Yumurtayı on paralık böyle görmediniz

Dünyada 5 ülkede, Türkiye’da ise sadece Afyonkarahisar’da kâin ‘Haya Müzesi’nde zanaatkarların oyma ve pentür tekniği ile Anadolu motifleri ile süslenen yumurtalar görenleri namına hayran bırakırken, müzeden dünyada yalnız 6 modül bulunması ise tıpkı ayrıksı hayranlık uyandırıcı bahis oluyor.

Afyonkarahisar İl Hars ve Turizm Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan İsmail Kumartaşlı Haya ve Sanatları Merkezi, danışma eserine dönüşmüş yumurtalarla birlikte vahşi hayat ırklarından takatli çok hayvanın yumurtasına eş sahipliği yapıyor. Türkiye’dahi evvel ve biricik olma özelliği haiz müzede 22 şehirden gelen ayrımlı ırkların yumurtaları ve değişik sanatkarların testis kabukları ile yaptıkları eserler sergileniyor.

“Böylesine heybetli bire bir müzeyi görüyoruz”

Afyonkarahisar İl Hars ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, kentin Türkiye’birlikte oylumlu tıpkısı yumurta üretim merkezi olduğu amacıyla hakeza tıpkısı müzeye gerekseme duyulduğunu anlatım etti. Tanır, “Afyonkarahisar’birlikte hastalık ‘Husye Sanatları ve Müzesi’ var? sorusunu sıklıkla duyuyoruz. Talih genelindeki 100 milyon tavuk envanterinden kestirmece 25 milyonu Afyonkarahisar’de bulunuyor. Dolayısı ile er bezi ile ilgili böyle ayrımsız müze yapılması haddinden fazla anlamlı. Bu alanda dünyada 5 müzeyi görüyoruz. ESIR, Romanya, Avusturalya, Ukrayna ve Çin başlamak için, birisi birlikte Türkiye’de bulunuyor. Dolayısı ile böylesine majör bire bir müzeyi görüyoruz” dedi.

“Hususi sektörle amme işbirliği ile kurulan ayrımsız müze”

Müzede bulunan eserlerin Anadolu motifleri ile süslenmesinin Türk kültürünün gelecek nesilleri aktarılması noktasında de kocaman olduğuna özen çeken Tanır, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Burada 240 canlı ırkının yumurtasını ve 9 şehirden 10 sanatçının eserlerini görüyoruz. Burada yumurtalarda oyma ve boyama tekniği uygulanarak ortaya sâdır asar var. İçerisinde bulundurduğu eserlerden âlem çokça özellikle tıpkı müzeden bahsediyoruz. Müzenin tıpkı bambaşka boyutu ise İsmail Kumartaşlı’nın oğlu Mehmet Kumartaşlı vasıtasıyla sponsorluk desteği olan, yani özel sektörle amme işbirliği ile kurulan tıpkı müze olması sebebiyle de majör ayrımsız müze. Burada tavuklar ile ait yumurtaları bulundururken, bunun beraberinde vahşi ırklara ilişik yumurtaları dahi müzede sergileyerek halkımızla buluşturduk. Müzede meydan alan yumurtaların içerisinde oyma ve pentür sanatları var. Anadolu’nun motiflerini bu eserlerde sanatçılarımız işlemişler.” – AFYONKARAHİSAR

Share: