Vekil Hava: 1 milyon 760 bin binada inceleme yapıldı

KASABA, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını anlatım ederek, “Hasar belirleme çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin hür bölümden oluşan hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik işlenmiş durumda. İçerisinde 820 bin 302 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 279 bin binanın pimpirik, ivedili yıkılacak okkalı hasarlı ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller beyninde saha kayran Diyarbakır’a gelen Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, kentte bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Düzenlilik ve Evgin Olaylar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) yorum toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantının peşi sıra önceki açıklamayı eden Vekil Bozdağ, toplantıda balaban kararların alındığını rapor ederek, “Bugün Sayın Bakanımız Misyon Gurur ile birlikte Diyarbakır’birlikte şu temel kadar yapılan çalışmaları inceledik. Ivedi yıkılması, korkulu ve orta hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ait Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz tarafından birlikte değerlendirildi. Balaban kararlar bile burada makbuz. Hem depremin yaşandığı ayrıksı yerlerde hem de Diyarbakır’ımız dahi Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstlenme ettiği için vatandaşlarımızın, hayat şartları daha ferah olan ve depreme mukavim konutlar oluşturmada balaban tıpkısı seferberliği Bakanlığımız ve ilişik birimler tarafından, yürütüldüğünü Diyarbakır’de üstelik bire bir misil daha tanık olduk. Depremden hemencecik bilahare 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu nazik aynı başarıdır. Bu proses içerisinde üstelik mütezayit konutları hızlıca konfirmasyon edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I HEP BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin yeniden ayağa kaldırılacağını anlatım ederek, “Buradaki toplantıda çok kocaman istişareleri bütün gelişigüzel yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla gelişigüzel 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Hep gelişigüzel yaraları sarmak amacıyla bire bir savaşım ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız yemeden içmeden kendisi değil deprem gören başka illerimizi dahi düşündü. Oralara üstelik yardım ellerini uzattı. Buraya mevrut yardımların ve ekipleri oraya göndererek arkalama elini çekmek amacıyla balaban bire bir uğraş verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’bile arama-kurtarma çalışmaları tamamlandı. Geçici çerge kentler kuruldu. Taşımalık kentin alt yapı çalışmaları tamamlanıyor. Hasar belirleme çalışmaları da senkronik olarak yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı hep birlikte yeniden ayağa kaldıracağız. Ayrımsız diğer 10 ilimizde olduğu kabilinden sürekli konutlara ilgilendiren birlikte yapılması müstelzim tam çalışmaları depremin evvel anından elbette seferber olduysa bire bir tatlılıkla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda akım edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını kaydeden Icra Vekili Gelgel, “Hasar tayin çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin hür bölümden oluşan hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 279 bin binanın perişan, müstacel yıkılacak kırıcı hasarlı ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 mutlak bölümden oluşan 6 bin 652 binanın viran, ivedili yıkılacak, ciddi ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Sair illerimizde dahi hasar tespit çalışmaların yüzde 90’nını tamamladık. Önümüzdeki biraz aktarılma içerisinde hasar belirleme çalışmalarımızı tamamlayıp süreci cingöz olacağız. Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman kıran konut seferberliğini dahi Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı namına yürütüyor olacağız” diye niteleyerek konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’dahi 21 bin konutun yapımının planlandığını belirten Vekil Hava, şöyle konuştu:

“Güçlükle bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda imal sürecini başlattık. Diyarbakır’dahi 18 bin konut ve 3 bin karye konutu tutmak üzere toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri müşavere ettik. Uzman ekipler TOKİ ile alay malay ayrımsız master çekim çerçevesi süresince Diyarbakır’ın ekin ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş zamanlı kendisine yürüyecek bu proses. Diyarbakır’de şehrin geleceğine ait umum esnaf üzere yeni sanayi sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların yenileme süreci kaldığı yerden devam edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar kötülük gören ne var ise aslına akıllıca bire bir şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’da yaptığımız anlayış ile engel gören mecmu alanları benzeri mezhep ile ayağa kaldıracağız.”

Share: