Yer Sarsıntısı iki kardeşi sessiz bıraktı

Kahramanmaraş merkezli depreme Adıyaman’daki evlerinde yakalanan özürlü 2 kardeşin sem cihazları enkazın altında kaldı.

Adıyaman’ın minval Müşkül Doğruca Mahallesindeki 2 eğik benzeri evin art katında hareketli 6 yabanlık Cesim ailesi, Kahramanmaraş merkezli depreme evlerinde yakalandı. Eşi Çiller Kocaman (28) ile alay malay çocukları Er (12), Yezda (11), Poyraz (9) ve Rüzgar’ı (2) olan Bülent Büyük (32) serencam anda dışarı çıkmayı başardı. İlk depremde hasar gören evleri, ikinci depremde yıkıldı.

İşitme cihazları enkazın altında kaldı

Son anda hariç çıkmayı başaran ailenin sem mânialı çocukları 11 yaşındaki Yezda ve 2 yaşındaki Rüzgar’ın sem cihazları içeride kaldı. Ocak, evde kısık hasar olduğu gerekçesiyle kalp girip cihazları alamadı. Elbistan merkezli depremde ise evleri tamamen yıkıldı.

Herkes bağırıyordu

Engelsiz Yaşam Parkına kurulan çadıra yerleşen ailenin rastgele iki çocuğu üstelik cihazları olmadığı üzere duyamıyor ve konuşamıyor. Henüz önceki Özel bire bir rehabilitasyon merkezine birlikte revan çocukların tekrar duyabilmesi amacıyla cihazlara ihtiyaçları olduğunu söyleyen ata Bülent Heybetli, “Sabah alın ses geldi. Uyandığımızda seçme vadi sallanıyordu. Eşim gelip bağırdı, hareket oluyor kalk dedi. Torunlar ayrıksı odada yatıyordu. Ufak çocukları alıp dışarı çıkarttıktan sonra dönüp diğerlerini aldık. Telaştan yere düştük. O anda sokakta cıvıl cıvıl vardı, nida sesleri vardı. Tığ kaçtıktan sonraları evimiz biraz çöktü. İkinci depremde tamamen çöktü” dedi.

Cihazlarını istiyorlar

Konuşabilmeleri amacıyla cihazlara gerekseme olduğunu söyleyen ata Bülent Şanlı, “Çocuklarımda işitme kaybı var, tıpkısı birlikte konuşamıyorlar. Biri 2 yaşında, başkası ise 11 yaşında. Şu anda parmaklarıyla cihazlarının nerede olduğunu işaret ediyorlar. Bağımlı o cihazların sebebiyle konuşuyorlardı. Cihazlar şu anada lüp içerisinde ve bulamadık. Çocukların ihtiyacını durdurmak zorundayız amma çadırların altında bu tahakküm, bu şerait altında yumruk ama cihazlarını soruyorlar, tığ da onlara belen diliyle anlatmaya çalışıyoruz. Çocukların duyabilmesi için o cihazlara ihtiyaçları var. Onlar olursa kaldıkları yerden devam ederler” diye konuştu. – ADIYAMAN

Share: