Vekil Hava: Toplumsal konut projelerinin artmasıyla icar ve basamak fiyatları düşüyor

“2023’e Akıllıcasına Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin cemi şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; eşkâl ve 17 ilçede bunaltıcı tıpkı katılımla gerçekleştirildi. Bakan Çekicilik toplantıda Samsun’dahi 4 bin 400 konutluk toplumsal hane projesine şu anne kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Mümasil zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden cümle vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini ifade fail Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Alım, “Tığ cemi afetlerde vatandaşımızın yanında olduk. Parçalanmamış ilgililer afet alanına bir anda giderek vatandaşın yarasını sardık. Bir taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası amacıyla bire bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’de coşkunluk artık 3. gün evlerin inşası üzere çalışmaları başlattık.

Yaşanan tüm afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan sel sonrası dükkanları teslim ettik. Bozkurt, Abana kabil ilçelerde hane inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’dahi, Kastamonu’birlikte, Antalya’üstelik, Muğla’üstelik yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, konfirmasyon edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini teslim ettik” dedi.

“IÇTIMAI HANE PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN TÜVANA BAŞVURU YAPTI”

Gençlerin Toplumsal Basamak Projesi’ne ilgisinden bahseden Nazır Garaz Kurum, “Projeyle ilişkin anlaşılmaz bire bir şey bulunmayan, kargaşa olmadığını da yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler nasıl takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mail referans yaparak yer net cevabı vermiştir. Nedeniyle burada benzeri tereddüt yok. Biz toplumun eksiksiz kesimlerine ve dirimlik gruplarına yönelik bir proje açıkladık. Benzeri kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle bile çalışsa, eve giren yegâne dirimlik minimal ecir bile olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu cirim hiçbir şekilde değişmeyecek. Nedeniyle bu gelir gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının artım oranına bakarak çoğalma yapılacak. Fakat geçen yıl memurlarımıza yüzdelik 80’e yakın bindirim yaptık ancak verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 zam yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ her ahit milletimizin birlikte olduk. Bu projedeki meram elhak sosyal oran anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Filhakika milletimiz üstelik nazik tıpkısı hazzetme gösterdi” diyerek konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile basamak ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Bakan Çekicilik, “Icar ve göz fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar bittabi düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle biz bu manada da ihtiyaçlara göre hareket ettik, etmeye da bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu. Toplumsal Göz Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere kuşkusuz başlayacağı sorusuna da cevap veren Amaç Hava, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilgili iyicene bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’üstelik Atakum ve Canik’teki sosyal konutlarla ilişik kesim yapılmadı. Zira arazideki problemlerden ufuk. Onlar Facia Mahallesi’ndeki konutları alacak. Konutlardan 2 ay bilahare, 3 kamer sonraları bitenler var. Adım hamle bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde anlaşma yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine cereyan ettik.”Share: