Vanlı dağcılar 9 günde 4 doruk yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 şahika yaptı

VAN – Meydan Huy Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Ağrı sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü, Süphan Dağı ve Veca Dağı’nda doruk yaptılar.

Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 yabanlık grup, 9 günde 4 şahika ve 33 kilometre Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek aynı prensip imza attı. Dağcılar önce adına Van sınırları içerisinde bulunan 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Elan sonradan Bitlis sınırları içerisinde mevcut 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Son yerine ta veca sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye’nin çatısı adına adlandırılan 5137 rakımlı Balkı Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 devlet 4 doruk işleyen Yer Huy Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek ayrımsız prensip imza attılar.

Konu ile ait açıklama fail Düzlük Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 diyar 4 şahika yaptıklarını bu güçlü tırmanışı başarıyla tüketici arkadaşlarını canı yürekten tebrik kartı ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini ifade fail Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek bir umde imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin bildirme efdal 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Sonuç adına ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin genişlik yüksek dağı olan 5137 rakıma ehil Balkı Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 zirve ve 33 kilometre Nemrut çanağını kaçmak elbette zordu amma tığ zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Kudretli ve çok iyicene aynı trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini rapor fail Demez, “Mutluyuz, fakat hele Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü ve Balkı Dağı bizim bu mutluluğumuza silüet düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda bir maraton düzenlendi. Bu maraton güzelce düşünüm, iyicene us. Van’ın tanıtımı amacıyla iyi bir ehemmiyet yeryüzü fehamet. Alpinizm namına imge donör. İyi efkâr sunturlu olan şeyler akıllıca yapıldığı antlaşma güzelce tamam. Güzel fikirler akilane olmadığı devir güzelliğini, iyiliğini yitirmiş olur. Bu maraton Van’ın tanıtımı üzere imge vericidir. Ancak maraton namına tek kimsenin dağlarımızı doğamızı kirletme hakkı yoktur. Maraton güzergahında çokça müfrit şekilde plastik bant şeritler, yoz çalılara, arık otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve haddinden fazla sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu çokluk imkanımız oldu. Güzergahta tıpkı çoğunu topladık ama evet bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu üstelik bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede kullanılan malzemeler hemen doğaya yararsız yerine kaldı. Güzergahı belirleyen efrat bıraktığınız çöpleri toplaması dahi bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı için haddinden fazla güzeldir Van yerine Van Büyükşehir Belediyesini bu çalışmalar dan kontekst kutlama ediyoruz ancak güzergah çalışmalarında geride çokça gübür bırakan bireyleri üstelik kınıyoruz. Maraton yerine dağlarımızı kirletmeyin kirletme saf kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Krater gölü Türkiye’nin sunu iri ve dünyanın ikinci şişman krater gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Krater Gölü çöpten geçilmiyor. Domestik belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Yanardağ Ağzı Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kenarına geçmek maksut beton yığınları murafaa durdurma kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken hala beton yığınlarının misil kenarında durduğuna şahit olduk. Bu konuda sınırlanmış olan gurur ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Krater Gölü yıpranmamış kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle debi etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin yeryüzü erdemli 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller bir göl dışında tamamen kurmuştur. Bu de keder vericidir” diyerek konuştu.

“Dert dağı tırmanışlarında denetim yok”

Dert Dağı tırmanışlarının 3 devir sürdüğünü rapor fail Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan akıntı ederek bir dönme içre 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına dinlenme kampı kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’üstelik zirveye cereyan ettik. 4 saat 5 an zirveye ulaşan ekibimiz kısaca 2 saat zirvede ant geçirdikten sonra benzeri devir içre Van’a döndük. Balkı Dağı mesail dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Kâh gruplar kamp alanlarını parsellemiş kendilerini kanıt adına tutmayanları taşlama ediyor üste cüretkâr yapılmaktadır. Bir Nice âdem sömürülüyor. Tabii işini gür özne kamp sahipleri dahi vardır, amma umumi namına liyakatta hoşgörüden ırak tıpkısı büyüklenme sergilenmektedir. Giden gruplar kimlerin götürdüğü, nasıl bire bir taşıt yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Revan gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği kolluk kuvvetlerince denetleme altına alınmalı. Giden grupların listeleri kolluk kuvvetlerine tasdik edilmeli ve dönüşlerinde teyit edilmelidir. Delalet konusunda naif eşhas gruplara delalet etmektedir. Meydanlık alıntı işleri, kamp işleri dizge yapabilmeli. Fakat zirve tırmanışı üstüne kılavuzluk yapacak kişilerin katiyetle dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi takdirde sorunlar henüz da büyüyecektir. Dert Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, küresel istinas insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Baş Döndürücü sıcaklardan etraf adı global ısınma dediğimiz Ağrı Dağı’ndaki buzulları yok ediyor. Ardahan tarafı olan Maşrık ve Cenup kısımları buzullar ağız ağıza erimiş durumda. Özen edelim zat ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya ehil çık geleceğini koru kirletme akman kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: