Vekil Ersoy: Öncelikli meram maksimal sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak

Vekil Ersoy: Öncelikli garaz maksimum sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilişkin, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz maksimum sayıda insanımızı firez ve sanatla buluşturmak. Mahiyet sıkıntımız bulunmayan. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden üstelik çok ağırbaşlı dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını çokça abat aynı şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Teşrinievvel’da başlayacak ‘Başkent Hars Yolu Festivali’ne ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’üstelik planlı lansman programına katıldı. Bu sene Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında planlı etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Ekin Yolu Festivallerimiz dahilinde bu sene 5 ilimizde aniden; çok henüz kapsayıcı, çokça daha oylumlu etkinliklerimizle vatandaşlarımıza misilsiz ayrımsız kültür görüşme deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’üstelik 16-25 Eylül arasında düzenlediğimiz Troya Firez Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Enstrüman Festivalimiz dahi 22 Ilkgüz’da başladı, 30 Ilkgüz’e büyüklüğünde devam edecek” diye niteleyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ DE ORTAYA KOYACAĞIZ’Icra Vekili Ersoy, uluslararası aşevi yorum sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı antoloji karşı, “beraber aynı parantez açarak anlatmak isterim kim Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel namına hazırladığı antoloji da İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Ilk Teşrin’bile törenle açıklanacak. Sonuçları bizler dahi heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında de değişik etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI KAYRAN ALACAK’Vekil Ersoy, Başkent Ekin Yolu Festivali’nin ise Budun ve çevresinde gerçekleşeceğine bel ederek şöyle konuştu: “Başkent Hars Yolu Festivalimiz, Ankara kadar esaslı bire bir geçmişe sahip olan Budun semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düz 4,7 kilometrelik bire bir güzergah üzerindeki 70 farklı noktada gerçekleşecek. Festival, 500’den çok etkinlikle Ankaralıları ve belde illerdeki sanatseverleri, 5 bine andıran sanatkâr ile buluşturacak. Başkentin kültür ve danışma adası CSO Cezire Ankara, Süper Star Ajda Pekkan’dan dünyaca ünlü nasip sanatkâr Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tekmil dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden değerli sanatçıların konserine familya sahipliği yapacak. CSO ve Büyüklük Çoksesli Korosu, Alman maestro Carl Orff’un ebedî eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Festival bünyesinde Ankara’nın başşehir oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine bile değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Başşehir Firez Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Ilk Teşrin ortada Diyarbakır birlikte katılacak. Diyarbakır Sur Hars Yolu Festivali, 2 binden aşkın sanatçının katılımıyla, 500’den aşkın etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu kurgu ile şimdiden müjdesini yüklemek isterim kim gelecek sene mart ayında, İzmir’birlikte mevcut tarihi Alsancak Inhisar Fabrikası’nı ayrımsız ekin ve müzakere kompleksine dönüştürmüş olarak hizmete açacak ve ardından bile nisan ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi da ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni üstelik gene Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz ant 8 şehre erişmiş olacağız önümüzdeki sene; amma 1, 2 şehir daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 şehir olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki gelişigüzel vatandaşımızın hars zenginliklerine erişmesi için çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz dahi var; amma etkinliklerin çoğu ağız ağıza ücretsiz ve bölüt ayan” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Nazır Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim öncelikli hedefimiz maksimal sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak. Asıl sıkıntımız yok. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden de çok güç dirimsel elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin ayrımsız kısmını çok rahat ayrımsız şekilde kullanabiliyoruz. Hars ve sanatta markalaştığınız ahit turizm açısından rakiplerinizle pozitif şekilde ayrışıyorsunuz. Hars ve görüşme etkinlikleriniz sizin turizminizi de çekicilik noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça de daha aşkın turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki doğal gaz sorununun Türkiye’ye gelen gezici sayısına sorumluluk yazar etmeyeceği sorusuna ise Vekil Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim amacıyla yüce olan; siz turist kısaltmak istiyorsanız 2 tane sırrı var bunun. Aynı tanesi; haddinden fazla sakil lansman yapacaksınız, 2’ncisi gelen turiste çok ferah hizmet atfetmek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece mevrut turist değme geçen sene artar” diyerek konuştu.Zalim ifa sistemi ‘Mir’ hakkında ilgili şevket kurumlarının çalıştığını belirten Ersoy, Zalim turistin akça getirme konusunda tıpkısı sıkıntısı olmadığını, Moskof turistin nakit gider bile yapabildiğini rapor etti. Turizm verileri karşı ise Ersoy, “Daha önceki 42 milyon olan gezmen sayımızı 47 milyon olarak rötuşlu ettik. Şu dakika rezervasyonlarımız haddinden fazla gür gidiyor. İnşallah bu hedefi de sene sonuna akıllıcasına üst akla yatkın rötuşlu edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: