YÖKDİL sınavı ferda yapılacak

Sınav, 41 ilde 47 sınav merkezinde 10.15’te başlayacak. Sınavda adaylara 80 soru için 180 dakika süre verilecek. Adaylar, saat 10.00’dan sonradan sınav binalarına alınmayacak.

Sınavda adayların tercihine göre, İngilizcede bilgelik bilimleri, keyif bilimleri ile sosyal ulum alanlarında, Almanca, Arabi ve Frenkçe dillerinde takkadak sosyal bilimler alanında sorular yöneltilecek. 

Adaylar, imtihan salonuna ilişik sınava ilgilendiren Sınava Methal Belgeleri ve nüfus cüzdanı veya T.C. üzeri veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportları taharri edilerek alınacak.

Etiket kartını kaybeden, kafa koçanı olmayan yahut nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, ışık, sevimsiz ıstampa bulunmayanlar sınava akseptans edilmeyecek durumda olanlar amacıyla erte gözetleyici şahsiyet müdürlükleri bakım verecek.

Adaylar, imtihan günü bulutsuz tutulacak şahsiyet müdürlüklerinin adresine ve yalınlık oldukları saatlere ÖSYM‘nin internet sayfasından erişebilecek. 

SINAVDA KOVİD-19 ÖNLEMLERİ ALINACAK

ÖSYM, Kovid-19 salgınına alın sınav tedbirleri algı. Bu kapsamda, sınav binalarının teferruatlı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek.

Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara imtihan binası girişlerinde görevliler eliyle peçe ve dezenfektan dağıtılacak.

İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Imtihan görevlilerine dahi peçe ve dezenfektanla lateks ellik dağıtılacak. Adaylar ve görevliler öz peçe ve/yahut siperlikleri ile üstelik gelebilecek.

Kovid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları vasıtasıyla strateji edilecek. 

Meslek bahçelerindeki yığılmayı çelmek ve sosyal mesafeyi destek olmak üzere adaylar ve sınav görevlileri dışında on paralık kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve imtihan bitiminde binadan çıkışta, içtimai mesafenin korunması üzere imtihan görevlileri tarafından yönlendirilecek.

ADAYLAR VE SINAV GÖREVLİLERİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN AFFEDILMIŞ

ÖSYM marifetiyle yapılacak sınavlara katılacaklar ile bu kişilerin yanlarında kâin bire bir refakatçi ile imtihan görevlileri, sokağa ayazlık kısıtlamasından muaf olacak. Bu kapsamda adaylar, sınava giriş belgesini, imtihan görevlileri ise ilgilendiren sınava ilgilendiren görevlendirme belgelerini yanlarında bulundurmak aracılığıyla sınav binalarına muvasala sağlayabilecek.

Adayların ve refakatçi yakınlarının içtimai uzaklık kuralına uymaları, maske takmaları ve adaylara refakat edenlerin binaların önlerinde beklememeleri gerekiyor.

Sınav haset can cüzdanını kaybedenlere geçici hüviyet cüzdanı atfetmek üzere zahir tutulacak isim müdürlükleri bile ÖSYM’nin internet sitesinden duyuruldu.

Share: