Yüce Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Sivri Anahtar Almaya Gelince Mal Var Ama Tün Görüşlü Yangın Itfa Helikopterine…

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Uca Öztunç, “AKP ormana odun adına bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin arz şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, güzeşte akşam Marmaris’te yaşanan yangına geceleyin görüşlü helikopterlerin cuşiş itfa çalışmalarında kullanılamamasına ait “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, doğrudan temin ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı sözde uzatsanız 1 ay elan, Türkiye ayrımsız coşkunluk ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize şiddetli çevirici almaya gelince mal var ama akşam görüşlü coşkunluk itfa helikopterine gelince mal namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diyerek konuştu.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Uca Öztunç ve CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA EVVEL OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında bire bir helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Zalim asıllı personel yaşamını yitirdi, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Esbak Marmaris Yalancıboğaz’birlikte 12.00 sularında hararet başladı. Yaklaşık 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık düzlük ayrımsız el elan yandı, ciğerlerimiz yandı. Maatteessüf iki yıldır ilkin Marmaris başlamak için Iye ve Akdeniz sahillerinde nazik orman yangınları yaşıyoruz. Tor yangının yeri Aksaz bahir üssüydü. Yani Ege ve Marmara’birlikte Mavi Vatan’ı koruyan gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz deniz üssünün haddinden fazla yakınında cuşiş meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik güzeşte oluşturulan akse masasına büyükşehir uray başkanımız çağrılmadı. Ayrımsız sabık yıl olduğu kabilinden. Güzeşte yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Uray Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Şehremaneti Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, toy yangında da çağrılmadı. Particilik yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi olur mu? Tıpkısı coşkunluk var ve bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir şehremini, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona ilişkin orada. Maalesef çağırmadılar.

“CEMAZIYELEVVEL AKŞAM GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geçkin güneş hararet itfa çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar dahi vardı, itfaiye, Orman Genel Müdürlüğü personeli da vardı. Çokça sayıda helikopter ve uçak vardı. Ama çekicilik karardı, gene fiyasko. Geçmiş akşam ezanı geceleyin görüşlü helikopter yoktu, tekrar yoktu.

Hatırlarsanız; zaman başında Marmaris’te cuşuhuruş çıktığında bizler muhalefet olarak, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Ne akşam görüşlü helikopter namevcut’ diye niteleyerek. Sınırlanmış kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama mazi yine yoktu çünkü 3 dönem evvel kira kontratı sona aksakal. Da Torbalı’bile cuşiş varken sona ermiş.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE BAŞ DÖNDÜRÜCÜ ŞALTER ALMAYA GELİNCE MAL VAR AMMA GECE GÖRÜŞLÜ YANGIN ITFA HELİKOPTERİNE GELİNCE MAL BULUNMAYAN”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, direkt realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı sözde uzatsanız 1 ay elan, Türkiye tıpkısı coşkunluk ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ölçüsüz açkı almaya gelince mal var ama şeb görüşlü coşkunluk itfa helikopterine gelince mülk yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Divan kapanmadan katma bütçe geldi. Herhangi Bir kuruma para getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Aynı bir tane Orman Umumi Müdürlüğü’ne istemediniz. Sebep biliyor musunuz? Zira AKP maatteessüf ormanları odunluk adına görüyor, AKP ormana odun kendisine bakıyor. Bundan dünya birlikte maalesef çokça balaban yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar eskiden Vekil Pakdemirli, Türk Albeni Kurumu uçakları niye çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar gayritabii, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Çekicilik Kurumu uçakları, gayritabii değilmiş girmek ki…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin başlangıç sorumlusu de Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını sönümlemek amacıyla tün görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Ama beyefendi özel jetle alaminüt aceleci geziyor. Bire Bir bakıyorsunuz Adıyaman’birlikte benzeri bakıyorsunuz Ağrı’üstelik… Ona özel jet var ama hararet sönüm helikopterine gelince maalesef yok.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’birlikte diyor kim; ‘Bu seçim çokça makro, başka tarafa gittiğimizde adisyon soracaklar’ diyor, komedi. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Asıl dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcü, tor hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları bulunmayan etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Olur bu dünyada? Az kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, genişlik geç 9 ay bilahare yapılacak olan ayrımsız seçimden bilahare millet ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Albeni Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem da Cumhurbaşkanından bu dünyada bile sorulacak. Bunun hesabı banko sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Cuşiş yeniden nüks etmiş, birkaç geçmiş bize sunulan vukuf, inşallah tıpkı zaman ilk söndürülür.”

Öztunç ve Altay, basın toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilişik soru üzerine Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bire bir kafanın, İzmir’e husumeti zevalsiz tıpkısı kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Belediye başkanımıza takmış tıpkı Cumhur Reisi ile cebin karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi için Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret Odası… İzmir’deki mütehammil çok sivil dernek, bunu arzu etti. Amma bir baktık, vekillik bire bir alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik da olmalı… Amma Kemeraltı  bile girmelidir. AK Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin tevzi projesi ile uğraşacağına, zat otellerini kuşkusuz büyütürüm diyerek çalışacağına… İş adamı namına Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı kendisine zat otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Ama daimi üyelik üzere fırsat var. İşte o antlaşma, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: