Vekil Yanık: “2050 yılında seçme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor”

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Yanık, Türkiye’de 2021 yılı sonu itibarıyla 65 gözyaşı ve beden erkek oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Erkek projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye sınırlanmış kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde yetenek ve feyiz artışını gerektiriyor” dedi.

Bakan Yoğunluk Kederli, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan eşkal Mezitli ilçesindeki Mersin Gündüzlü Hizmet ve Etkili Yaşam Merkezi’nin küşat törenine katıldı. Nazır Kederli törende yaptığı konuşmada, yekpare dünyada zat yapısının değiş gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, dirim süresinin uzadığını kaydetti. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşlanma hızının bundan sonra arttığını vurgulayan Bakan Acılı, nedeniyle nüfusun yaşlanmasına yönelik oylumlu tıpkısı ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında herhangi bir 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve cisim olacağı öngörülüyor”

Türkiye’birlikte 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve üst erkek oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını kaydeden Icra Vekili Kederli, “Bire Bir başka deyişle gelişigüzel 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üzerinde demektir. Özlük projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda rastgele 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve beden olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye sadık kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, bakım hizmetlerinde sığa ve çoğalma artışını gerektiriyor. Toplumsal bakım ağlarımızı etken ve fonksiyonel benzeri şekilde tahvil zorunluluğu kaçınılmaz tıpkısı hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına seçme ahit aileyi alıyoruz”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına, toplumsal hizmetler alanında birçok özgün bakım modeliyle başarı oranı faziletkâr tıpkısı süreç yürüttüklerini dile getiren Icra Vekili Izdıraplı, “Kül faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik bütüncül ayrımsız siyasa oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza müteveccih verdiğimiz hizmetlerde bizim asıl yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları içtimai çevrede, deli dolu ve dosdoğru bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına rastgele ant aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda izlem belirliyor, toplumsal bakım uygulamalarımızı bu anlayışla geliştiriyor ve sunuyoruz. Bünye bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız amacıyla tafsilatlı süreli hizmet hizmeti, kendi evinde yaşamını sürmek isteyenler için evde hizmet, yatısız bakım hizmeti ve esenlik hizmeti desteği kadar türlü hizmetler veriyoruz. Toplumun rastgele bireyi üzere yaşlılarımızın üstelik bireysel akıntı alanını genişletmek için çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Deli Dolu ve zinde ihtiyarlama bakışını destekleyecek etraflı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akla yatkın hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini çok özürlü ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Tüm hizmetlerde aileyi ve aile birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Icra Vekili Izdıraplı, bunun hangi söylemek ve lacerem uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu şekilde yanıt yöneltmek istiyorum. Yavru, eş, mânialı, nemli yahut sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini çok mânialı ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Aynı başka hizmetimiz ise yaşlı destek programlarıdır. Özlük arı bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, toplumsal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz onların günce hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Fakat gâh durumlarda aile birlikte hizmet yöneltmek cins olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi bünye bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, buğulu hizmet ve iyileştirme merkezlerimiz ve buğulu yaşam evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Bugün itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Buğulu Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaklaşık 27 bini fazla büyüğümüze hizmet veriyoruz. Ayrımsız üstelik bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz gibi aile ve yapılış bakımı arasında geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet alan vatandaşlarımıza hem üstelik ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza merbut gündüzlü merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Yatısız Bakım ve Çalışkan Yaşam Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK aracılığıyla 2021 yılında gerçekleştirilen ‘yaşam memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına göre, yaşlıların yüzde 64’ünün arz heybetli bahtiyarlık kaynaklarının aileleri olduğunu anlatım ettiklerini belirten Vekil Yanık, “Gine yapılan tetkikat gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda süregelmek istiyor. Dolayısıyla kurum bakımının birlikte ruz bakım hizmetlerini birlikte benzeri bir kendisine haddinden fazla eke buluyoruz. Evde serbest dallı güllü veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren dosdoğru yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Özlük imkanları ile karşılamakta yüklülük çektikleri konularda onlara havari namına günce hayat faaliyetlerine bindi sunuyoruz. Büyüklerimizin içtimai ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini bırakmak ve yekpare bunlarla birlikte, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarımıza tarih hizmet hizmeti sunmak amacıyla ‘Gündüzlü Bakım ve Çalışkan Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu benzer ile anadan görme sülale yapısının korunmasına iri bire bir destek sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte içtimai hayata etkin katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz dosdoğru olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin dahi istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal hizmet ortada güreşçi köprüsü görevi gören sıra merkezleri ve hizmetlerini, nitelikli ve kombinasyon bir şekilde sürdürülebilir kılmaya özellikle dikkat gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 gün hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza canlı yerine tarih hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha tayyareci Gündüzlü Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen değişik projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini belirten Nazır Acılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Müzaheret Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Esirgeme ve Uluslararası Koruma Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile çocuk, kadın, özürlü ve buğulanmış erat ilkin gelmek için hem Türk vatandaşlarına hem de arızi ve arsıulusal siper altındaki bireylere müteveccih apotr ve inhibütör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin Ağacı, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’de vatandaşlarımıza ve geçici dulda altındaki bireylere hizmet veren 6 nüsha uçucu Nehari Bakım ve Hareketli Hayat Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük bakım hizmetleri, müzakere, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Sazak’üstelik hele mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla iyice hizmetlere kurgu olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Bakım ve Etken Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine akla yatkın hizmetleri birinci sınıf ve ücretsiz yerine sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Bakım ve Canlı Yaşam Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir anne bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, murat grubun erişilebilirliğini ve fiziksel ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Nazır Üzüntülü, “Merkezlerde yer alan bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek ayrımsız ortam sağlamayı hedefliyoruz. Sair taraftan, nemli bireylerin içtimai, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, sergi, eylem kabil etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında antrparantez, yaşlılarımızın birinci sınıf içtimai hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, yemeden içmeden günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını da koskocaman buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Hizmet ve Faal Yaşam Merkezi’nin geçmiş örneğini Sazak’birlikte açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler deneyimli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, etkin, üreten benzeri Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Acılı, Mersin’da Bakanlığa sınırlanmış 3 huzurevinde 188 vatandaşa bakım hizmeti verildiğini ifade ederek, “Gine Bakanlığımıza vabeste 1 Bakım ve Iyileştirme Merkezimizde 103 sakat vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde bir zamanda sıra bakım hizmeti bile vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız vasıtasıyla sağlanan 9 Hususi Bakım ve Iyileştirme Merkezinden ise 796 özürlü vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Antrparantez Sazak’üstelik 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Valisi Şanlı Hamza Pehlivan birlikte yaptığı konuşmada, bu nev kurumların devletin, sunu çok müfit yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi. Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, konuşmaların arkası sıra açılışını yapılan Mersin Gündüzlü Hizmet ve Çalışkan Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım düz yaşlılarla benzeri araya geldi, atölye çalışmalarını izledi. – MERSİN

Share: