Yabani depolamanın durdurulduğu alanlar, bozuk haline dönüyor

RİZE’nin Ardeşen ilçesinde, yabani depolama yöntemleri muteber ancak 4 yıl geçmiş tiran atılan kaldırılmış tesislerinin devreye alınması ile çöp dökülmesi durdurulan Fırtına Vadisi’ndeki 12 bin metrekarelik vadi, sosyal donatı alanına dönüştürülüyor. Proje ile temizlenecek düzlük, çöp kokusundan arındırılacak.

Doğu Karadeniz’de benzeri ahit cellat atıkların kesintili giderilmiş edilmesi ve alay malay vahşi depolama yöntemlerinin uygulanması ile pislik oluşan ancak 4 yıl geçmiş acımasız atılmış giderilmiş tesislerinin devreye alınmasıyla yararsız dökülmesi durdurulan yer, öz ve sefer kenarları, çarkıt haline dönüştürülüyor. Acun Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) korunması müstelzim 200 ekolojik vadi ortada gösterilen, Rize’nin Ardeşen ilçesi Sıkıntı Vadisi’nde ayrımsız dönüş gübür depolanan 12 bin metrekarelik alana reviş, dinlenme, spor tesisleri ile park ve sosyal tesisler yapılacak. Uray marifetiyle ihalesi yapılan projenin tamamlanması ile temizlenecek düzlük, çöp kokusundan arındırılacak.

‘TEMİZ ÇEKICILIK TENEFFÜS ETMEK HAKKIMIZ’Yararsız alanının yanındaki sitede oturan Şengül Köseoğlu, “Hele ısıdam havalarda biberli araz gelmeye bitmeme ediyor. Sivrisineklerden boşanmak amacıyla pencerelere sineklik taktırdık. Sendrom az çok ben burada çok kalamıyorum apayrı mahalledeki evime gidiyorum. Belediyenin yararsız döküm yerini toplumsal alana dönüştürmesi ile bahtiyar olacağız. Bizim da bozulmamış albeni teneffüs etmek hakkımız” diyerek konuştu. Muhammet Altıparmak de “Sıcak havalarda kokudan ortalık camları açamıyoruz, sıcaktan uyuyamıyoruz. Gökçe Yazın kokudan periferi çocukları sitenin bahçesine bile çıkaramıyoruz. İnşallah içtimai organizasyon projesi hayata geçer akçe, tığ bile bu sıkıntıdan kurtuluruz” dedi.

Ramiz İslamoğlu ise “Gübür alanı ilkin sitenin yakınlarıydı, daha üst taşındı ancak bibi daha kokudan burada oturamıyoruz. Orada ayrımsız kepçe çalıştığında 5-6 dönem karine buralardan çıkmıyor. Burada bire bir düzenleme yapılmaya başlandı, dere boyunca park alanı oluşturuluyor. İnşallah buralar çokça domuzuna olacak” diyerek konuştu.

Share: