YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkanı Yardımcısı Yazıcı’dan “başörtüsü” açıklaması Açıklaması

DÜRÜST Fırka Genel Komutan Yardımcısı Dirimsel Kalem Erbabı, başörtüsü tartışmalarına değinerek Topluluk İttifakı yerine bu konuyu üstelik kapsayacak şekilde Meclise öneri sunacaklarını bildirdi.

Yazar, Rize Ticaret Borsası’nı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin evvelce adalet ve hürriyet alanında genişlik çok konuştuğu konulardan birinin başörtüsü sorunu olduğunu hatırlattı.

Uygulama alanlarında haddinden fazla dinsiz ve herif vicdanının kabul etmeyeceği, hukukta izahı olmayan uygulamalara şahit olduklarına değinen Edip, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti yerine, bu sorunu oldukça Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anlatım ettiği kabilinden sert durarak, dikleşmeden, kararlı tıpkı biçimde sürdürdüğümüz yaklaşımla Türkiye gündeminden çıkardık. Henüz esbak uygulamalarda, sorun olarak halkoyu gündemine girdiği süreçlerde yapılan uygulamalarda bile başörtüsü ile ilişkin işlemleri doğru gösterecek kanuncu düzeyde norm anlamında tek düzenleme namevcut. Kanunda, Anayasa’da namevcut. Ara Sıra yönetmeliklerle bu hak kullanımı tutulmuş, hukuk dışı. Bu türe kullanımını fiilen yasaklayan bu durumu ortadan kaldırınca ülkü çözüldü amma nagehan mugayeret partisinin sayın genel başkanı gündeme taşıdı.”

Yazıcı, başörtüsü meselesinin ihtilaf partisince kontra yerden gündeme getirildiğini söyleyerek “Anayasa anlamında varsanız, ‘Bu anlamda benzeri aranjman ihtiyacı namevcut, sevgili çözgün ama sav olabilir.’ diye niteleyerek tıpkı kanuni düzenleme öneriyorsanız, düzenleme yapılacaksa illa bunun akla yatkın yapılacağı bulunak yeri Kanunuesasi’dır zira bu aynı haktır. Başını görmek, vatandaşın akide gereği arz elbette hakkıdır, adalet ve özgürlük kataloğunda Kanunuesasi’bile yer almalıdır. O antlaşma tığ üstelik Anayasa teklifi getiriyoruz. Var mısınız? Buyurun, hodri meydan diyoruz. İnşallah bu teklifi da Halk İttifakı’nın ortağıyla Meclise sunacağız. O devir ihtilaf partisi ve yandaşlarının nasıl davranacağını göreceğiz. Esas turnusol bu olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Teklifin çabucacık hazırlandığını belirten Yazar, “Çerçevesi çizilmemiş. İyi niyetle yapılmayan amal banko fire peki. O eksikliği birlikte tığ gördük. Kanunuesasi teklifi ile bu konuyu kapsayacak biçimde teklifimizi Meclise sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Kalem, ÇAYKUR çalışanlarının kadroya geçme konusundaki çalışmalar ile ilişkin yetkili bakanlığın süreci yürüttüğünü anlatarak kendisinin bile ilgilendiren Bakan’la süreci görüştüğünü sözlerine ekledi.

Dirimsel Yazar henüz bilahare çeşitli gurur ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ile basına sınırlı güruh yaptı.

Share: