve sigorta şirketleri ocak sahiplerinin kendilerini korumaları üzere bu soy sigortaları kira sözleşmelerine karışma etmesini isteyebilir. 

Harris, “benzeri müstecir cuşuhuruş ya üstelik hâkim dolayısıyla zayi yaşadığı takdirde sigortasının olmaması, kirasını ödeme kapasitesini etkileyebilir” dedi. Açıklamasının devamında, “kiracı sigortası bu riski telafi eder ve rastgele iki tarafa da mali istikrar sağlar” ifadesini kullandı.

Daha fazla sigorta müşterisini müstecir sözleşmesine yöneltmenin zorluklarından bahseden Harris, “müstecir poliçelerinde, poliçe sahipleri minimum limitlere sahiptir zira bir ödence yerinde maliyetlerin yükseleceğini bilirler” dedi. 20-35 yaş aralığındaki bir nice birey için benzeri familya satın ahzetmek az çok zor ancak kiracı sigortası, garanti sağlayabilir. Ev sahipleri amacıyla restorasyon maliyetleri primler üstünde deli dolu oluyor. İnşaat malzemelerinin fiyatları yükselirken, oranlar birlikte artıyor.

Harris, “emlak alanında umumi benzeri artım söz konusu” dedi. Devamında, “hem sigorta şirketlerinin hem bile sigorta müşterilerinin yükümlülükleri anlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

AVM’lerde artma ve ziyaretçi sayısı artıyor

 

Türkiye Sigorta’nın ev geriledi

 

Fed ve BoE üyelerinden pahalılık açıklaması

 

Share: