Yılbaşı çiçeği yerine dahi bildik ‘kokina’ya şişman bağ

Yılbaşı çiçeği adına de bilinen ‘kokina’ya iri ilgi

Bu çiçek 1 sene kurumazsa alan kişinin karı sahibi olacağına inanıyorlar

Çiçekçi Zeynep Akkaş: “Bu çiçeğin evlere mutluluk, geçim getirdiğine inanılıyor”

BİLECİK Bilecik’te çiçekçilerde yılbaşı öncesi şekerli aynı patırtı yaşanırken, yılbaşı çiçeği olarak aşina ve kader getirdiğine inanılan ‘kokina’ sakil talep görüyor. Bu çiçek aynı yıl boyunca yaprakları ve kırmızı çiçekleri solmazsa alanın aile sahibi olacağına inanılıyor.

Bilecik’te çiçekçilerde yılbaşı öncesi tatlı tıpkısı telaş yaşanırken, yılbaşı çiçeği olarak aşina ve kader getirdiğine inanılan ‘kokina’ bitkisi korkulu irade görüyor. Bu çiçeğin son teşrin ayının ortalarında çıktığı anlatan çiçekçi Zeynep Akkaş, “Yılbaşı geldi, yaklaştı biliyorsunuz. Kokina satışlarımız arttı. Kokina adamakıllı bire bir çiçek, biraz dikenli, dokununca insanların canını yakıyor biraz, amma evlere mutluluk, yaşayış getirdiğine inanılıyor. Antrparantez 1 sene boyunca saklayabilenler olursa aile sahibi oluyorlar. Kokina gerçekte saf içre doğada yetişen aynı bitki. Üzerine apayrı bire bir meyvenin ürünleri olan al çiçeği bağlıyorlar. Iyicene tıpkısı görüntüsü oluyor. 1 sene boyunca evlerinde canlı kendisine saklayabiliyorlarsa insanlar eş sahibi olacaklarını düşünüyorlar. Yılbaşında haddinden fazla alınıyor, çokça talep oluyor kokinaya. Üste yani 1 aydır çok aşkın kokina bitkisi sattık diyebilirim. Evde vazoda, haftada tıpkı nöbet suyunu değiştirmek neredeyse birde altından biraz banal beribenzer keserek, hücrelerini canlandırmak adına keserek saklayabilirler.

“Kokinanın şansına inanıyorum”

Kokina çiçeği düz kamera Mahmur Çiçeği Akseki ise, “Kokinanın şansına inanıyorum. Yılbaşında hep herkese tavsiye ediyorum. 1 sene saklarsanız familya sahibi olabilirsiniz” dedi.

Share: