Yılbaşı öncesi kuruyemişe mevrut zamlara karşın satışlar aktif

Bilecik’te yılbaşının elzem yiyeceklerinden olan kuruyemişin satışı mevrut zamlara rağmen hareketli.

Bilecik’te yılbaşına dar günler kala kuruyemiş tezgahlarında derya yaşanırken, yurttaş sabık seneye bakarak nerdeyse 2-3 katına çıkan fiyatlardan şikayet etti. Yılbaşı gecelerinin elzem eğlencesi olan atıştırmalık ve kuruyemişe bandaj artarken esnaf, vatandaşın sunu haddinden fazla karışık çerezi yeğleme ettiğini belirtti.

20 yıldır kuruyemişçilik işleyen İlhan Öztürk, yılbaşı öncesi tekmil hazırlıkların bitmiş olduğu, bir nice müşterisinin siparişlerini verdiğini anlatarak, “Kuruyemişlerimizi dışarıda kendimiz kavuruyoruz. Kamer çekirdeği, yayan çekirdeği, tuzlu fıstık, badem, kajularımızı ısıdam hamam müşterilerimize sunuyoruz. Hazırlıklarımızı bağlamak üzereyiz hemen acilen. Yani yılbaşına hazırız. Güzeşte seneye bakarak fiyatlarımız üreticinin maliyetlerinden dünya bağımlı 2-3 ceberut aşkın. Süt, basılmış ve tohumdan ortalık. Fakat benzeri takı var bu çıktı insanların yılsonunda en gergin olan çekirdekte olsa evine kuruyemiş görmek zorunda. Ama pahalı amma çakaralmaz tıpkısı şekilde insanlar yumruk de olsa alıyorlar. Tuzlu fıstık, karışık ve ay çekirdeği, bilgisiz çekirdeği, karışıklarda taleplerimiz korkulu. Bunların birlikte cips, kola onlarda gidiyor. 2023’ün oflaz olmasını temenni ederim” dedi.

“Bu çevre şartları altında bindirimli olmasına rağmen fiyatları akıllıca buldum”

Müşteri Azlık Boğa ise, “Yılbaşı alışverişi üzere geldim. Fiyatlar gayet akla yatkın. Bu meydan şartları altında bindirimli olmasına karşın fiyatları uygun buldum” dedi. – BİLECİK

Share: