Vekil Kirişci: 11 ilimize 5 milyar teklik bindi sağlıyoruz (2)

‘ŞAP HASTALIĞI GÜNDEMİMİZDE’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hareket bölgesindeki ziyaretleri kapsamında Kilis Ticaret Odasında Sivil Sosyete Kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar ile bire bir araya geldi. Burada mütekellim Icra Vekili Birim Kirişci, şap hastalığının gündemlerinde olduğunu ve bununla ait üretilen aşıların ise büyükbaşlarda kullanılacağını söyledi.

Kirişci, “Şap hastalığıyla ait Irak’ta âraz ortaya çıkınca bu konuda Avrupa Birliği’nin fili efem diye adlandırdığı bire bir birimi bu çerçevede tıpkısı eş güdüm çalışmasını başlatıyor ve bu koordinasyon çalışması sonunda Türkiye’bile da bu hastalığın endişesi oluşuyor. Buradan hareketlerde bizim şap enstitümüz Ankara’da bu hastalıkla ait tetkikat başlatıyor ve bu çerçevede yürüdüğümüz icraat noktasında bizim sat iki adına serotipi benzeri çor olduğu bununla ilgilendiren ilerleyici süreçte konu büyümeden zaruri tedbirleri almamız konusunda vekâlet yerine çalışmamız gündeme mevrut oldu. Elbette burada mehabetli olan bu hastalığa cebin muktezi aşının memen bir anda üretilmesiydi, bu aşı üretimi çalışmalar şu anda doğru durumda bu akşam itibariyle birlikte bu hastalığın erodike edilmesi adına bu şişman başlarda olan hastalık ilkah faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla bu aşılar çıkma olacak. Tabii kim Türkiye ayrımsız taraftan Avrupa birliğiyle Avrupa’nı kendi birimleriyle hayvan sağlığıyla ilişik birimler noktasında, daima temas halinde bu çerçevede 8 Mart günü, doğrudan bilgilenmiş durumda bunun gereği olan aşılar üretildi. Aşılar büyükbaşlarda kullanılacak bununla dahi çor kontrol edilecek” dedi.’İLK GÜNDE YAŞADIKLARIMIZI GERİDE BIRAKTIK’Nazır Kirişci, hareket bölgesinde yaraların sarıldığını belirterek, yapılan zirai desteklerden bahsetti. Vekil Kirişci, depremin geçmiş gününde yaşananların geride kaldığını anlatarak şöyle dedi:

“Nezaret adına başlangıçta 5 bin araç 15 bin personelimizle vatandaşımızın lahzada yanı başında olmanın gayreti içerisinde olduk. Yaraları koparmak Cumhurbaşkanımız öncülüğünde devletimizin bir numara vazifesi oldu. Depremin üzerinden 32 bölüm geçti. Hamdolsun, önceki günde yaşadıklarımızı, bugün geride bırakmış durumdayız. 13 milyar 832 milyon TL’lik destek ödemeleri çiftçilerin namına geçti. Bunun 3,4 bilyon lirası 11 ilimize ilgili. Kilis’te ilgili 65 milyon lira ödeme üstelik Kilisli çiftçilerimizin namına geçmiş oldu. 11 ilimiz için hayvancılarımızın hayvanlarını yemlemede benzeri sıkıntısı olmasın diye 1,5 milyar lira birlikte aynı destekleme henüz gündeme getirdik. 11 ile dağıtılan 3.4 bilyon teklik destek, değirmi rakamla 5 bilyon liraya çıkacak oldu.”

Olmuş ÇELEBİOĞLU/ KİLİS,

Share: