Vekil Gelgel, Beykoz Kentsel Transformasyon Projesi Esas Atma Töreni’nde konuştu

Yer, Şehircilik ve İlkim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, “Bütçelerinde beniz binlerce konutu dönüştüreceklerini söyleyip sahada şu anne büyüklüğünde 500 bölük dönüştürdüler. Reklama, algıya milyarlarca liralık harcayıp maalesef sarsıntı dönüşümüne, kentsel dönüşüme tek bütçe ayırmıyorlar.” dedi.

Beykoz Tokatköy Mahallesi Kentsel Transformasyon Projesi Ana Atma Töreni’nde konuşan Gurur, İzmir’bile meydana gelen depremden etkilenenlere “önceki olsun” temennisinde bulunarak, ekiplerin depremin geçmiş anından itibaren sahada vatandaşların yanı sıra olduğunu söyledi.

Son 20 yılda kasaba ve kentçilik alanında 100 milyar lirayı aşkın yatırımlar yaptıklarını anlatan Gurur, sahada devam eden 20 bilyon teklik yatırımın dahi sürdüğünü dile getirdi.

Alım, İstanbul’bile 2012 yılından bu yana 300 bini aşkın konutun dönüşümünü tamamladıklarını, Beykoz’üstelik temeli atılan projenin ise 2 sene zarfında adalet sahiplerine teyit edileceğini bildirdi.

“İşte zaman Beykoz’umuzda Tokatköy Mahallemizde sizlerle alay malay 776 yıpranmamış yuvamızın ve 47 dükkanımızın temellerini atmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Gelgel, şöyle bitmeme etti:

“Buradaki vatandaşlarımızın görüşlerini, umu rızalarını aldık. Anında projelerimizi hazırladık. Arkası Sıra hızlıca harekete geçerek konutlarımızın yapımına başlıyoruz. Elbette bu süreçte vatandaşlarımıza, değme kıygınlık yaşamamaları amacıyla icar yardımlarımızı yapıyoruz. Kortej verdiğimiz kadar kamu basamak ve dükkanlarımızı inşallah 2 yıl içerisinde tamamlayarak siz değerli hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz.

Beykozlu kardeşlerimizin bizden bayındırlık ve sahiplik sorunlarına ilişkin talepleri vardı. Çavuşbaşı, Görele, Çengeldere, Fatih, Güç Düz, Baklacı, Kom ve Gümüşsuyu ile İncirköy mahallelerinin imar planlarını onayladık. Buradan tıpkı beşaret yüklemek istiyorum. Bakanlığımızın izin alanlarındaki bölgelerde mamure planlarının yüzdelik 95’ini yıl sonuna büyüklüğünde tamamlayacağız. İnşallah genişlik gelişmemiş sürede Beykoz’birlikte imar problemini tamamen çözeceğiz.”

“İstanbul’a 47 millet bahçesi kazandıracağız”

Beykoz’bile İstanbullular için çevreci tıpkı yaşan alanı oluşturacaklarına dikkati calip Çalım, şu bilgileri verdi:

“Deminden buradan takkadak Beykoz’u değil İstanbul’u ait aynı müjdeyi benimsemek istiyorum. Beykoz Belediyemizle Yenimahalle’bile çalışmasına başladığımız, İstanbul’umuza ve Beykoz’umuza doğa ile iç içe olacağımız, yürüyüş ve çiftteker yolları mevcut ekolojik spor ormanı kazandıracağız. Yeşilin her tonunun saha aldığı kayran uluslararası turnuvalara aile sahipliği yapacak. 10 kilometresi tamamlanan ve 20 kilometreye ulaşacak çiftteker parkurları, yürüyüş yolları ve mütenevvi spor alanlarının düz aldığı bire bir tesisi hep birlikte İstanbul’umuza ödül edeceğiz. Bura rate atığın uygulandığı, zaman enerji sistemiyle öz enerjisini üreten huy dostu sistemlerin bulunduğu bire bir dirim alanı yerine Türkiye’dahi ilk olacak.”

Vekil Çalım, toplumsal bölük projesi kapsamında “İlk Evim” kampanyasına şu asıl büyüklüğünde 5 milyon 135 bin uygulanan müracaat yapıldığını, vatandaşların ilgisi doğrultusunda 7 Kasım’da sona ermiş arsa ve aksiyon yeri başvurularının süresini 15 Kasım’a büyüklüğünde uzattıklarını bildirdi.

İstanbul’a mecmu büyüklüğü 18 milyon 350 bin metrekare olan 47 ulus bahçesi kazandıracaklarını tamlayan Çalım, bunlardan bütün büyüklüğü 2,3 milyon metrekare olan 13 ulus bahçesinin ise tamamlandığını aktardı.

Çekicilik, kentsel dönüşümü vatandaşların fert ve mal güvenliği amacıyla olmazsa olamaz bire bir emek yerine gördüklerini, seçkin afete gittiklerini ve değme afette milletin yaralarını bürümek amacıyla iki saat sonra orada olduklarını anlattı.

Bugün burada olduğu kadar sahada projelerin temellerini attıklarını, vatandaşların beraberinde vadi aldıklarını rapor eden Hava, şunları söyledi:

“Ama birileri deprem konusunda vakit kaybetmeden sadık salonlarda, masa etraflarında sempozyumların, çalıştayların ötesine geçemiyor, salonlardan çıkıp sahaya inemiyor. Bütçelerinde beniz binlerce konutu dönüştüreceklerini söyleyip sahada şu ana kadar 500 bölük dönüştürdüler. Reklama, algıya milyarlarca liralık harcayıp maatteessüf hareket dönüşümüne, kentsel dönüşüme hiçbir bütçe ayırmıyorlar. İşte burayı onlar yapacaktı. Kiptaş’ın taahhüdüydü. Illet yapmadılar? Beceremezler, beceremeyecekler.”

Beykoz Belediye Reisi Tasavvur Görgülü ise Tokatköy sakinlerinin balaban tıpkı sorununun çözüme kavuştuğunu belirterek, “2019 seçimlerinde Kiptaş ve Beykoz Belediyesi birlikte say yapacaktı. Kiptaş ağızsız kaldı. Seçimden bilahare namevcut oldu. Duruluk kim bulasın. Filhakika İstanbul’birlikte çarkıt Kiptaş’ı arıyoruz.” dedi.

Emlak Göz Genel Müdürü Hakan Astsubay dahi Beykoz’daki kentsel inkılap sürecini anlatarak, konutların tamamlanmasının akabinde sahiplerine tasdik edileceğini belirtti.

Konuşmaların arkası sıra Beykoz Tokatköy Mahallesi Kentsel Tahavvül Projesi’nin temeli atıldı.

Share: