Vatandaşlık için BES’e yatırım yapana mehabet katkısı verilmeyecek

Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Fal Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan duyuruda, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te yapılan farklılık göre yer birkaç 500 bin dolar yahut karşılığı döviz tutarında yardım payını, kapsamı SEDDK eliyle belirlenen fonlarda terviç ve 3 sene sistemde kalma gibi BES’e yatıran yabancıların ayrıklı olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkan tanındığı hatırlatıldı.

Bahsedilen ecnebi katılımcıların, halihazırda BES katılımcılarına sağlanan yüzdelik 30 oranındaki cesamet katkısından intifa durumları karşı tereddütlerin olduğu tamlanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Mehabet katkısı uygulamasına istinatgâh dokuma eden 4632 çevrilmiş Bireysel Emeklilik Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu layıkıyla bire bir katılımcının BES’e yatırdığı katkı payından oran katkısı alabilmesi için sağlaması gereken şerait kapsamında, katılımcının Türk vatandaşı olması veya 5901 sınırlanmış Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında yer alması gerekmektedir. Bu çerçevede, ayrıklı olarak Türk vatandaşlığı fethetmek için BES’e arz az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı yatıran yabancı katılımcıların bu muamelat esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından yağlık azamet katkısı alabilmesi kabil bulunmamaktadır. Uygulamanın farklı detaylarına ilgili düzenleme ve duyurular bilahare kurumumuzca yapılacaktır.”

 

Türk vatandaşlığına akseptans şartlarında başkalık

 

Share: