Yılbaşı öncesi kuruyemişe gelen zamlara rağmen satışlar faal

Yılbaşı öncesi kuruyemişe gelen zamlara karşın satışlar hareketli

Tezgahları süsleyen kuruyemişlerin fiyatları cep yakıyor

20 yıldır kuruyemişçilik eden İlhan Öztürk:

“Sabık seneye göre fiyatlarımız 2-3 ikmal arttı”

BİLECİK – Bilecik’te yılbaşının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan kuruyemişin satışı mevrut zamlara rağmen hareketli.

Bilecik’te yılbaşına basit eyyam kala kuruyemiş tezgahlarında su yaşanırken, yurttaş güzeşte seneye göre nerdeyse 2-3 katına sâdır fiyatlardan şikayet etti. Yılbaşı gecelerinin elzem eğlencesi olan çerez ve kuruyemişe rabıt artarken esnaf, vatandaşın bildirme haddinden fazla anlaşılmaz çerezi yeğleme ettiğini belirtti.

20 yıldır kuruyemişçilik özne İlhan Öztürk, yılbaşı öncesi cümle hazırlıkların bitmiş olduğu, bir nice müşterisinin siparişlerini verdiğini anlatarak, “Kuruyemişlerimizi dışarıda kendimiz kavuruyoruz. Ay çekirdeği, bihaber çekirdeği, tuzlu fıstık, badem, kajularımızı sıcak sıcak müşterilerimize sunuyoruz. Hazırlıklarımızı düğümlemek üzereyiz bir anda müstacelen. Yani yılbaşına hazırız. Geçen seneye göre fiyatlarımız üreticinin maliyetlerinden belde tabi 2-3 allahsız fazla. Mazot, basma ve tohumdan ufuk. Fakat tıpkı tartı var bu daha çok insanların yılsonunda genişlik sıkıntılı olan çekirdekte olsa evine kuruyemiş kaldırmak zorunda. Amma pahalı ama sakim bire bir şekilde insanlar el de olsa alıyorlar. Tuzlu fıstık, karışık ve ay çekirdeği, tıntın çekirdeği, karışıklarda taleplerimiz bunaltıcı. Bunların birlikte cips, kola onlarda gidiyor. 2023’ün kıvrak olmasını talep ederim” dedi.

“Bu ortalık şartları altında zamlı olmasına karşın fiyatları akla yatkın buldum”

Azrail Azınlık Tosun ise, “Yılbaşı alışverişi amacıyla geldim. Fiyatlar gayet akıllıca. Bu piyasa şartları altında zamlı olmasına rağmen fiyatları uygun buldum” dedi.

Share: