Vekil Hava: 1 milyon 760 bin binada tetkik yapıldı

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Alım, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar belirleme çalışmalarının yapıldığını anlatım ederek, “Hasar tespit çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin bağımsız milletvekili bölümden oluşan hasar tayin çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 hür bölümden oluşan 279 bin binanın pimpirik, müstacel yıkılacak vahim hasarlı ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller ortada meydan düzlük Diyarbakır’a mevrut Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gurur, kentte kâin Türe Bakanı Bekir Bozdağ ile Asayiş ve Acil Vaziyetler Eş Güdüm Merkezi’nde (GAMER) istimara toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantının arkası sıra evvel açıklamayı işleyen Nazır Bozdağ, toplantıda mehabetli kararların alındığını rapor ederek, “Bugün Sayın Bakanımız Kasıt Gelgel ile alay malay Diyarbakır’birlikte şu anne büyüklüğünde yapılan çalışmaları inceledik. Acil yıkılması, gösterişli ve ölçülü hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ilişik Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz yoluyla da değerlendirildi. Eke kararlar bile burada alındı. Hem depremin yaşandığı ayrıksı yerlerde hem üstelik Diyarbakır’ımız de Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstenme ettiği üzere vatandaşlarımızın, hayat şartları elan ongun olan ve depreme mukavim konutlar oluşturmada nazik tıpkı seferberliği Bakanlığımız ve ilişkin birimler eliyle, yürütüldüğünü Diyarbakır’dahi üstelik tıpkısı kez henüz şahit olduk. Depremden süratle sonradan 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu büyük aynı başarıdır. Bu süreç içerisinde birlikte kalan konutları hızlıca doğrulama edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I BILCÜMLE BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin yeniden ayağa kaldırılacağını tabir ederek, “Buradaki toplantıda haddinden fazla balaban istişareleri hep alay malay yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla gelişigüzel 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Bütün alay malay yaraları eksiltmek için ayrımsız savaşım ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız hemen kendisi değil hareket gören ayrıksı illerimizi da düşündü. Oralara da arkalama ellerini uzattı. Buraya gelen yardımların ve ekipleri oraya göndererek arkalama elini koymak amacıyla iri benzeri savaşım verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’birlikte kontrol-istirdat çalışmaları tamamlandı. Eğreti keçe kentler kuruldu. Konteyner kentin ast çatı çalışmaları tamamlanıyor. Hasar tespit çalışmaları bile eş anlı kendisine yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı hep alay malay baştan ayağa kaldıracağız. Tıpkı gayrı 10 ilimizde olduğu gibi mihman konutlara ilgilendiren üstelik yapılması gereken birlik çalışmaları depremin önceki anından nasıl seferber olduysa ayrımsız tatlılıkla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını kaydeden Nazır Alım, “Hasar tespit çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin bağımsız milletvekili bölümden oluşan hasar belirleme çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 hür bölümden oluşan 279 bin binanın perişan, müstacel yıkılacak gösterişli hasarlı ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 6 bin 652 binanın pimpirik, acil yıkılacak, kısık ve ılımlı hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Farklı illerimizde de hasar tespit çalışmaların yüzdelik 90’nını tamamladık. Önümüzdeki biraz dönüş içerisinde hasar tayin çalışmalarımızı tamamlayıp süreci uyanık olacağız. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri facia bölük seferberliğini bile Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı adına yürütüyor olacağız” diye niteleyerek konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’üstelik 21 bin konutun yapımının planlandığını belirten Bakan Kurum, şöyle konuştu:

“Az bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda imal sürecini başlattık. Diyarbakır’bile 18 bin hane ve 3 bin karye konutu girmek için toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri müşavere ettik. Eksper ekipler TOKİ ile birlikte ayrımsız master plan çerçevesi içinde Diyarbakır’ın ekin ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş zamanlı namına yürüyecek bu proses. Diyarbakır’de şehrin geleceğine ait bütün esnaf üzere bakir sanayi sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların restorasyon süreci kaldığı yerden bitmeme edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar uymazlık gören hangi var ise aslına akıllıca bire bir şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’de yaptığımız ihata ile kötülük gören kamu alanları bire bir konsept ile ayağa kaldıracağız.”

Share: