Y kuşağı sigorta ürünlerinden neler bekliyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Nowly isimli sigorta şirketi, ürünlerini geliştirirken Y kuşağının sigorta ihtiyaçlarını ayn uğrunda bulunduruyor. Nowly CEO’akarsu Martha Turner Osborne sigorta hizmetlerinin hitap etmediği bu nüfus bilimsel gruba erişmenin öneminden bahsetti. Osborne, sigorta satın almaya müteveccih bariyerlerin, sürecin detaylı ve fiyatlı olmasından kaynaklandığını söyledi. Açıklamasında, “bu bariyerlerin üstesinden gelebilmek amacıyla dijital tıpkısı ayraç oluşturduk, bu şekilde Y kuşağı dakikalar içinde sigorta hizmetlerine erişebilir” ifadelerini kullandı.

Devamında, “bütün deneyimi son kullanıcıya göre sadeleştirdik” açıklamasında bulundu. Insurance Business’ın haberine bakarak fijitalleşme kilit önem taşısa üstelik, Nowly platformda düz kayran lisans sahibi acentelerle yüz yüze görüşme imkanı birlikte tanıyor. Bu şekilde sigorta alanında bakir olan kullanıcılar, mecmu müracaat sürecinde ihtiyaç duydukları desteğe ulaşabiliyor. Osborne, “bu dijital tıpkısı birikim olsa de tıpkısı uzmanla dahi görüşebiliyorsunuz” dedi.

Devamında, “eğer bire bir kullanıcı mecmu süreci biricik başına temizlemek istemiyorsa, risk profillerine göre ihtiyaç duyabileceği ürünleri dahi bildiriyoruz” ifadesini kullandı. Y kuşağı yararlanma kolaylığı ve aceleci referans istiyor. Osborne, “oluşmuş algıların üstesinden gelmeye çalıştık ve ürünlerimizi buna göre tasarladık” dedi. Şeriklik ayrımsız zamanda fitness salonları ya birlikte yoga atölyelerinde tenzilat kabilinden yan menafi bile sunuyor. Bunlar yaşam güvencesi satın kayran müşterilere sunuluyor.

Osborne, “Y kuşağının topluma manalı benzeri faydası olan şirketlerle çalışmak istediğini da gördük” dedi. Y kuşağı kullanma kolaylığını ve seçeneklerin çok olmasını sevdiği büyüklüğünde benzersizliği dahi tercih ediyor. Bu nüfus bilimsel grupta sigorta açığını çalışkan namına mantinota çabası çokça katmanlı tıpkısı süreç. Bu nedenle misilsiz seçenekler, düşük maliyet bile önem kazanıyor. Osborne, “Y kuşağı bireylerin hayat tarzlarına basit dahil olabilecek benzeri yayın seçmek majör” dedi.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Y kuşağı bireylerin büyük benzeri bölümü tahsil kredisi borçlarıyla ve pahalı emlak piyasasıyla karşı karşıya. Bu jenerasyon amacıyla birikimler genişlik nazik öncelikler ortada. Sektörün Y kuşağının dayanabilen avlu koşullarını da ayn önünde bulundurması ve ürünlerini buna göre geliştirmesi gerekiyor. Osborne, “tüvana kuşakları mali kari muharrirlik üstüne eğitmek az çok büyük” dedi.

Kripto platformu lacerem Ukrayna savaşının parçası oldu?

 

Kovid bitti uğraş başladı: Turizm sektörünü hangi bekliyor?

 

Deutsche’mağara killt Rusya birimi uçurumun kıyısında

 

Share: