Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’den HDP’nin kapatılması davasına ilişkin izah

Vukuf: Ses Akyüz – Alıcı: Tansev Kara

Şiddet yılı değerlendirildi, HDP’ye mantinota davasına müteveccih kullanılmamış açıklama geldi. FETÖ‘nun geçerlilik kurumlarına güveni sarstığı kaydedildi.

“HDP AYNI EYLEMLERİNE BITMEME EDİYOR”

Yargıtay Başkanlığı 2021 yılı kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin toplantıda Millî Biçim ve Aydınlık gazetesinin dahi arasında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. PKK’nın yasal uzantısı HDP’nin kapatılması amacıyla iddianame hazırlayan Bekir Delimsirek, süreci değerlendirdi. Atmaca, iddianameye bu süreçte ilişik yapmayacaklarını belirtti:

– Bizim görevimiz iddianameyi tahsis etmek. Nekais olduğu belirtildi. Biz iddianameyi tekrar düzenleyip yeniden Esas Mahkemesi’ne sunduk. Yazılmış savunmamızı 20 çevrim ortamında yaptık. Deminden öğür yazılı savunmasını yapacak. Peşi Sıra tığ yavuklu defans için çağırma edileceğiz. HDP iddianamesine ilave yapmayacağız. Zira, tümen bulunduğu yerden ayrımlı tıpkı noktada değil. Bire Bir söylemlerine eylemlerine bitmeme ediyor.

“FETÖ HUKUKU SİLAH YERINE KULLANDI”

Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca birlikte Türkiye’deki adalet algısında dair değerlendirmeler yaptı. Akarca, adalete güven konusunda FETÖ’nün verdiği zararı paylaştı. Yargıtay Başkanı kaliteli hukukun oluşabilmesi için kıdem süreleri, hukuk fakülteleri ilkin tevessül etmek üzere yapılması gerekenleri anlattı:

– Yer iri sav, nitelikli bilgili, savcı, avukat yetiştirememek. Yeryüzü cesim sebeplerinden tıpkısı tanesi da tek elbette FETÖ’nün Türk yargısına verdiği kötülük var. Hukuku bire bir zırh kabil kullandılar. 14 bin hakim savcının kıdemi 5 yılın altında. Hukuk fakültelerinin fazlalığı ortada. Bilge ve savcı yardımcılığı müessesesi getirilmeli. Herkes iz içi eğitimden geçirilmeli. Örneğin, temyiz incelemesi da deneyime merbut. 12 almanak fariza sınırı süresi kaldırılmalıdır.

”AİHM’İN VERDİĞİ GELIŞIGÜZEL KARARI KUTSAYACAK DEĞİLİZ”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin AİHM Türkiye’deki domestik mahkemelerin verdiği kararlara karşı tutumu bile Yargıtay Başkanı’na soruldu.

Mehmet Fistül, ”AİHM’in verdiği değme karar doğrudur kadar bunu tartışacak halimiz yok. Bu aynı şekilde Yargıtay ve Kanunuesasi Mahkemesi üzere birlikte muteber. O kararın uygulama mercilerinin bunu hukuki çerçevede değerlendirip ona göre sonuçlandırması gerekiyor. Bu lüzumlu Yargıtay üzere olsun, ister Temel Mahkemesi amacıyla gerek AİHM üzere olsun, verdikleri seçme kararı kutsayacak değiliz, seçme kararı da “doğrudur, benimsiyoruz” anlamına gelmesin.” dedi.

Yargıtay Başkanı Fistül, ahbaplık alanında yıpranmamış tıpkı modeli hayata geçirmeyi planladıklarını birlikte söyledi. Kaplıca, yapay zeka tabanlı tıpkısı herkes üzerinden dublör ve edimsel kararların yaygınlaştırılacağını bu sayede adli kalitenin yükseleceğini belirtti.

Share: