Yunanistan’da Türk Başkonsolosluğuna cüretkâr! Dışişleri Bakanlığı’ndan izah

Yunanistan‘da, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Hazar Pınarı Harekatı’na alın çıkan bire bir ekip, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna saldırdı.

Sınırları içerisinde Atatürk’ün evinin birlikte bulunduğu konsoloshane yerleşkesinin bahçesine ziyaretçi kisvesi altında girdiği anlayış edilen kestirmece 11 can “İsyancı Rojava ile dayanışma” kayıtlı dövizler açarak Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Konsolosluk mensupları tarafından arama altına alınan göstericiler, Yunan polisinin gözetimi altında konsoloshane bahçesinden çıkarıldı.

Palikarya Veri Ajansı ANA-MPA, eylemin arkası sıra Konsolosluk alanını metrukiyet eden 11 göstericinin polis güçleri tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Mavera yandan aralarında Savaşımcı İşçi Cephesinin (PAME) üstelik bulunduğu bazı sol gruplar, Hazar Pınarı Harekatı zımnında başşehir Atina’da Türkiye karşıtı gösteri düzenledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Selanik’te Atatürk Evi’hangi müteveccih gösteri teşebbüsü hakkında tıpkı soruya cevap verdi.

Aksoy, şunları söyledi:

“PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde yıldırıcı işler yürüttükleri dahi bilinen Yunan kargaşacı gruplar aracılığıyla zaman (17 Ekim) saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi’ne müteveccih ayrımsız eylem teşebbüsünde bulunulmuştur.

Eylemciler, Başkonsolosluğumuz görevlilerince Atatürk Evi’nin bahçesinde taharri altına alınmış ve sonradan Türk Milleti için akıbet evre erdemli manevi değeri olan Atatürk Evi’nin ve Başkonsolosluğumuz mensuplarının birey ve para güvenliğine kötülük gelmesine okazyon kalmadan Yunan polisince gözaltında Başkonsolosluğumuz bahçesinden çıkarılmışlardır.

Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve eş girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına müteveccih titiz tedbirler almaları, seçkin çözme ve karda, failleri mahkeme kararı önüne çıkararak türe ettikleri şekilde cezalandırmalarının sağlanmasıdır.”

Share: