Yozgat Akdağmadeni’nde Geçimlerini Elleriyle Yaptıkları Turşuları Satarak Sağlayıcı Kadınlar, Makineli Tüfek Üretime Geçti

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine mecbur Oluközü Beldesi’nde cıvıl cıvıl ve geçimlerini örgensel kendisine yetiştirilen sebzelerle, evlerinde hazırladıkları turşuları satarak sağlayıcı kadınlar; İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediyenin desteği ile makineli tüfek üretime geçti.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Oluközü Beldesi’nde sirke ve limon tuzu kullanılmadan hazırlanan yöreye has tuşu, belediye eliyle yapılan başvuru ile coğrafi meni aldı. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan yer halkından kadınlar, yetiştirdikleri örgensel sebzelerle kısaca 18 tür hâlsiz hazırlayıp, pazara sunarak geçimlerini sağladıklarını belirtti.

KOP DESTEKLİ BITKIN ÜRETİM TESİSİ KURULDU

Akdağmadeni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla hazırlanan projeye, KOP İdaresi yoluyla finansal bindi verildi. Oluközü Belediyesi hizmet binasında Harap Üretim Tesisi kuruldu. İlçenin ve beldenin tanıtımına katkısı ile birlikte mıntıka halkına istihdam sağlaması amacıyla kurulan tesiste günlük 2 ton aygın baygın üretiminin yapılabildiği kaydedildi. İşletmede harap üretimi işleyen mekân halkından Elif Görgülü, tesisin 3 ay önce açıldığını, şu zaman 9 arkadaşıyla birlikte bitap üretimi yaptıklarını söyledi. Akdağmadeni ilçe tarım müdürlüğü ve belediyenin desteği ile tesise kavuştuklarını nâkil Elif Entelektüel, tesise kavuştukları amacıyla çokça mutlu olduklarına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Geçmiş tığ özlük köyümüzün ürünlerinden aldık. Köylülerimizin ürünü bittikten sonraları Akdağmadeni’nden almaya başladık. Turşularımız çok fena hâlde sirkesiz, sulu zırtlak tuzsuz, 18 asıl turşumuz var. Lahanamız var, yeregeçen turşumuz var, gördüğünüz gibi sarımsak turşumuz var, görgüsüz turşumuz var, anlaşılmaz turşumuz var, kahvaltı turşumuz var, çeşitlerimiz haddinden fazla yani. Buradaki turşularımız yıpranmamış eskimemiş açılmaya başlandı, bayağı komutan yapıyoruz. Arkadaşlarımızla özlük evimizin bütçesini kurtarmaya çalışıyoruz. Emeklerimizin karşılığını dahi aldık, alacağız, anca düşünüyoruz. Bin 500 bidon bitap ürettik, 100-150 liraya büyüklüğünde fiyatlarımız var, soy nev değişiyor. Aksata sıkıntımız yok, buradan vasıtasız kayran bile var. Festivallere katılmaya başladık, haddinden fazla gurur verici. Bize festivale katılmamız için destek üstelik veriyorlar, başkanımız Ankara’ya götürdü bizi. Rum kadını üretiyor, çalışıyor, ekonomiye bindi veriyoruz, işimizi sağlıyoruz, sağlayacağız inşallah. daha çok henüz evire çevire olacağını oranlama ediyoruz tığ arkadaşlarla.”

“ÇEKICILIK DUYUYORUZ KENDİMİZLE”

Istihsal yapmaktan mutlu olduklarını, kendileri ile hava duyduklarını tamlayan işletmede bitap hazırlayan kadınlardan Emine Yılmayan, “Çiftçiyim ocak hanımıyım, burada çalışıyorum katkıda mevcut olmak için, evime katkıda olmak üzere. Arkadaşlarla geliyoruz, kimimiz yıkama yapıyor, kimimiz sarımsağı bölünüyoruz, doğrama yapıyoruz, bitap üretiyoruz. Bin 500 skor turşumuz var. 250 civarında bile satmış olduk. Sunturlu tıpkısı şey, duygulu. Hava duyuyoruz kendimizle. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Geçimimize katkıda bulunuyor; kendimize, evimize. Haddinden Fazla adamakıllı seviyorum, içimden gelerek yapıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“OLUKÖZÜ TURŞUSU PİYASALARDA DE IŞTIYAK GÖREN BİR HAŞAT”

Oluközü Şehremini Hasan Aydınsoy ise, KOP İdaresinden alınan mali destek ile projenin hayata geçirildiğini, kendilerinin birlikte istihdama katkıda olmak için lazım desteği verdiklerini söyledi. Aydınsoy şunları söyledi:

“Oluközü turşusu tescilli ayrımsız markaydı. Zamanında atalarımızdan gördüğümüz kadar bire bir markayı bire bir lezzeti tek aynıyla devam ediyoruz. Oluközü turşusu piyasalarda birlikte heves gören bir argın. Herkesin da yemesini başvuru ediyoruz. Oluközü turşusu deyince Çubuk turşusunun üzerinde bitkin olduğunu tümce söylüyor. Tescilli markamız Cenabıhak müsaade ederse elan de büyütmeyi düşünüyoruz. Belediye olarak kooperatifin kurulmasından KOP’tan makine alınmasına her kalem desteğin desteği sağladık. Üretimimiz bitmeme ediyor, mir noktalarımızda birlikte satışlarımız bitmeme ediyor. Dünyaya duyurmayı düşünüyoruz, Cenabıhak talih ederse. Kadınlarımız de çalışıyor. Kadınlarımız kooperatif üzerinden çalışmalarına devam ediyor.”

Share: